basagrisi.gen.tr https://www.basagrisi.gen.tr Baş Ağrısı, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri tr-TR hourly 1 Copyright 2019, basagrisi.gen.tr Thu, 01 Jan 1970 00:00:00 +0000 Thu, 22 Aug 2019 00:00:00 +0000 60 Yemekten Sonra Baş Ağrısı https://www.basagrisi.gen.tr/yemekten-sonra-bas-agrisi.html Sat, 10 Nov 2018 22:28:54 +0000 Yemekten sonra baş ağrısı, tüketilen besinlerin içerisinde yer alan katkı maddeleri, gıda boyaları, koruyucu maddeler ya da bazı kimyasallar yemeklerin ardından baş ağrısına yol açabilir. Aynı zamanda besin alerji Yemekten sonra baş ağrısı, tüketilen besinlerin içerisinde yer alan katkı maddeleri, gıda boyaları, koruyucu maddeler ya da bazı kimyasallar yemeklerin ardından baş ağrısına yol açabilir. Aynı zamanda besin alerjisi ya da besin hassasiyeti olan kişilerde her yemekten sonra olmasa da bazı öğünlerin ardından baş ağrısı yaşanabilir. Yemeklerin ardından baş ağrısına maruz kalmamak için kişinin hangi gıdaların baş ağrısına yol açtığını tespit etmesi ve tespit ettiği gıdaları tüketmekten kaçınması gerekir. Bu sayede yemek sonrası oluşan baş ağrısı büyük ölçüde azaltılacaktır.

Yemek Sonrası Baş Ağrısı Nedenleri Nelerdir

Tiramin Proteini: Tiramin daha çok salamura ürünlerde, işleme maruz kalmış etlerde ve turşularda bulunan bir maddedir. Tiramin adı verilen protein baş ağrısı başta olmak üzere, mide bulantısı, kusma, terleme ve kalp atışında hızlanmaya yol açabilir. Tiramin proteini genellikle eski peynirlerde, lahana turşusunda ve bazı şarap türleri içinde bulunmaktadır. Ayrıca tiramin proteini depresyon için ilaç kullanan kişiler için de oldukça sakıncalıdır. Tiramin depresyon ilaçları ile etkileşim sağlayabilen bir maddedir. Bu nedenle de özellikle depresyon ilacı kullanılıyorsa tüketilen gıdaların içinde tiramin olmamasına dikkat edilmelidir.

Yemekten Sonra Baş Ağrısı

Gıda Katkı Maddeleri Ve Koruyucular: Hazır gıdaların raf ömrünün daha uzun olması için içeriğinde bazı katkı maddeleri, gıda boyaları ya da koruyucu maddeler kullanılmaktadır. Bu tür maddeler bağ ağrısına yol açarak migren ataklarını tetikleyebilir. Özellikle sosis, pastırma, salam, jambon gibi ürünlerin içerisinde kullanılan nitrat ve nitrik maddeleri beyin damarlarında genişleme yaratarak baş ağrısını büyük oranda tetikleyebilir.

Süt Alerjisi: Süte karşı alerjisi olan kişiler süt ya da süt ürünü tükettikten sonra baş ağrısına maruz kalabilir.

Monosodyum Glutamat: Monosodyum adlı maddeye hassasiyeti olan kişilerde yemeklerden yarım saat sonra belirgin bir baş ağrısı yaşanabilir.

Baş Ağrısına Karşı Bitkisel Öneriler

Baş ağrısı toplumda oldukça yaygın bir şekilde ve her yaş grubunda görülebilen bir rahatsızlıktır. Baş ağrısı ile mücadele edebilmek için tıbbi yönden de bir çok ilaç geliştirilmiştir. Baş ağrıları için ağrı kesici haplar, tabletler ya da kapsüller kullanılanlar arasında yer almaktadır. Bu tür ilaçlar doktorun önerdiği şekilde ve ölçülerde kullanılmalıdır. Tıbbi ilaçların yanı sıra baş ağrısı için bitkisel tedavi yönteminden de yararlanmak mümkündür.

Kedi Otu: Kedi otunun sakinleştirici özelliği vardır. Bu özelliği sayesinde baş ağrısı için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Kedi otu, tablet, hap ya da bitki özü şeklinde baş ağrısı için kullanılabilir.

Sarı Kantaron: Sarı kantaron doğal anti depresan özelliği olarak bilinen ve bu özelliği ile yaygın bir şekilde kullanılan bitkiler arasında yer almaktadır. Baş ağrısı için sakinleştirici ve rahatlatıcı etki yaratacak olan sarı kantaron çay şeklinde hazırlanarak içilebilir.

Nane: Nane baş ağrısı için yağ versiyonu ile kullanılırsa baş ağrısına büyük oranda fayda sağlar. Ağrıyan bölgeye parmak uçları ile masaj yapılarak yağ sürülür. Bilimsel olarak kanıtlanmasa da baş ağrısına karşı yaygın bir şekilde kullanılıp olumlu sonuçları olduğu belirtilmektedir.

Zencefil: Baş ağrılarında başvurulabilecek bitkiler arasında olan zencefil baş ağrısını geçirmek için değil önlenmek için kullanılabilir. Aynı zamanda mide bulantısı için de kullanılabilecek değerli bitkiler arasında yer almaktadır.

]]>
Baş Ağrısı Masajı https://www.basagrisi.gen.tr/bas-agrisi-masaji.html Sun, 11 Nov 2018 05:09:37 +0000 Baş ağrısı masajı çoğu zaman ağrı kesici kullanmanıza gerek bırakmayacak ve de sizi baş ağrısından kurtararak rahatlamanızı sağlayacaktır. Stresiniz arttığında veya sizi geren bir durumla karşılaştığınızda ka Baş ağrısı masajı çoğu zaman ağrı kesici kullanmanıza gerek bırakmayacak ve de sizi baş ağrısından kurtararak rahatlamanızı sağlayacaktır. Stresiniz arttığında veya sizi geren bir durumla karşılaştığınızda kafatasını oluşturan cildin ince dokusu gerilerek baş ağrısına neden olmaktadır. İşte bu noktada baş ağrısıyla mücadele etmek için ağrı kesici kullanmak yerine doğal yollarla ağrıyı gidermek sağlığınız için daha faydalı olacaktır. Aynı zamanda ağrı kesici olarak tükettiğiniz ilaçlar, kan dolaşımını hızlandırarak beyne daha fazla oksijen gitmesi ve gerilen sinirlerin yumuşaması görevlerini görmektedir. Bu işlevi pekâlâ kendimizde doğal yollarla yapıp baş ağrımızı ilaç kullanmadan geçirebiliriz. Baş ağrısı masajı bu noktada devreye girer.

Kafamızdaki deri gerildiğinde saç diplerini besleyen kan dolaşımı zayıflar ve saçlarımız beslenemez. Baş ağrısı için saç diplerine yapılan masaj baş ağrısını geçirdiği gibi saçların daha iyi beslenmesine olanak verdiği için daha gür çıkmasına da sebep olmaktadır. Üstelik herkes kendi kendine baş ağrısı masajı yapabilir.

Baş Ağrısı MasajıBaş Ağrısı Masajı Yöntemleri

 • Dairesel basınçlar: Parmak uçlarınızla saçlı derinizin üzerinde hafif dairesel hareketler yapın. Başınızın ön kısmından başlayarak arka aşağı noktaya doğru ilerleyin ve alt kısımlardaki çukur noktalara özen göstererek masajı uygulayın. Özellikle bu çukur noktalardan geçen sinirleri dairesel hareketlerle iyice ovarak yumuşatmaya çalışın.
 • Saç çekme hareketi: Saçlarınızı sıvazlayarak öncelikle saç teninizi gevşetin. Ardından birer demet saç kökünü kavrayarak hafifçe çekip bırakın. Saçları tam kökten kavrayabildiğiniz taktirde asla canınız yanmayacaktır. Bu hareketi tüm saç köklerine de uygulayın. Göreceksiniz ki bu hareketle tüm gerginliğiniz yok olup gidecektir. Baş ağrısı masajlarından en fazla verim alacağınız yöntemdir.
 • Kulak masajı: İki kulağınızı işaret ve başparmakla sıkıştırarak her noktasına küçük dairesel hareketler uygulayın. Bu hareketten sonra yüzük parmağınızın ucuyla kulakta bulunan her kıvrımın içerisine hafifçe dokunarak kontrol edin.
 • Boyun esnetmek: İki elinizi boynunuzun arkasında birleştirin ve parmaklarınızı iç içe geçirerek kelepçeleyin. Ardından boynunuzu dikerek başınızı bir öne bir geriye doğru atın. Boyun kaslarınızın rahatladığını hissedene kadar devam edin.
 • Basınç uygulama hareketi: Her iki elinizle başınızı yanlardan kavrayın. Parmaklarınız açık olsun. Hafif hafif başınıza baskı uygulayın. Birkaç defa bir noktaya yaptıktan sonra parmakların yerlerini değiştirerek tekrar baskı uygulamaya devam edin.
]]>
Göz Bozukluğu Baş Ağrısı Yaparmı https://www.basagrisi.gen.tr/goz-bozuklugu-bas-agrisi-yaparmi.html Sun, 11 Nov 2018 14:47:36 +0000 Göz bozukluğu baş ağrısı yapar mı, Son zamanların en çok rastlanan şikayetleri arasında yer alan baş ağrısının pek çok sebebi vardır. Migren sinüzit ve grip ve üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı baş ağrısı en ç Göz bozukluğu baş ağrısı yapar mı, Son zamanların en çok rastlanan şikayetleri arasında yer alan baş ağrısının pek çok sebebi vardır. Migren sinüzit ve grip ve üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı baş ağrısı en çok rastlanan baş ağrısı sebepleri arasındadır. Bunun yanında çok şiddetli ve geçmeyen baş ağrısı bir çok hastalığın habercisi olabilmektedir. Her hangi bir fizyolojik sebebi olmadan psikolojik sebeplerde baş ağrısının ana sebeplerindendir. Göz yorulmasının sebep olduğu baş ağrıları da sıklıkla rastlanan baş ağrısı sebepleri arasındadır. Mesela uzun süre ders çalışmak, kitap okumak, çok yakın mesafeden televizyon izlemek ve uzun süre bilgisayar ekranına bakmak gibi sebepler kısa vadede baş ağrısına yol açtığı gibi, uzun  vadede çeşitli göz bozukluklarına neden olabilmektedir.

Sinüzit'ün baş ve göz ağrısına olan etkisi nasıldır

Sinüzit rahatsızlığı, çocukluk yaşlarda göz rahatsızlığı ile karıştırılabilmektedir. Özellikle baş hareket ettirildiğinde ağrının şiddetini fazlalaştıran biçimde göz çevresi ve alın ve şakaklarla etkisini artıran bir ağrı hissedilir. sadece göz bozukluğu ile ilgili olduğu zannedilen bu tür rahatsızlığın altında çoğu zaman sinüzit olduğu görülmektedir. Sinüzit ağrısı genellikle göz civarında hissedilir. Bununla birlikte seyreden başka bir göz rahatsızlığı varsa, hasta çok daha şiddetli baş ağrıları ile karşı karşıya kalabilir.

Göz Bozukluğu Baş Ağrısı Yaparmı

Baş ağrısına neden olan göz rahatsızlıkları nelerdir

Göz bozuklukları baş ağrısı yapan sebeplerin oldukça önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Kırma kusurları, metrop, astigmatizm, olarak bilinen ve kişileri görmesini önemli ölçüde etkileyen göz rahatsızlıklarından dır. Bu tür göz rahatsızlığı olan hastalar özellikle yetersiz gözlük numarası kullanıyorsa dayanılmaz ve uzun süreli baş ağrıları ile karşılaşabilmektedirler.
Bir diğer baş ağrısı yapan göz rahatsızlığı ise halk arasında göz tansiyonu olarak bilinen, glokom dur. Açık açılı glokom ve kapalı açılı glokom olmak üzere iki çeşit glokom rahatsızlığı vardır.

Açık açılı glokom:

Açık açılı glokom da göz tansiyonu sürekli yüksek olmaktadır ve bu tür hastalarda belli belirsiz hafif baş ağrısı görülmektedir. Bu durum geç fark edilirse körlüğe varıncaya kadar bir çok olumsuz sebeplere yol açabilmektedir.

Kapalı açılı glokom:

Kapalı açılı glokom da ise hasta çok şiddetli özellikle akşamları görülen baş ağrısı, göz tansiyonu atakları ve mide bulantısı gibi şikayetler görülür. Çoğunlukla migren ve diğer baş ağrısı sebepleri ile karıştırılan bu durum sadece kapsamlı bir göz muayenesi ile anlaşılabilir. Erken tanı ile bu tür hastaların tedavisi lazerle yapılabilmektedir. 
Kısaca anlatmak gerekirse baş, ağrılarını önemsiz saymayarak böylesi durumlarla karşılaşıldığında göz doktoruna gitmeyi ihmal etmemekte fayda vardır.]]> Burun Kanaması Ve Baş Ağrısı https://www.basagrisi.gen.tr/burun-kanamasi-ve-bas-agrisi.html Mon, 12 Nov 2018 14:18:33 +0000 Burun kanaması ve baş ağrısı, Burun kanamaları genellikle her kesin günlük hayatında karşılaştığı olağan bir durumdur. hangi insan olursa olsun bir yakınının burnu kanadığında hemen telaşa kapılır. Oysa bir çok burun Burun kanaması ve baş ağrısı, Burun kanamaları genellikle her kesin günlük hayatında karşılaştığı olağan bir durumdur. hangi insan olursa olsun bir yakınının burnu kanadığında hemen telaşa kapılır. Oysa bir çok burun kanaması nedeninin çok önemsenecek bir sebebi yoktur. Kendi kendimize tedavi edebileceğiniz burun kanamaları, genellikle 10 saniye ile 10 dakika arasında sürebilir. Eğer burnu kanayan kişi çok yaşlı, şeker hastası ile pıhtılaşma (hemofili) hastası değilse, evde yukarıdaki belirttiğimiz zaman dilimi içinde kanama duracaktır. Eğer ki özellikle pıhtılaşma hastalarında böyle bir durum yaşanırsa derhal bir sağlık kuruluşuna baş vurmak gerekmektedir. Aksi halde kan kaybından hastayı kaybetme olasılığı ortaya çıkabilen bir durumdur.

Şiddetli baş ağrısı sonucu, görülen burun kanamasının sebebi nedir

Baş ağrısı ile birlikte görülen burun kanaması yüksek tansiyonun habercisi olabilir. İnsan vücudundaki su ve tuz oranları böbrek sinir sistemi ile kan damarlarının durumu ve vücut hormonlarının seviyeleri yüksek tansiyonu etkileyebilir. Günlük hayatlarında çok stres yaşayanlar, şeker hastaları, aşırı kilolu olanlar, aşırı tuz tüketenler, sigara ve alkol bağımlısı olanlar ile ailesinde yüksek tansiyon hastası bulunanlar daha çok risk altındadır. Hiper tansiyon çoğu hastada her hangi bir blirti göstermez, şiddetli baş ağrısı ile görülen burun kanaması tansiyonun yükselmesi ile görülür. Böyle bir durumda hemen bir sağlık kuruluşuna baş vurmak gerekmektedir. Beyin kanamasından felç geçirmeye varıncaya kadar,  bir çok olumsuz sonucu ortaya çıkabilir.

Burun Kanaması Ve Baş Ağrısı


Burnu kanayan hastaya nasıl müdahale edilmelidir

Burnu kanayan kişi dik bir şekilde oturtulur. Başı öne doğru eğik duruma getirilir. Başı havaya kaldırmak, kanın burundan genze ve hatta beyne gitmesine neden olabilir. Burun delikleri burnun uç kısmından hafif bastırarak, kapatılır. Normal bir sebep ile oluşmuşsa 10 dakika içinde mutlaka duracaktır.

Burun kanamasının tehlikeli olduğu durumlar nelerdir
 • Şiddetli baş ağrısı ile gösteren burun kanaması varsa,
 • Kanama oluk oluk dediğimiz tabire uyacak şekilde yoğun ise,
 • Kanama nefes almayı zorlaştırıyorsa,
 • Kan inceltici ilaçlar kullanan bir hasta ise,
 • Burun kanaması durup durup tekrarlıyorsa
 • Şiddetli bir darbe veya bir kaza sonucu burun kanaması başladı ise,
 • Pıhtılaşma hastalığı varsa, (Birçok insan pıhtılaşma hastası olduğunun farkında olmayabilir.)
 • Burun kanamasının yanında kalp çarpıntısı, bayılma, yüksek ateş gibi durumlar söz konusu olduğunda vakit kaybetmeden tam teşekküllü bir sağlık merkezine baş vurmanız hayati önem taşımaktadır.
]]>
Baş Ağrısı İle Uyanmak https://www.basagrisi.gen.tr/bas-agrisi-ile-uyanmak.html Tue, 13 Nov 2018 13:04:30 +0000 Baş ağrısı ile uyanmak, sabahları çoğu kişi inanılmaz bir baş ağrısı ile uyandığından yakınmaktadır. Özellikle sabahları baş ağrısı ile uyanmanın nedenini uzmanlar kaygı, strese ve depresyona bağlamakta Baş ağrısı ile uyanmak, sabahları çoğu kişi inanılmaz bir baş ağrısı ile uyandığından yakınmaktadır. Özellikle sabahları baş ağrısı ile uyanmanın nedenini uzmanlar kaygı, strese ve depresyona bağlamaktadır. Baş ağrısı çok ciddi bir sağlık probleminin habercisi olabileceğinden, eğer sürekli tekrarlıyor ve uzun saatler geçmiyorsa mutlaka bir uzmana başvurmak gerekmektedir.

Yapılan bir çalışmaya göre toplumda her 15 kişiden 1'i sabahları baş ağrısı ile uyanmaktadır. Kadınlarda erkeklere oranla sabah baş ağrıları daha fazla görülmektedir. Özellikle 45 yaşını geçmiş kişiler, işsizlik yaşayanlar ve ev hanımları bu probleme daha fazla maruz kalmakta ve bu grup sabah baş ağrısı için daha fazla risk taşımaktadır. Baş ağrısı ile uyanmanın en sık karşılaşılan nedenleri, kaygı, stres, depresyon, uyku apnesi ve uykuda diş gıcırdatmak olarak sıralanabilir. Aynı zamanda hipertansiyon, alkol kullanımı, sigara, kimyasal içerikli maddelere maruz kalma, su tüketiminin yetersiz olması, oksijen seviyesinin düşük olması, kafein gibi faktörler de sabah baş ağrısı ile uyanmaya neden olabilmektedir. Ancak sabah baş ağrısı ile uyanmak yapılan bir ankete göre daha çok kaygı ve stresten kaynaklanmaktır.  Çok fazla kaygılı kişilerde baş ağrısı ile uyanma ihtimali diğer kişilere göre 2 kat daha fazladır. Kaygı ile beraber depresyon sorunu olanlarda ise bu oran olmayanlara oranla 3,5 kat daha artmaktadır. Kaygı tedavisi için kullanılan ilaçlar da bazı kişilerde baş ağrısı ile uyanmak gibi bir etki yaratabilmektedir.

Baş Ağrısı İle Uyanmak

Uyku apnesi de baş ağrısına neden olan faktör arasında yer almaktadır. Yapılan bir araştırmaya göre uyku apnesi olan kişilerin %72'sinde sabah baş ağrısı görülmektedir. Uyku apnesi tedavisinde amaç genellikle baş ağrısını kaldırmaya yöneliktir. Uyku apnesinin diğer tedavi çeşitleri ise kilolu kişileri zayıflatmak, oral aparatlar, devamlı havayolu basıncı ve primer tedaviler olarak sıralanabilmektedir. Pozitif hava yolu basıncı maske ya da özel bir yastık yolu ile hastanın hava yolunun sürekli açık kalması sağlanmaktadır. Yetişkin kişilerin neredeyse %10'u diş gıcırdatma problemi yaşamakta ve kendileri bunun farkında olmamaktadır. Diş gıcırdatma baş ağrısı ile uyanmanın en sık karşılaşılan sebeplerinden biridir. Diş gıcırdatmaya horlama ve uyku apnesi de eşlik ettiğinde sabah baş ağrısı ile uyanma olasılığı daha fazla artar. Bu tür sorunları olan kişiler özellikle akşamları fazla ağır yemekten, alkol tüketiminden kaçınmalıdır. Kişinin kilo fazlalığı varsa zayıflamalı ve düzenli uyumaya çalışmalıdır. Kişi küme, migren ve gerilim tipi baş ağrılarına maruz kalıyorsa özellikle gece saat 4'ten sonra ağrının şiddeti uykudan uyandıracak kadar artar ve ağrı sabahta devamlılığını koruyabilir. Kronik baş ağrıları sabahları kişiyi yoğun bir ağrı ile uyandırır. Depresyon genellikle kronik baş ağrısı ile beraber seyreder.

]]>
Gebelikte Baş Ağrısı Ne Zaman Başlar https://www.basagrisi.gen.tr/gebelikte-bas-agrisi-ne-zaman-baslar.html Tue, 13 Nov 2018 20:17:54 +0000 Gebelikte baş ağrısı ne zaman başlar, anne adayları heyecanla bebeklerini dünyaya getirmek için bekledikleri süreçte birçok sıkıntıya maruz kalabilirler. Bu değişikliklerden en önemlisi yaşam kalitesinde düşü Gebelikte baş ağrısı ne zaman başlar, anne adayları heyecanla bebeklerini dünyaya getirmek için bekledikleri süreçte birçok sıkıntıya maruz kalabilirler. Bu değişikliklerden en önemlisi yaşam kalitesinde düşüşe neden olan dayanılmaz baş ağrılarıdır. Hamilelik döneminde baş ağrısı birçok gebenin yaşadığı gebelik belirtilerinden biridir. Hamilelik döneminde baş ağrısı genellikle gebeliğin ilk 3 ayında ya da gebeliğin son üç ayında görülür. Gebelik döneminde çok sıkıntıya neden olan v e ağrıya yol açan migren, gebeliğin 4. ayından sonra yavaş yavaş ortadan kaybolur.

Hamilelikte Baş Ağrısı Nedenleri

Hamilelik döneminde oluşan baş ağrılarının nedeni yalnızca gebelik olabilirken bazen de çevresel faktörler ya da farklı hastalıklardan dolayı da ortaya çıkabilir. Hamilelik komplikasyonları arasında yer alan gebelik hipertansiyonu ya da gebelik zehirlenmesi de baş ağrısına yol açabilecek ciddi sorunlar arasında yer almaktadır. Bu durum anne ve anne karnındaki bebek için risk faktörü olabilir.

Gebeliğin özellikle ilk üç ayında ortaya çıkan hormonsal değişimler, mide bulantısı, kusma, uyku problemleri, stres, su tüketiminin yetersiz olması ve kan şekerinin düşük seyretmesi ciddi anlamda baş ağrısına yol açabilir. Gebelik döneminde hormonal ilaçlar ve erken doğum riski için kullanılan ilaçlar bağ ağrısına yol açabilir.

Gebelik döneminin ilk üç aylık sürecinde ani şeker düşmesi sıklıkla ortaya çıkan bir problemdir. Ani şeker düşmesi iki nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Uzun süren açlık nedeni ile kan şekeri düşerek, baş ağrısı, yorgunluk ve bazı vakalarda baygınlığa yol açabilir. Kan şekerinin birden bire artarak kısa süre içinde tekrar düşmesine de sıkça rastlanır. Özellikle aşırı tatlı gıdaların tüketiminden sonra ortaya çıkarak birdenbire düşen şekerde olduğu gibi şikayetlere yol açar. Kan şekerinin aniden düştüğü fark edildiğinde kontrol altına almak için bir bardak meyve suyu ya da birkaç tane kesme şeker tüketilebilir. Bu sayede şeker kısa zaman içinde normal seviyelere gelir.

Gebelikte Baş Ağrısı Ne Zaman Başlar

Gebelik öncesin fazlaca kahve ya da sigara kullanan kişilerin gebelik sürecinde bu tür maddelerden yoksun kalması yine şiddetli baş ağrılarına yol açabilir. Gebeliğin son üçüncü ayında meydana gelen duruş bozuklukları da kaslarda spazma yol açar ve bu durumda şiddetli baş ağrısına neden olabilir.

Gebelikte Baş Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir

 • Gebelik döneminde oluşan baş ağrıları için bazı pratik çözümler uygulanarak baş ağrısı kontrol altına alınabilir. Bu çözümler;
 • Sırt ve omuz bölgesine hafif masaj yapılarak vücutta gevşeme sağlanır ve baş ağrıları hafifleyebilir.
 • Sık aralıklarla azar azar yemek kan şekerini kontrol altında tutabilir.
 • Karanlık ve sessiz bir odada dinlenmek, ılık duş almak baş ağrısı için faydalı olur.
 • Gebelik döneminde su tüketimi normalden daha fazla olmalıdır. Bu dönemde su tüketimine daha çok önem verilmelidir.
 • Eğer baş ağrısı sinüzit nedeni ile oluşuyorsa göz ve burun bölgesine sıcak kompres uygulanabilir.
 • Baş ağrısına neden olan ya da tetikleyen gıdalardan uzak kalmakta baş ağrısını kontrol altına almak için faydalı olur. Örneğin çikolata, alkol, sigara, fıstık, ekşi krema baş ağrısını tetikleyen gıdalar arasındadır.
 • Gebelikte oluşan baş ağrısı için basit ağrı kesici ilaçlar (parasetamol) kullanılabilir. Farklı ağrı kesiciler ilk üç aylık dönemde mümkün olduğunca kullanılmamalı, eğer kullanılacaksa mutlaka doktor gözetiminde kullanılmalıdır.

Gebelik döneminde baş ağrısı şikayeti yaşayan anne adayları bu durumu doktoru ile paylaşarak doktor gözetiminde olmalıdır. Alınan basit önlemlere rağmen baş ağrısı devamlılığını korursa bir uzman tarafından baş ağrısının nedeni detaylı bir şekilde incelenmelidir. Gebelikten önce tansiyon sorunu yaşayan gebelerde ortaya çıkan baş ağrısı tansiyon]]> Kansızlık Baş Ağrısı Yaparmı https://www.basagrisi.gen.tr/kansizlik-bas-agrisi-yaparmi.html Wed, 14 Nov 2018 05:27:59 +0000 Kansızlık baş ağrısı yapar mı, kansızlık damar içerisinde dolaşan alyuvar oranının ya da hemoglobin içeriğinin bireyin cinsiyet ve yaşına bağlı olarak normal değerlerin daha altına düşmesi olarak tanı Kansızlık baş ağrısı yapar mı, kansızlık damar içerisinde dolaşan alyuvar oranının ya da hemoglobin içeriğinin bireyin cinsiyet ve yaşına bağlı olarak normal değerlerin daha altına düşmesi olarak tanımlanabilir. Demir eksikliği nedeni ile ortaya çıkan anemi yani kansızlık dünyada en çok rastlanan kansızlık türüdür. Gelişmiş ülkelerde sağlık kuruluşuna başvuran insanların %30'u kansızlık şikayetinden yakınmaktadır. Anemi erkeklere oranla kadınlarda daha fazla karşılaşılan bir sağlık sorunudur. Kansızlık baş ağrısı yapar mı sorunun cevabı ise evettir. Baş ağrısı kansızlığın yaygın görülen belirtilerindendir. Baş ağrısına kansızlık nedeni ile sıkça rastlanır.

Kansızlık Belirtileri Nelerdir

 • Baş ağrısı
 • Kulak uğultusu
 • Baygınlık hissi
 • Huzursuzluk
 • Kulak çınlaması
 • Konsantrasyon yetersizliği
 • Dudak çatlakları ve dudak kenarlarında yara oluşumu
 • Göz kararması
 • Sürekli uyku isteği
 • Kalp rahatsızlıkları ve çarpıntı
 • Tırnaklarda güçsüzlük, çabuk kırılma
 • Göğüs ağrısı
 • Solgunluk
 • Üşüme hissi
 • Ellerde soğukluk
 • Baş dönmesi
 • Halsizlik ve yorgunluk hissi
 • Çok çabuk yorulma
 • Nefes nefese kalma
 • Huzursuzluk
 • İştah kaybı
 • Saçlarda matlaşma ve dökülme

Kansızlık problemi yaşayan her bireyde yukarıda sıralanan belirtilerin tamamı görülmeyebilir. Kansızlığı boyutu, oluşma süreci ve kansızlığa yol açan nedene göre oluşabilecek semptomlarda farklılık yaşanabilir.

Kadınlarda Kansızlık Nedenleri

 • Hamilelik ve emzirme sürecinde demir ihtiyacının artması
 • Üreme çağına ulaşmış kadınlarda aşırı ve sık adet görme
 • Rahim içi araç nedeni ile adet kanamalarında artma
 • Bilinçsiz uygulanan diyet programları ve vejetaryen ağırlık beslenme

Kansızlık Baş Ağrısı YaparmıKansızlığa Karşı İyi Gelen Besinler Nelerdir

Yumurta: Günlük bir tane yumurta tüketmek günlük demir ihtiyacının yaklaşık %5'ini karşılamaktadır. Ancak yumurta kolesterol ve doymuş yağ bakımından oldukça zengin bir gıdadır.

Sığır Eti: Çinko, selenyum ve B12 vitamini bakımından zengin bir gıda olan sığır eti günlük demir ihtiyacının %10'unu karşılamaktadır.

Beyaz Peynir: B12 bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. 100 gram beyaz peynir tüketerek günlük demir ihtiyacının %28'i rahatlıkla karşılanabilir.

Muz: günlük1 tane orta büyüklükte muz tüketerek demir ihtiyacının %2'si karşılanabilir. Muz ayrıca lif, C vitamini ve potasyum bakımından zengin bir meyvedir.

Ispanak: Günlük demir ihtiyacının %15'ini karşılamak için 100 gram çiğ ıspanak tüketilebilir. Ispanak, C vitamini, A vitamini, kalsiyum, bakır, potasyum, çinko bakımından da iyi bir kaynaktır. 

Portakal: Günlük 1 tane orta boy portakal tüketerek demir ihtiyacının %1'i karşılanabilir. Portakal bağışıklık sistemini kuvvetlendiren C vitamini yönünden zengin bir meyvedir.

Kansızlık İçin Diğer Öneriler

Beslenme listesine farklı renklerde meyve ve sebzeler eklenerek düzenli olarak tüketilmelidir. Vitamin ve minerallerin vücut tarafından emilimini olumsuz yönde etkileyebilecek çay, kahve, sigara ve alkol gibi maddelerden kaçınılmalıdır. Bu tür maddelerin kullanımı mümkün olduğunca sınırlandırılmalıdır. Özellikle C vitamini ağırlıklı beslenmek gerekmektedir. Çünkü C vitamini demirin vücutta emilimini arttırmaya yardımcı olmaktadır. 

Kansızlık İçin Kereviz Ve Ispanak Kürü

 • 250 gram ıspanak
 • 200 gram soyulmuş kereviz

Hazırlanışı: 1 litre su uygun bir tencereye alınarak kaynatılır. Kereviz ince dilimler halinde doğrandıktan sonra kaynayan suya ilave edilerek 10 dak]]> Geçmeyen Baş Ağrısı https://www.basagrisi.gen.tr/gecmeyen-bas-agrisi.html Wed, 14 Nov 2018 12:33:54 +0000 Geçmeyen baş ağrısı, buna dikkat! Baş ağrısı genellikle herkesin hayatında az veya çok yaşadığı bir durumdur. Fakat bu baş ağrısı ani ve şiddetli bir şekilde ortaya çıkıp ve uzun süre devam etmesinin alt Geçmeyen baş ağrısı, buna dikkat! Baş ağrısı genellikle herkesin hayatında az veya çok yaşadığı bir durumdur. Fakat bu baş ağrısı ani ve şiddetli bir şekilde ortaya çıkıp ve uzun süre devam etmesinin altında yatan başka bir hastalık olabilir. Bu nedenle geçmeyen baş ağrısı yaşıyorsanız mutlaka zaman kaybetmeden bir hekime başvurmalısınız.

Geçmeyen Baş Ağrısı Subaraknoid Kanama

Geçmeyen baş ağrısının en önemli nedeni Subaraknoid kanamadır. Aniden ortaya çıkan, çok şiddetli ve uzun süre geçmeyen baş ağrısı SAK ( Subaraknoid kanama) denen çok önemli bir beyin kanamasının en önemli belirtilerinden biri olabilir. SAK hastalığının geç kalındığında çok ağır sonuçları olan fakat erken teşhisinde tedavi oranının yüksek olduğu bir hastalıktır.


Subaraknoid Kanama Belirtileri

 • Kişinin önceden görmediği kadar ağır bir baş ağrısı yaşaması
 • Ense sertliği
 • Bulantı- kusma
 • Bilinç düzeyinde bulanıklaşma
 • Taraf gösteren kuvvet kaybı
 • Anlama, ifade etme gibi duyu kaybı, görme bozukluğu, konuşma bozukluğu
 • Sara nöbeti gibi sinirsel olan  veya sinirsel olmayan birçok belirti.

Belirtilerinin bu kadar çok olması, baş ağrısının aniden gelişmesine, büyük hacimli kanın çok yüksek basınçla beyin omurilik sinirlere yayılarak işlevini kaybettirmesine bağlıdır. Çoğu zaman bu tarz geçmeyen baş ağrısına neden olan kanama %80 sıklıkla beyin atardamarındaki bir anevrizmanın yırtılarak kanaması sonucu ortaya çıkar.<

Geçmeyen Baş Ağrısı/p>

Geçmeyen Baş Ağrısında Aşağıdaki Sinyaller İhmale Gelmez

 • Sigara ve doğum kontrol hapı kullanan kadında meydana gelen baş ağrısı: Bu tarz geçmeyen baş ağrılarının sebebi, beyindeki venlerde pıhtılaşma sonucu oluşan serebral sinüs trombozu olabilir. Bu acilen tedavi edilmesi gereken bir durumdur.
 • Hapşırmak ve ıkınmak gibi ani bir hareket sonucu meydana gelen baş ağrısı: Bu tarz geçmeyen baş ağısı başladığı takdirde kafa içerisinde bir yeni oluşumun meydana geldiğini düşündürür. Beyin damarlarında meydana gelen anevrizmalar veya beyin tümörleri bu tip baş ağrısına neden olur. Genellikle genç ve orta yaşlardaki şişman bayanlarda daha fazla rastlanan, beyin omurilik sıvısının basıncının artmasıyla meydana gelen psödotümör serebri hastalığı da bu gruba girer.
 • Sinir sistemlerinin eşlik ettiği baş ağrısı: Görme ve konuşma bozukluğu, kol ve bacaklarda uyuşma ve güçsüzlük gibi semptomların görüldüğü ve uzun süre geçmeyen baş ağrısı beyin dokusunda hasar olduğunun belirtisini vermektedir.
 • Tedaviye rağmen geçmeyen baş ağrısı: Lezyonlar, tümörler, sinir sistemi enfeksiyonları ve kafa içi basıncın artması gibi beyinde yapısal bozukluk meydana getiren baş ağrıları da geçmeyen baş ağrısı sınıfına girer.
 • Ağrının hep aynı noktada olması: Kafanın hep aynı yerinde ve geçmeyen baş ağrısı yaşanıyorsa bu kafa içerisinde lezyon olduğuna işaret olabilir.
 • Kafa travması sonucu meydana gelen baş ağrısı: Özellikle trafik kazalarında veya kafadan ağır darp almalar sonucu kafa kemiğinde kırıklar oluşur ve bu kırıklar nedeniyle beyin zarlarında veya dokusunda kanama meydana getirebilir. Bu beyin zarları arasında sızıntı şeklinde meydana gelen kanamalar ilk etapta bulu vermeyebilir ve haftalar, hatta aylar sonrası geçmeyen baş ağrısı ve denge bozukluğu ile kendisini gösterebilir.
 • Menenjit hastalığı: Sürekli uyuma isteği, yüksek ateş, vücut döküntüsünün meydana gelmesi ve kafa karışıklığı gibi durumlarda menenjit belirtileri olabilir. Menenjit, beyin zarının iltihaplanması sonucu ortaya çıkan ve ileri aşamalarda ölüme neden olabilecek bir hastalıktır. Erken teşhisinde tedavisi vardır. Bu hastalığın  oluşumuyla geçmeyen bir baş ağrısı oluşur ve bu ağrı giderek dayanılmaz hal alarak ölüme neden olab]]> Alkol Sonrası Baş Ağrısı https://www.basagrisi.gen.tr/alkol-sonrasi-bas-agrisi.html Wed, 14 Nov 2018 13:39:38 +0000 Alkol sonrası baş ağrısı, insana eziyet gibi gelir. Peki, alkol kullandıktan sonra neden baş ağrısı olur ve bu baş ağrısı nasıl geçer Bu makalemizde alkol sonrası meydana gelen baş ağrısını inceleyip ağrı Alkol sonrası baş ağrısı, insana eziyet gibi gelir. Peki, alkol kullandıktan sonra neden baş ağrısı olur ve bu baş ağrısı nasıl geçer Bu makalemizde alkol sonrası meydana gelen baş ağrısını inceleyip ağrılardan kurtulma yöntemlerini sıralayacağız.

  Alkol Sonrası Baş Ağrısı Neden Olur

  Her türlü alkol ürünlerinde etanol yani diğer adıyla etil alkol kullanılır. Birada kullanılan etil alkol oranı %5-7 arasında değişiklik gösterirken viski türü içkilerde bu oran %50-55 arası değişiklik göstermektedir. Tükettiğiniz alkolün cinsine göre ve etil alkol içeriğinin oranına göre alkol sonrası baş ağrınız gelişir.

  Vücudunuzda bulunan vazopressin adındaki hormon vücudun su tutulmasını ve böbreklerden emilerek tekrar kana karışmasını sağlar. Etil alkol bu hormonun çalışma işlevini azaltarak düşük seviyede çalışmasına neden olur. Bu nedenle böbrekle emilemeyen su idrar yoluyla dışarı atılır. Beyin fonksiyonlarını yerine getirebilmek için suya şiddetli seviyede ihtiyaç duyar.  Bu nedenle beyin böbrek üstü bezlere komut vererek yağı karbonhidrata dönüştürerek su açığa çıkaracak olan adrenalin üretmesini sağlar. Fakat sadece adrenalin yeterli olmadığı için histamin hormonu da salgılanır. Histamin hormonu damarları genişleterek beyine daha fazla kan gitmesini sağlar. Bu olumlu bir durum gibi görünüyor ama damarların genişlemesiyle beyine daha fazla kanın pompalanması basıncı artırır.  Beyinde basıncın artmasıyla ağrıya duyarlı sinirler bunu hisseder ve baş ağrısı başlar.

  Alkol Sonrası Baş Ağrısı

  Genellikle alkol sonrası baş ağrısında kafayı sallamak, sağa ve sola çevirmek basınç nedeniyle baş ağrısını artırmaktadır.

  Alkol Sonrası Baş Ağrısı Nasıl Geçirilir

  Alkol sonrası baş ağrısının temel nedeni su kaybı olduğu için en kestirme çözüm bol miktarda su içmektir. Hem alkol kullanmaya başlamadan hem de alkolden sonra bol miktarda su tüketmeniz alkol tükettikten sonra baş ağrınızın hafif geçmesine neden olacaktır. Ortalama bir insanın günlük tüketmesi gerektiği su miktarı 2 litre olurken alkol tüketileceği gün bu 3 litreye çıkarılmalıdır. Böbreklerden atılan su ile birlikte vücudunuzun kaybettiği mineralleri tekrar kazanmak için suya alternatif olarak maden suyu içmenizin daha çok faydası olacaktır. Çünkü maden suyunda bol miktarda mineral bulunmaktadır.

  Alkol sonrası baş ağrısını kahvenin geçirdiği bilgisi tamamen yanlıştır. Çoğu kişi alkol sonrası baş ağrısını geçirmek için kahve içer ve uyumaya çalışır. Kahvenin insan hormonları üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Fakat içeriğinde bulundurduğu kafein, dolaşım sistemini hızlandırır ve böylece böbreklerden atılan su miktarını artırır. Bu nedenle baş ağrısını azaltacağı yerine daha şiddetlendirir. 

  ]]>
  Şeker Hastalığı Baş Ağrısı Yaparmı https://www.basagrisi.gen.tr/seker-hastaligi-bas-agrisi-yaparmi.html Wed, 14 Nov 2018 20:29:17 +0000 Şeker hastalığı baş ağrısı yapar mı Şayet baş ağrınız sürekli oluyorsa ve baş ağrınızın çözümü farklı sebeplerden ortaya çıkmadıysa, kan şekerinizi ölçtürmeyi deneyin. Çünkü kan şekerinin düşü Şeker hastalığı baş ağrısı yapar mı Şayet baş ağrınız sürekli oluyorsa ve baş ağrınızın çözümü farklı sebeplerden ortaya çıkmadıysa, kan şekerinizi ölçtürmeyi deneyin. Çünkü kan şekerinin düşük olması yani Hipoglisemi baş ağrısına sebebiyet vermektedir. Kan şekerinin fazla olması nasıl sağlıksal sorunlara sebebiyet veriyorsa aynı şekilde normalden çok düşük olması da farklı sağlık sorunlarına sebep olmaktadır. Bunlardan en önemlisi de baş ağrısıdır. Kan şekerinin normal değerleri 80-100 arası olmalıdır. 110 üzerinde olursa hiperglisemi denirken 80 altında olmasına hipoglisemi denmektedir.

  Kan şekerinin 80 altına düşmesi kişide şekere bağlı baş ağrısı yapar. Kişinin şeker bakımından zayıf düşmesinden aslında tüm organlar etkilenir. Fakat en fazla etkilenen organ beyin ve sinir sistemleri olur. Bu nedenle de şekerin düşmesi baş ağrısına sebebiyet verir.

  Şeker Hastalığı Baş Ağrısı YaparmıHipoglisemi Belirtileri Nelerdir

  Beyin, tüm vücudun tükettiği şeker miktarının yaklaşık %20’sini tüketir. Düşünürken, yürürken, konuşurken hatta uyurken bile beynimiz yüksek miktarda şeker harcamaktadır. Bu nedenle de hipoglisemi belirtilerinin büyük bölümü beyinsel faaliyetlerden anlaşılır.

  • Yorgunluk ve halsizlik hissedilmesi
  • Sinirlilik hali, endişe ve huzursuzluk
  • Konsantrasyon bozukluğu
  • Unutkanlık
  • Korku ve öfke atakları
  • Depresyon nöbetleri
  • Şeker düşmesinin önemli belirtisi baş ağrısıdır. Baş ağrısı genellikle aç kalınca ortaya çıkıyorsa ve bu ağrı bir şeyler yiyince veya şekerli bir sıvı içince geçiyorsa sorunun hipoglisemiye bağlı olma ihtimali oldukça yüksektir.

  Baş Ağrısı Yapan Şeker Hastalığınız Varsa Ne Yapmalısınız

  Açlık kan şekerinizi ölçtürüp ve daha sonra laboratuvarın belirleyeceği bazı şeyler yiyip saat başı dört defa tokluk kan şekerini ölçtürmeniz tanı konması için yeterli olacaktır. Sürekli baş ağrılarınız oluyorsa ve hiçbir şekilde bu ağrının sebebini bulamadıysanız size önerilecek yöntem açlık ve tokluk kan şekerinizi ölçtürmek olacaktır. Tahlil sonucu hipogliseminiz çıkarsa bu baş ağrısına neden olmaktadır.

  ]]>
  Strese Bağlı Baş Ağrısı https://www.basagrisi.gen.tr/strese-bagli-bas-agrisi.html Thu, 15 Nov 2018 15:39:41 +0000 Strese bağlı baş ağrısı, gerilim tipi olarak adlandırılan baş ağrısı türü hem stresten kaynaklanmakta hem de baş ağrıları arasında en sık görülenlerin arasında yer almaktadır. Stres başta olmak üzere, çe Strese bağlı baş ağrısı, gerilim tipi olarak adlandırılan baş ağrısı türü hem stresten kaynaklanmakta hem de baş ağrıları arasında en sık görülenlerin arasında yer almaktadır. Stres başta olmak üzere, çevresel faktörler, hayal kırıklıkları, aile içi sorunlar, ekonomik problemler gibi pek çok faktör baş ağrısına yol açabilmektedir. Baş, boyun ve yüzdeki kasların devamlı kasılması ile beraber oluşum gösteren oldukça şiddetli bir baş ağrısı türüdür. Kas kasılmaları stres, huzursuzluk, sürekli aynı pozisyonda kalma, travma gibi nedenlere ya da depresyona bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.

  Bu tip baş ağrısına maruz kalan kişiler genellikle bu ağrı tipine migren zannedebilmektedir. Oysaki bu tür bir ağrının çoğu zaman migren ile alakası olmamaktadır. Strese bağlı gelişen baş ağrısı migrenden daha farklı değerlendirilmektedir. Migren nedeni ile oluşan ağrılarda hastalar daha çok sessiz ve karanlık ortamlarda kalmak isterken, gerilim tipi baş ağrısına maruz kalan hastalar açık havada yürümeyi tercih ederler. Stres kaynaklı ağrılar başın tamamını kaplayabilir. Tüm başa yayılarak dakikalar ilerledikçe daha da şiddetlenir. Ağrı çoğu zaman uzun saatler devamlılığını korur. Ağrı genellikle boyun bölgesinden başlayarak tepe noktaya kadar uzanır. Baş ağrısını, alkol ve sigara kullanımı, farklı hastalıklar, aşırı çalışma saatleri tetikleyebilir.

  Gerilim tipi baş ağrısında başta yanma hissi, uyuşukluk ve el ile dokunulduğunda acı hissi oluşabilir. Beraberinde uyku bozuklukları ve konsantrasyon bozukluğu görülebilir.

  Stres nedeni ile ortaya çıkabilecek gerilim türü baş ağrısından korunabilmek için strese neden olan durumları tespit etmek ve bu durumlardan kaçınmak oldukça önemli rol oynar. Gerekli durumlarda psikolojik destek almak ve gevşeme tekniklerine başvurmak ağrıyı kontrol altına alabilmek için önemli yer tutar.

  Strese Bağlı Baş Ağrısı

  Düzenli uyku, düzenli yeme alışkanlıkları ve düzenli egzersiz baş ağrısına bağlı gelişen şikayetlerin azalması için faydalı olur. Gerilim tipi yani stres kaynaklı baş ağrısı diğer baş ağrısı türlerine göre %75 daha sık görülmektedir. Toplumda insanların neredeyse %30'unda ayda bir defa da olsa gerilim tipi baş ağrısı görülmektedir. Stres kaynaklı baş ağrısı erkeklere oranla kadınlarda daha sık ortaya çıkmaktadır.

  Strese Bağlı Baş Ağrısında Tedavi

  Strese bağlı baş ağrısı tedavisinde ilk olarak klasik kas gevşetici ve antidepresan ilaçlar önerilmektedir. Antidepresanlar stresi ortadan kaldırmak için kullanılır. Antidepresena rağmen bazı hastalarda stres faktöründe her hangi bir değişiklik yaşanmaya bilir. Bu gibi durumlarda tedavi süreci sıkıntılı geçer. Hastalarda nörolterapi ile bozucu noktalar belirlenerek tedavi o yönde devam ettirilir. Hastayı rahatlatmak ve şikayetleri azaltmak için teşhisi ve tedavi son derece önemlidir. Strese bağlı baş ağrıları yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebileceğinden dolayı ilk olarak strese neden olan faktörler tespit edilmelidir. Doğru bir teşhis ve tedavi ile hastayı olumsuz etkileyen ağrı düzeltilerek hastanın yaşam kalitesi arttırılabilir.

  ]]>
  Tansiyon Baş Ağrısı Yaparmı https://www.basagrisi.gen.tr/tansiyon-bas-agrisi-yaparmi.html Thu, 15 Nov 2018 18:08:02 +0000 Tansiyon baş ağrısı yapar mı, tansiyon damarlar içerisindeki kan basıncının olması gereken seviyelerin daha üzerine çıkması nedeni ile oluşan bir rahatsızlıktır. Kan damarlarda kişiden kişiye farklılık göste Tansiyon baş ağrısı yapar mı, tansiyon damarlar içerisindeki kan basıncının olması gereken seviyelerin daha üzerine çıkması nedeni ile oluşan bir rahatsızlıktır. Kan damarlarda kişiden kişiye farklılık gösteren bir basınç ile akar. Kan basıncının normal seviyelerin üzerine çıkması yüksek tansiyon olarak tanımlanır. Kan basıncının yükselmesi yüksek tansiyon ile beraber baş ağrısına da yol açar. Daha önceden yüksek tansiyon teşhisi koyulan kişilerin ani başlayan baş ağrılarında mutlaka doktora başvurması gerekir. Aniden başlayan şiddetli baş ağrılarında dikkatli olmak gerekir. Çünkü bu tür bir baş ağrısı beyin kanamasının habercisi olabilir. Tansiyon yüksekliğinin genel belirtileri,

  • Donuk baş ağrısı
  • Burun kanaması
  • Kulak çınlaması
  • Baş dönmesi
  • Boyunda ağrı
  • Göğüs ağrısı olarak sıralanabilir.

  Bazı vakalarda yüksek tansiyon hiçbir belirti göstermeden de seyredebilir. Bazı vakalarda her hangi bir sağlık sorunu için doktora başvurulduğunda tansiyon tespit edilebilir. Yüksek tansiyonun zamanında tespit edilerek tıbbi müdahale başlatılması olası sağlık sorunlarını engellemek için önemlidir. Yüksek tansiyon için gerekli önlemler alınmaz ise felç ve kalp krizi gibi ciddi sağlık sorunlarının oluşma riski artabilir. Yüksek tansiyon toplumda yaygın bir şekilde görülen ve kolaylıkla tespit edilerek kontrol altına alınabilen bir rahatsızlıktır.

  Bazı kişilerde hiçbir neden olmaksızın ortaya çıkabilir. Bu tip tansiyon primer hipertansiyon olarak adlandırılır. Doğum kontrol hapları, böbreklerde oluşan problemler, damar bozuklukları, uyarıcı ilaç kullanımı gibi nedenlerden dolayı oluşan tansiyon ise ikincil hipertansiyon olarak tanımlanır.

  Bazı aralıklarda tansiyon yükselmesine maruz kalan kişiler direkt olarak tansiyon hastası kategorisine dahil edilmemektedir. Tansiyon devamlı normal değerlerden yüksek ise ve sürekli devamlılığını koruyorsa hipertansiyon teşhisi o zaman konulur.

  Tansiyon Baş Ağrısı YaparmıTansiyon Riskini Arttıran Faktörler

  Yaş: Yaş ilerledikçe yüksek tansiyon olasılığı da artış gösterir. Kadınlarda daha çok menopoz döneminden sonra ortaya çıkabilen erkeklerde ise orta yaş grubunda ortaya çıkabilen bir sağlık sorunudur.

  Kilo: Fazla kilolu olan kişiler yüksek tansiyon için en riskli gruptur. Kilo artışı yaşandıkça organlar daha fazla oksijene ihtiyaç duyar. Dolayısı ile oksijen taşıyan kan miktarında artış yaşanır. Kan miktarı arttığında damarlarda oluşan basınç yüksek tansiyon riskini arttırır.

  Genetik: Yüksek tansiyon genetik olarak aile içinde kuşaktan kuşağa devam edebilir.

  Sigara Tüketimi: Sigara tüketmek geçici olarak yüksek tansiyona neden olabilecek bir faktördür. Uzun süre ve aşırı sigara tüketimi damarlarda daralmaya neden olarak devamlı tansiyon yükselmesine yol açabilir.

  Alkol Tüketimi: Alkol tüketiminin tansiyon yüksekliği ve beraberinde baş ağrısına yol açtığı bilinmektedir.

  Aşırı Tuz Tüketimi: Aşırı tuz tüketimi vücutta su tutmasına neden olabilir. Dolayısı ile su tutumuna bağlı olarak yüksek tansiyon olasılığı daha fazla artar.

  Stres: Stres birçok hastalığa neden olabileceği gibi yüksek tansiyon için de bir risk faktörüdür. Tansiyon ve baş ağrısına yol açabilen en önemli faktörlerden biridir.

  Hastalıklar: Yüksek tansiyon şeker, kolesterol, uyku apnesi ve böbrek rahatsızlıkları ile beraber de ortaya çıkabilir.

  ]]>
  Çürük Diş Baş Ağrısı Yaparmı https://www.basagrisi.gen.tr/curuk-dis-bas-agrisi-yaparmi.html Thu, 15 Nov 2018 20:32:06 +0000 Çürük diş baş ağrısı yapar mı, dişler zamanla bakımsızlıktan, bazı enfeksiyonlardan, mikroplardan veya farklı hastalıklardan dolayı çürüyebilir ya da farklı şekillerde yıpranabilir. Dişlerin çürümesi ya Çürük diş baş ağrısı yapar mı, dişler zamanla bakımsızlıktan, bazı enfeksiyonlardan, mikroplardan veya farklı hastalıklardan dolayı çürüyebilir ya da farklı şekillerde yıpranabilir. Dişlerin çürümesi ya da dişlerde farklı hastalıkların oluşması şiddetti ağrılara yol açabilir. Peki, çürük diş baş ağrısına yol açar mı Evet dişlerde oluşan çürüme baş ağrısına yol açabilir.

  Dişler çürümeye ilk başladığında kök tarafında yer alan sinirler uyarılmaya başlar. Sinirler uyarıldığında diş ağrıları baş gösterir. Bazı vakalarda ise çürük dişlerde enfeksiyon oluşarak abse ile karşı karşıya kalınabilir. Dişlerde oluşan abse dışarıdan bile fark edilecek semptomlara yol açabileceği gibi şiddetli ağrıların oluşmasına da neden olabilir. Diş ağrısı kısa zaman içinde ortadan kaybolmuyorsa zamanla o kadar şiddetlenebilir ki kişiyi tahammül edilmez ağrılara maruz bırakabilir.

  Çürük Diş Baş Ağrısı Yaparmı Dişlerde oluşan çürükler zamanla diş ağrısı ile beraber kulak ve baş ağrısına da neden olur. Bazen diş ağrısı kulaklarda ağrıya yol açmaksızın sadece baş ağrısına neden olabilir.

  Dişlerde oluşan çürükler baş ağrısı yapacak kadar şiddetlenmişse mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Bu durumda sorunlu dişin çekilmesi ya da uygun bir tedavi yöntemi ile tedavi edilmesi gerekir. Başa kadar uzanan diş ağrısı müdahale edilmediğinde daha ciddi ve kalıcı sağlık sorunlarına yol açabilir. Diş çürükleri aynı zamanda farklı hastalıklar ile beraber de baş ağrısına neden olan ciddi bir rahatsızlıktır. Örnek verilecek olursa sinüzit hastası bir kişide özellikle soğuk havalarda diş ağrısına sıkça rastlanır. Ağrı diş ile beraber beyinde de kendini göstererek ciddi baş ağrısına yol açar. Ağrının şiddeti dayanılmayacak kadar büyük olabilir. Diş çürüğü olan ve diş ile beraber başa kadar bir ağrıya maruz kalan birinin mutlaka doktora başvurması gerekir. Zaman kaybettikçe sorun daha fazla büyüyebilir.

  ]]>
  Gerilim Baş Ağrısı https://www.basagrisi.gen.tr/gerilim-bas-agrisi.html Fri, 16 Nov 2018 10:20:22 +0000 Gerilim baş ağrısı, gerilim tipi baş ağrısı çok sık karşılaşılan bir ağrı türüdür. Gerilim baş ağrısını birçok faktör tetikleyebilir. Bu faktörler, çevresel faktörler, hava deği

  Gerilim baş ağrısı, gerilim tipi baş ağrısı çok sık karşılaşılan bir ağrı türüdür. Gerilim baş ağrısını birçok faktör tetikleyebilir. Bu faktörler, çevresel faktörler, hava değişimi, stres, psikolojik sorunlar, travma, sürekli hareketsiz oturma, ekonomik sıkıntılar ve kişinin yaşamında yaşanan büyük değişimler olarak sıralanabilir. Baş, boyun ve yüzdeki kasların gerilmesi nedeni ile ortaya çıkan gerilim baş ağrısı oldukça şiddetli bir ağrı türüdür.

  Bu baş ağrısı türüne hasta genellikle migren teşhisi koyar. Ancak gerilim baş ağrısı tedavi ve mekanizma olarak migren baş ağrısından daha farklıdır. Migrene maruz kalan hastalar daha çok sessiz, karanlık bir yerde kalmayı tercih eder. Bazı durumlarda migren ve gerilim baş ağrısı bir arada seyredebilir. Ancak gerilim baş ağrısı belirtileri migren belirtilerinden daha ön planda ortaya çıkabilir. Gerilim baş ağrısında ise hasta daha çok gezmek ister. Gerilim baş ağrısı başın tamamında kendini gösterir. Saatler ilerledikçe ağrının şiddeti artar. Ağrı boyun bölgesinden başlayarak tepe noktaya kadar uzanır. Ağrı uyku bozukluğu, yeme bozukluğu, alkol ya da başka sağlık sorunları ağrının boyutunu arttırabilir.<

  Gerilim Baş Ağrısı/p>

  Gerilim Baş Ağrısı Belirtileri

  • Şiddetlenen ya da donuk bir ağrı
  • Bazı vakalarda iştah kaybı
  • Boyun, omuz, kafa derisi, başın arka kısmı ve alın bölgesinde gerginlik hissi
  • Dokunma ile ağrıda hassasiyet
  • Yanma hissi
  • Keçeleşme
  • Konsantrasyon bozukluğu
  • Uyku problemleri
  • Mide bulantısı ve kusma

  Gerilim baş ağrısında hastalarda oluşan ağrı ve belirtiler birinden farklı şekilde seyredebilir.

  Gerilim Baş Ağrısı Nedenleri

  Gerilim baş ağrısının nedeni tam olarak bilinmemektedir. Uzman kişiler daha çok gerginlik ve stresten kaynaklandığı yönünde hem fikirdir.

  Gerilim Baş Ağrısını Tetikleyen Faktörler

  Orta Yaşta Olmak: Gerilim baş ağrısı her yaş grubunda görülse de orta yaş grubunda daha fazla rastlanmaktadır. Özellikle 40'lı yaşlarda daha ciddi oranlarda görülen bir ağrı türüdür.

  Kadın Olmak: Kadınların yaklaşık %90'ında gerilim baş ağrısı hayatlarının bir bölümünde ortaya çıkmaktadır. Erkelerde ise bu oran %70 kadardır.

  Gerilim Baş Ağrısı Tedavisi

  Gerilim baş ağrısı yaşayan kişilerin çoğunluğu tıbbi müdahaleye gerek duymadan kendi kendine tedavi yöntemleri uygulamaktadır. Bazı ağrı kesici ilaçlar ağrının kesilmesi için reçetesiz olarak alınabilir. Bazı kaygı giderici ilaçlar da ağrının hafiflemesi için kullanılabilir. Ancak fazla kullanımı da ağrının şiddetlenmesine yol açabilir. Akupunktur, masaj, nefes egzersizi gibi pek çok alternatif tedavi yöntemlerinden yararlanılabilir. Düzenli uyumak, yaşanan stresi ortadan kaldırmak da ağrının kontrol altına alınması için en ideal seçenekler arasındadır.

  ]]>
  Gece Baş Ağrısı https://www.basagrisi.gen.tr/gece-bas-agrisi.html Fri, 16 Nov 2018 10:42:59 +0000 Gece baş ağrısı, ağrı ile uyku arasında yakın bir ilişki olduğu bilinmektedir. Ağrı ile uyku arasındaki ilişki iki şekilde değerlendirilebilir. Bazen ağrı uyuduktan sonra ortadan kaybolurken, bazen uyku anında y Gece baş ağrısı, ağrı ile uyku arasında yakın bir ilişki olduğu bilinmektedir. Ağrı ile uyku arasındaki ilişki iki şekilde değerlendirilebilir. Bazen ağrı uyuduktan sonra ortadan kaybolurken, bazen uyku anında ya da sonrasında da ortaya çıkabilir. Migren sorunu yaşayan kişiler sakin ve karanlık bir ortamda kalmayı tercih ederler. Eğer bu arada uykuya geçiş sağlanabilirse çoğu zaman baş ağrısı uyandıktan sonra ortadan kaybolabilir. Bazen de hiç baş ağrısı olmadan uyuyan bir kişi inanılmaz bir baş ağrısı ile uykudan uyanabilir.

  Gece Baş Ağrısı

  Uyku Apnesi Baş ağrısı İle İlişkili midir

  Uyku apnesi ve baş ağrısı arasında bir ilişki olduğu düşünülmektedir. Gece nefes durması yaşayan kişilerde baş ağrısı görülme sıklığı daha fazladır. Vücudun fonksiyonlarını tam olarak yerine getirebilmesi için oksijen olmazsa olmazlardandır. Oksijenin yeterli oranda ulaşmadığı bir beyinde baş ağrısı yaşanması kaçınılmaz olur. Özellikle sabahları uyanıldığında daha çok hissedilen bir baş ağrısı yaşanır. Bu ağrı başın tümünde, baskı uygular şekilde hissedilebilir. Ağrı yarım ila bir saat içinde genelde ortadan kaybolur.

  Uyku apnesi küme baş ağrısı tipi ile de bağlantılı olarak seyredebilir. Küme baş ağrısı tek taraflı hissedilen, göz ve alın bölgesinde bazen gece bazen gündüz düzenli aynı saatlerde ortaya çıkabilen bir ağrı türüdür. Gözde kızarma, sulanma, burunda akıntı ile beraber seyredebilir. Küme baş ağrısı genetik olarak ortaya çıkabilir.

  Gece Baş Ağrısının Diğer Nedenleri

  Geceleri uykudan uyandıran baş ağrılarının diğer bir sebebi de beyin tümörleridir. Toplumda beyin tümörü görülme sıklığı %1 oranındadır. Tümör, kist, beyinde sulanma, enfeksiyon, damar genişliği ya da kanama gibi sorunlardan dolayı ortaya çıkabilir. Bu tür rahatsızlıklar dolayısı ile oluşan baş ağrıları başın tamamını kaplayabilir ve basit ağrı kesiciler ile soruna çözüm getirilemez. Bu ağrılar o kadar şiddetlenebilir ki gece ağrı nedeni ile uykudan uyanılabilir. Baş ağrılarında en önemli olanları gece uykudan uyandıracak şiddette olanlardır. Beyin ile alakalı sorun yaşayanlarda baş ağrısı ile beraber fışkırırcasına kusma da yaşanabilir. Uyuşukluk, felç, kanama gibi semptomla baş ağrısına eşlik eder.

  Göz ile alakalı gelişen astigmat, miyop gibi rahatsızlıklar da baş ağrısına yol açabilir. Bu tip ağrılarda gece uykudan uyandırabilecek kadar yoğun yaşanabilir.

  Gece uykudan uyandırabilecek baş ağrısının bir diğer nedeni de çene eklemi hastalığıdır. Özellikle uyku sırasında dişlerini sıkan kişilerde görülür. Dişlerin sıkılması şakaklarda ciddi anlamda ağrıya yol açabilir. Böyle sorunu olan kişiler mutlaka bir doktora başvurarak ilaç tedavisine başlamalıdır. Ayrıca geceleri dişlik kullanmakta sorunu kontrol altına almak için faydalı olabilir.

  Sağlık bir yaşama için sağlıklı bir uyku hayatın vazgeçilmezlerindendir. Uyku ile alakalı gelişen baş ağrılarında mutlaka nörolojik bir uzmana başvurmak ve sorunları giderme önemlidir.

  ]]>
  Şiddetli Baş Ağrısı https://www.basagrisi.gen.tr/siddetli-bas-agrisi.html Sat, 17 Nov 2018 02:56:41 +0000 Şiddetli baş ağrısı, Genellikle çevremizdeki insanlardan en sık duyduğu sağlık sorunlarından biri baş ağrısıdır. Başın herhangi bir kısmında birbirinden farklı sebeplerle ve değişik tarzlarda meydana gelebilir. Bazı Şiddetli baş ağrısı, Genellikle çevremizdeki insanlardan en sık duyduğu sağlık sorunlarından biri baş ağrısıdır. Başın herhangi bir kısmında birbirinden farklı sebeplerle ve değişik tarzlarda meydana gelebilir. Bazı baş ağrıları bir iki saat sürerken birkaç hafta sürebilen baş ağrıları da vardır. Baş ağrıları şiddetine göre hafif şiddetli ve şiddetli baş ağrısı olarak değişik oranda ağrı hissettirebilir.

  Şiddetli baş ağrısı vücuttaki başka hastalıklardan kaynaklanıyorsa, bu “İkincil şiddetli baş ağrısı” diye sınıflandırılır. Başka hastalıklardan kaynaklanmıyorsa ve kendisi başlı başına bir hastalıksa bu“ Birincil şiddetli baş ağrısı” olarak sınıflandırılır. Birincil şiddetli olanlar kendi arasında migren, gerilim ve küme gibi çeşitlere ayrılır.

  Birincil Şiddetli Baş Ağrıları

  Migren Ağrısı

  Migren tarzı baş ağrılarının gerçek sebepleri henüz tıp bilimi tarafından aydınlatılamamış olmasına rağmen genetik ve çevre faktörlerinin migren tarzı ağrıya sebep olduğu kabul edilir.

  Şiddetli Baş AğrısıMigren Ağrısının Sebepleri

  • Beyinde bulunan damarların genişleyip daralmasıyla zonklar tarzda bir ağrı vermesidir. Beyindeki trigeminal, ağrı sinyallerini ve kan dolaşımındaki problemleri beyine iletmekle görevlidir. Trigeminalde meydana gelen düzensizliğin de migren tarzı baş ağrısının sebep olabileceği düşünülmektedir.
  • Serotonin gibi ağrıyı düzenlemekle görevli olan kimyasalların migreni tetikleyeceği belirtilmiştir. Migren sırasında en alt seviyeye inen serotonin kimyasalı, trigeminal sinirinin nöropeptit salgısı salgılamasına neden olur. Bu nöropeptitler beyin zarına ulaştığında bu durum şiddetli baş ağrısına neden olur.
  • Açlık, uykusuzluk ve stres migren tarzı baş ağrısına neden olabilir.
  • Çikolata veya şarap bibi bazı besin çeşitleri de baş ağrısına neden olabilmektedir.
  • Ses veya görüntü gibi bazı duyusal sinyallerde migren baş ağrısına neden olabilir.
  • Bazı kadınlarda normal olan hormonsal dalgalanmalarda ağrıya neden olabilmektedir.

  Gerilim Tipi Baş Ağrısı

  Boyun ve kafa derisini de etkileyen bir şiddetli baş ağrısı çeşididir. Çoğunlukla başın arka kısmında meydana gelip ön tarafa doğru yayılım gösterir.

  Gerilim Tipi Baş Ağrısı Sebepleri

  • Kafa derisi, boyun, çene kaslarının ve omuzun kaslarında meydana gelen gerilmeler baş ağrısı nedenidir.
  • Depresyon ve streste baş ağrısına neden olur.
  • Baş, boyun ve omuzlarda meydana gelen kas zedelenmesi baş ağrısına neden olabilmektedir.
  • Uzun süre aynı şekilde oturmak gibi masa başı çalışanlarda görülebilir.
  • Gece yatmalarında kötü pozisyon alma, uykusuzluk ve yorgunluk baş ağrısına neden olabilir.
  • Alkol ve kafein baş ağrısı nedenlerindendir.
  • Ergenlik döneminde olmak gerilim tipi baş ağrısına neden olabilir. Özellikle 12-18 yaşlar arasındaki gençlerde hem hormonal değişiklik, hem de strese bağlı baş ağrısı görüldüğü tespit edilmiştir.

  Küme Baş Ağrısı

  Küme baş ağrısı gece uykudayken aniden çıkabilir ve kişiyi uykusundan uyandırır. Gün içerisinde bu aniden çıkan baş ağrısı birkaç defa tekrarlayıp aylarca sürebilir. Arkasından aniden bu ağrı kaybolarak bir süre hiç ortaya çıkmaz ve birden belirmeye başlar. Küme baş ağrıları diğer tür baş ağrılarına göre daha az görülmektedir.

  Küme Baş Ağrısının Sebepleri

  • Küme tipi baş ağrısının sebebi henüz ortaya net olarak çıkmamakla beraber bilim adamları serotonin veya histamin hormonun aniden salgılanmasına bağlı olabileceği üzerinde çalışıyorlar.
  • Yüksek irtifada bulunmak, fiziksel yorgunluk baş ağrısına neden olur.
  • Sıcaklık ve parlak ışıklara bakmak baş ağrısına neden olabilmektedir.
  İkincil Şid]]> Boyun Ağrısı Ve Baş Ağrısı https://www.basagrisi.gen.tr/boyun-agrisi-ve-bas-agrisi.html Sun, 18 Nov 2018 02:55:50 +0000 Boyun Ve Baş Ağrısı, Boyunda oluşan ağrı boyun ile sınırlı kalmayarak vücudun diğer alanlarında da kendini gösterebilir. Omuz, kol, baş gibi pek çok bölgeye aynı anda yayılarak yayıldığı alanları da olums Boyun Ve Baş Ağrısı, Boyunda oluşan ağrı boyun ile sınırlı kalmayarak vücudun diğer alanlarında da kendini gösterebilir. Omuz, kol, baş gibi pek çok bölgeye aynı anda yayılarak yayıldığı alanları da olumsuz etkileyebilir. Boyunun arka kısmında meydana gelen ağrılar genellikle baş ağrısı ile birlikte devam eder. Bu tür ağrılar kronik olabileceği gibi akut olarak da gerçekleşebilir. Akut boyun ve baş ağrısı anlık olabileceği gibi birkaç saat ya da birkaç gün devam edebilir. Kronik ağrılar ise aylarca hatta yıllarca sürebilmektedir.

  Boyun Ve Baş Ağrısı Nedenleri

  Boyunda oluşan ağrıların başa kadar uzanmasına neden olan faktör, boynun baş ile alakalı pek çok sinir ve kas ile bağlı olmasından kaynaklanmaktadır. Boyunda yaşanan akut ağrılar genellikle travma ya da enfeksiyon kaynaklı ortaya çıkmaktadır. Kronik ağrıların ise altta yatan pek çok nedeni olabilir. Bu nedenle ağrının sebebini bulmak için gerekli incelemelerin yapılması ve nedene bağlı tedavi uygulanması gerekir.

  Boyun Ağrısı Ve Baş Ağrısı

  Duruş Bozukluğu: Sürekli oturarak çalışmak zorunda kalanlar, bilgisayar başında saatlerce zaman geçirenler ve başını ön tarafa doğru eğerek çalışanlar da boyun ve baş ağrısı birlikte görülebilir. Masa ve bilgisayar başında çalışan kişilerde duruş pozisyonu çok önemlidir. Yine yatış pozisyonu da boyun ve baş ağrısına yol açabilecek bir faktördür.

  Sakatlanmalar: Boyun ve baş bölgesine trafik kazası ya da bir aktivite sonucu şiddetli bir şekilde darbe alınmışsa bu bölgelerde ağrı görülebilir. Bu nedenle oluşan ağrıları hafifletmek ya da tedavi edebilmek için fizik tedavi uygulanması gerekmektedir.

  Boyun Kaslarında Zorlanma: Halk arasında daha çok ters hareket olarak adlandırılan zorlama boyun ile beraber baş ağrısına yol açabilir. Bir hareketi aniden yapmak boyun kaslarında geçici zedelenmeye ve beraberinde ağrıya neden olabilir.

  Stres: Devamlı yoğun strese maruz kalan kişilerde vücudun tüm kasları olumsuz olarak etkilenebilir. Bu kaslara boyun ve baş bölgesindeki kaslarda dahil olur ve stres nedeni ile şiddetli ağrılar yaşanabilir.

  Boyun Kireçlenmesi: Kemik ve eklemlerin iltihaplanması, osteoartrit ve romatizma boyna bağlı alanlarda kendini göstermektedir. Osteoartrit adlı hastalıkta boyunda yer alan sinirler olumsuz etkilenir ve ağrıya yol açar. Bu tür ağrılar özellikle başın arka tarafında meydana gelir ve boyun ağrısına baş ağrısı da eşlik edebilir.

  Menenjit: Menenjit oldukça tehlikeli ve vücutta hasar bırakabilecek bir tür enfeksiyon hastalığıdır. Beyin zarı iltihabı olarak da tanımlanan hastalık boyun ve beraberinde baş ağrısına yol açabilir.

  Boyun Diskinde Kayma: Boyun ve omurilik arasında yer alan disklerde yaşanan kayma nedeni ile boyun ve baş ağrısına sıkça rastlanır. Kayan disk sinirlere baskı uygulayarak ağrıya yol açabilir.

  Boyun Ve Baş Ağrısında Tedavi Yöntemleri Nelerdir

  Boyun ve baş ağrısı için doktora başvurulmuşsa aynı gün içinde tedaviye başlamak mümkün olmaz. Doktor ile olarak ağrıya neden olan faktörü araştırarak bulmalıdır. Nedeni bulabilmek için MR-X-RAY ya da daha farklı görüntüleme metotları kullanılabilir. Bu metotlar ile ağrıya neden olan faktör belirlenir. Şayet bölgede enfeksiyon teşhis edilmişse antibiyotik tedavisi uygulanır.

  Tedavi sürecinde boyun ve baş ağrısına neden olan faktöre göre soğuk-sıcak kompres uygun görülebilir. Bu kompresler ağrının kontrol altına alınmasını ya da hafiflemesini sağlar. Masaj, egzersizler boyun kaslarını kuvvetlendirmek için uygun görülebilir. Boyun ve baş ağrısına maruz kalan kişi yüzme, koşu, ya da daha farklı egzersizler ile uğraşıyorsa doktor bu egzersizlere bir süre ara verilmesini isteyebilir. Boyun ve baş ağrısının nedeni ne olu]]> Boyundan Gelen Baş Ağrısı https://www.basagrisi.gen.tr/boyundan-gelen-bas-agrisi.html Sun, 18 Nov 2018 05:29:01 +0000 Boyundan gelen baş ağrısı nasıl meydana gelir Sanıldığının aksine baş ağrısı kaynağı her zaman beyin olmaz. Baş ağrısının boyundan da kaynaklanabileceği üzerine çalışma yapılmış ve 1983 yılında Uluslararas Boyundan gelen baş ağrısı nasıl meydana gelir Sanıldığının aksine baş ağrısı kaynağı her zaman beyin olmaz. Baş ağrısının boyundan da kaynaklanabileceği üzerine çalışma yapılmış ve 1983 yılında Uluslararası Bağ Ağrısı Derneği tarafından araştırma sonuçları açıklanmış ve “ Boyundan Gelen Baş Ağrısı” tanımı yapılmıştır. Boyundan gelen baş ağrısının sebebi boyundaki bazı yapıların dejenere olmasından kaynaklanmaktadır.

  Boyundan Gelen Baş Ağrısına Neden Olan Yapılar Nelerdir

  • Boyun omurları.
  • Boyun kas yapıları.
  • Boyun omurları arasındaki diskler.
  • Boyun hareketinde hayati önem taşıyan faset eklemler.

  Boyundan Gelen Baş AğrısıBoyundan Gelen Baş Ağrılarının Sebepleri Nelerdir

  • Boyun, başın tüm ağırlığını taşıyan ve vücudun en fazla hareket eden bölümü olması itibariyle boyundan gelen baş ağrıları her yaşta görülebilir. Özellikle trafik kazası geçirmiş kişilerin sonraki hayatlarında bu tür baş ağrısı yaşamaları oldukça sık görülen bir durumdur. İlk zamanlarda çıkmayan baş ağrısı kazadan uzun zaman sonra ortaya çıkabilir.
  • Yaşlanmaya bağlı olarak boyun kemik eklemlerinde kireçlenmeler oluşması sonucu boyundan gelen baş ağrısına sebebiyet verebilir.
  • Eklem arası disk sıkışmasından kaynaklanma ihtimali de yüksektir.
  • Romatolojik sebepli hastalıklardan kaynaklı boyun eklemlerinde sorun çıkabilir ve bu nedenle baş ağrısına neden olabilir.
  • Bu hastalığın bir nedeni de sert spor yapma kaynaklı olabilir.
  • Ani bir hareket nedeniyle boyun fıtığı gelişip baş ağrısına neden olabilir.

  Boyundan Gelen Baş Ağrılarının Belirtileri Nelerdir

  • Ağrı ense tarafından gelip yukarı doğru tırmanır. Nadiren durumlarda göz çevresini de saran bu baş ağrısı oldukça şiddetli olabilir. Ağrı iki taraflı da olabilir veya tek tarafta gelişip sonra yer değiştirebilir.
  • Boyundan gelen baş ağrısı zonklama şeklinde olmayıp genellikle kasılma şeklinde olur.
  • Işık ve sese karşı duyarlılık ve hassasiyet görülmez.
  • Zaman zaman bulantı ve kusma eşlik edebilir. Bulantı ve kusma eşlik edildiğinde migren ile karıştırılıp yanlışlıkla migren tedavisi uygulanabilir. Bu yüzden baş ağrısının karakterini iyi bilmek gerekmektedir.

  Boyundan Gelen Baş Ağrısının Tanısı Nasıl Konur

  • Hekim öncelikle hastanın şikâyetini dinler ve ağrının karakteristik özelliği hakkında bazı sorular sorar. Ağrının seyri, yeri, sıklığı ve şiddeti hakkında sorular sorduktan sonra tomografi veya MR tetkikinin yapılmasını ister.
  • Radyolojik incelemelerden MR boyun fıtığı hakkında bilgi verirken, Tomografi ise faset eklemlerin dejenere olmasıyla ilgili bilgiler verir. Böylece boyundan gelen baş ağrısının teşhisi yapılmış olur.

  Boyundan Gelen Baş Ağrılarının Tedavisi Nasıl Yapılır

  • İlk etapta teşhis yapıldıktan sonra değişik ilaçlar uygulanır.
  • Ağrı kesicilerinin fayda vermediğinde fizik tedavi yöntemleri uygulanır.
  • En etkili yöntem de ağrıyı boyundan beyine ileten sinirlerin radyo frekans termokoağülasyon yöntemiyle bloke edilmesi olayıdır. Bu işlem tek seansta uygulanır. Hasta işlem esnasında ağrı hissetmemesi için uyutulur ve işlemden sonra hasta hiç ağrı hissetmez. Bu işlemin ardından bir egzersiz programı verilerek eklemlerin açılarak tekrar kireçlenmesinin önüne geçilir.
  ]]>
  Depresyon Baş Ağrısı https://www.basagrisi.gen.tr/depresyon-bas-agrisi.html Sun, 18 Nov 2018 18:17:47 +0000 Depresyon baş ağrısı, insanlar için baş ağrısı büyük bir yüktür. Hele birde depresyonla birlikte gelen baş ağrısı daha ağır bir yük olarak çıkar insanların karşısına. Depresyon baş ağrısı yapabilir veya baş Depresyon baş ağrısı, insanlar için baş ağrısı büyük bir yüktür. Hele birde depresyonla birlikte gelen baş ağrısı daha ağır bir yük olarak çıkar insanların karşısına. Depresyon baş ağrısı yapabilir veya baş ağrısını tetikleyebilir. Bu da baş ağrısıyla başa çıkmayı daha zor bir hale getirir. Depresyonla gelen baş ağrısının tıbbi tedavi yöntemleri vardır. Bu durum insanı biraz rahatlatıyor. Etkili tedavi yöntemleriyle depresyon durumu rahatlatılır ve baş ağrısı daha dayanılır seviyeye çekilebilir.

  Baş ağrısı ve depresyon iki kardeş hastalık gibi genellikle insanlarda beraber hissedilir. Uzman doktorların yaptıkları bir araştırmaya göre doktora baş ağrısı şikâyetiyle başvuran kişilerin yarısından fazlası aynı zamanda depresyondadır. Aynı araştırmaya göre depresyon şikâyetiyle doktora başvuran kişilerin %65’i baş ağrısından şikâyet etmektedir. Baş ağrısı şikâyetleri yaşayan kişilerdeki depresyon genellikle fark edilemediği için tedavisi yapılmaz. Bu yüzden sürekli yaşanan baş ağrılarında doktora başvurmak gerekir ki büyük oranda baş ağrısının altından depresyon çıkacağı için tedavi edilir.

  Depresyon Baş Ağrısı

  Baş Ağrısına Sebep Olan Depresyonun Belirtileri

  • Fiziksel aktivitelerde azalma
  • İştah kaybı ve buna bağlı olarak kilo kaybı
  • Uyku bozuklukları
  • Enerji eksikliği
  • Hayattan zevk alamamak ve neşe eksikliği
  • Kaygı, stres ve asabiyet
  • Bir işe motive olamamak
  • Yorgunluk hissi ve cinsel isteksizlik
  • İleri aşamada intihar etmeyi düşünmek

  Bu iki hastalığı birlikte yaşayan kişiler ile sadece baş ağrısı yaşayan kişiler karşılaştırıldığında depresyon ve baş ağrısını birlikte yaşayanların daha şiddetli ağrıları olduğu belirtilmiştir. Bu iki hastalık genellikle birlikte seyrettiği için tedavisi de birlikte yapılır.

  Baş ağrısının Tedavisi

  • Antidepresanlar: Baş ağrısı ve depresyon hastalığının benzer sinir taşıyıcılarını kapsadığı için ikisi için de aynı ilaç kullanılabilir. Antidepresan ilaçlar beyin hücrelerine etki ederek ağrıyı algılamasını bastırır. Antidepresan ilaçlar doktor gözetimi altında kullanılmalıdır. Çünkü bazı antidepresan ilaçlar bazı kişilere faydalı olurken bazı kişilere ise yan etki gösterebilmektedir.
  • Fiziksel aktivite: Baş ağrısına bağlı depresyon yaşayan kişiler genellikle fiziksel aktivitelerini yavaşlatırlar. Çünkü kendilerini yorgun bitkin hissederler. Tam tersine fiziksel aktivitelerini artırmalı hatta düzenli egzersiz yaparak ağrıyla başa çıkmayı denemeliler. Üstelik egzersizin depresyona iyi geldiği bilimsel araştırmalarda kanıtlanmıştır. Egzersiz dolaşım sistemini düzene soktuğu için beyine daha fazla kan pompalanacak ve böylece beyin daha fazla oksijen alarak ağrısı azalacaktır.

  ]]>
  Kulak Ve Baş Ağrısı https://www.basagrisi.gen.tr/kulak-ve-bas-agrisi.html Mon, 19 Nov 2018 00:09:03 +0000 Baş ağrıları, genellikle göz bozukluklarına ya da yaşla birlikte gelişen yakın görme azalmasına bağlı göz yorgunluğuna neden olabilir. Ayrıca bu ağrılar,hipertansiyona, burun, kulak, sinüs ve diş hastalıklarına bağl Baş ağrıları,
  genellikle göz bozukluklarına ya da yaşla birlikte gelişen yakın görme azalmasına bağlı göz yorgunluğuna neden olabilir. Ayrıca bu ağrılar,
  hipertansiyona, burun, kulak, sinüs ve diş hastalıklarına bağlı olabilir. Aynı zamanda gözlük, ilaç tedavisi, ağrı kesici ve ya dinlenme ile geçmeyen ağrılar araştırılmalıdır. Baş ağrısı, birçok kişiyi korkutan bir sorundur. Ancak baş ağrılarının %10'u tümör, kanama, damar tıkanıklığı gibi sorunlardan kaynaklanır. 
  Baş ağrılarının %90'ının ise çok farklı nedenleri vardır. Baş ağrısı genelde en fazla ilaç kullanılan ağrıların başında gelir. Genellikle başı ağrıyan kişiler, yakın çevrelerindeki kişilerin önerdiği ilaçları kullanmaktadırlar. Oysa bunun birçok önemli sakıncası vardır. Baş ağrısı nedeniyle sık ağrı kesici kullanımı bir süre sonra ağrı kesicilere bağlı bir baş ağrısının gelişmesine neden olur. 

  Baş ağrıları, kulak ağrısıyla da bağlantılı olabilir. Kulak ağrısı, genellikle çocuklarda görüldüğü sanılır. Ama yetişkinlerde de kulak ağrısı görülmektedir. 
  Nedenine bağlı olarak tek ya da her iki kulakta birden ortaya çıkan kulak ağrıları, yine nedenine göre farklı özelliklerde olabilir. Kulak ağrısı, ciddi sonuçlar doğurabilecek bir durum, hafife alınmaması gereken bir ağrıdır. Kulağın ağrısı, kulağın kendisinden kaynaklanabileceği gibi baş veya boyun bölgesindeki başka bir sorundan dolayı da kaynaklanabilir. Bu nedenle kulakta belirgin bir soruna rastlanmaması bu ağrının yok sayılması anlamına gelmemelidir. Kulak kendi kendisini temizleyen bir organ olduğundan bu gibi işler gereksiz ve sakıncalıdır. Çünkü aşırı yapıldığı zaman kulağın zedelenmesine yol açar.

  Kulak Ve Baş Ağrısı

  Dış kulak mikroplanmalarının tedavisi genellikle kolay olmakla birlikte, doktor tarafından yapılması gerekir. Kulağın mikroplara açık olan ikinci bölümü kulağın hemen arkasındaki kemiktir. Bu kemik orta kulakta bulunan havanın devamı olan hava boşlukları yer alır. Kulak ağrısı çok fazla ise hasta geçici 
  bir şekilde sağır olur. Doktora erken haber vermek büyük yarar sağlar. Hastalığın ilk evrelerinde antibiyotikle tedavi olanağı vardır. Böylece birikmiş kirin 
  temizlenmesi için ameliyata başvurmak gerekmez. 

  Kulak ve Baş Ağrısını Dindirmek İçin Alabileceğiniz Önlemler 
  • Ütü ile ısıttığınız havluyu kulağınıza koyabilirsiniz. 
  • Ağır aktivitelerden kaçının ve bol bol dinlenin.
  • Kan basıncınızı dengede tutabilmek için boş olan midenize aşırı yemek yiyerek yüklenmeyin. 
  • Kulağınıza kulak çöpü de dahil olmak üzere hiçbir şey sokmayın. 
  • Bol su tüketerek vücudunuzun susuz kalmasını önleyin.
  • Özelikle gerilim tipi baş ağrısından yakınıyorsanız, yavaş ve derin nefes alın.
  • Yüzmeyin ve duş veya banyo sırasında kulağınıza su kaçırmamaya özen gösterin.
  • Sakinliğinizi korumak için zihni dinlendiren kitaplar okuyun ve müzik dinleyin.
  • Mümkün olduğunca gürültüsüz ortamlarda bulunmaya çalışın. 
  • Odanızı havalandırarak içeride temiz hava olmasına özen gösterin. 
  ]]> Boyun Fıtığı Baş Ağrısı Yaparmı https://www.basagrisi.gen.tr/boyun-fitigi-bas-agrisi-yaparmi.html Mon, 19 Nov 2018 23:40:15 +0000 Boyun fıtığı baş ağrısı yapar mı, boyun fıtığı toplumda en sık karşılaşılan rahatsızlıklardan biridir. Boyun ağrısı farklı nedenlerden kaynaklanabileceği için boyun fıtığı birçok boyun rahatsızlığ Boyun fıtığı baş ağrısı yapar mı, boyun fıtığı toplumda en sık karşılaşılan rahatsızlıklardan biridir. Boyun ağrısı farklı nedenlerden kaynaklanabileceği için boyun fıtığı birçok boyun rahatsızlığı ile karıştırılabilir. Boyun fıtığı başlayalı epeyce bir zaman olmuş ve fark edilememiş ise boyun ağrılarına şiddetli baş ağrıları da eşlik edebilir.

  Boyun Fıtığı Nedir

  Boyun fıtığı tıpkı bel fıtığındaki gibi omurlar arasında bulunan disklerde jöle kıvamında ki sıvının disk yapısını değiştirmesi ya da diklerden dışarı çıkması olarak tanımlanır. Disklerin içinde yer alan sıvının dışarı çıkması çevrede bulunan sinir ve kaslara baskı uygular. Uygulanan baskı boyunda tutulma ya da şiddetli ağrılara yol açabilir. Bu tarz ağrılara bağlı olarak boyun hareketlerinde kısıtlanma ortaya çıkabilir. Boyun ağrılarında kısıtlanma boyun fıtığının en önemli ve belirgin belirtisidir. Bu nedenle hastalığın erken teşhisi ve tedavi edilmesi çok önemlidir. Hastalık fark edilip tedavi edilmediği takdirde daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Boyun fıtığı ilerlediği zaman boyun omurlarında hasarlara neden olarak felç riskinde artış yaşanabilir ve bu rahatsızlığın geri dönüşü olmayabilir.

  Boyun Fıtığı Baş Ağrısı YaparmıBoyun Fıtığı Belirtileri

  Boyun fıtığı çoğu zaman hiçbir şikayete yol açmadan sinsi bir şekilde ilerleyebilir. Hastalık yeni başlamışsa fıtık çevrede bulunan kas ve sinirlere baskı uygulamayabilir. Fakat fıtık ilerledikçe hafif, çok şiddetli olmayan ağrılar ortaya çıkabilir. Bu hafif ağrılar yük taşımakta, bilgisayar başında uzun süre oturmalarda şiddetlenir. Fıtık henüz bu aşamada iken tedbir alınmazsa disk yuvasından tamamen çıkarak sinir ve kaslara uyguladığı baskıyı çoğaltır. Sinirlere uygulanan baskı arttıkça baş ağrıları daha belirgin olur. Bu aşamada boyun tam anlamı ile kilitlenerek sağa sola çevirmek zorlaşabilir. Fıtık ilerledikçe ağrılar yalnızca boyun ile sınırlı kalmaz. Bu durumda, sırt, omuz, kol, bacaklar, eller ve belde de ağrılar oluşur. Sinirlere uygulanan baskı el ve kolda güç kaybına yol açar ve aynı zamanda bölgede uyuşma yaşanır.

  Boyun fıtığı henüz başlangıç aşamasında ise sık aralıklarla boyun tutulması yaşanabilir. Boyun tutulması hiçbir zorlamaya maruz kalmadan ortaya çıkar. Eğer yanlış bir hareket ve hava koşullarına bağlı olmaksızın boyun tutulması yaşanıyorsa nedeni boyun fıtığı olabilir.

  Boyun Fıtığı Nedenleri

  • Boyun bölgesi ile alakalı gelişen travmalar
  • Genetik yatkınlık
  • Zorlama, ağır kaldırma
  • Stres
  • Osteopropoz
  • Hareketsizlik
  • Duruş bozukluğu

  Boyun Fıtığı Teşhisi

  Boyun fıtığı teşhisi için doktora başvurulduğunda doktor ilk olarak fiziksel muayene uygular. Ağrının teşhisi için MR isteyebilir. MR sayesinde boyun bölgesi net bir şekilde görüntülenmektedir. MR ile boyun fıtığı teşhisi edilerek uygun tedavi yöntemi uygulanır.

  Boyun Fıtığı Tedavisi

  Boyun fıtığı tedavisinde cerrahiye yönelmeden önce çeşitli boyun egzersizleri ile hastalık kontrol altına alınmaya çalışılır. Bu egzersizler fıtığın ilerlemesini önler. Fıtık nedeni ile ortaya çıkan ağrılar için ağrı kesiciler reçete edilir. Ayrıca ağrı kesiciler ile beraber kas gevşetici ilaçlar reçete edilir. Şayet bu tedavi yöntemlerine rağmen ağrılarda ve şikayetlerde her hangi bir azalma yaşanmıyorsa fizik tedavi önerilir. Fizik tedavi ağrılı bölgelerin güçlenmesi için uygulanır.

  Yine tüm bu yöntemlere rağmen ağrı ve şikayetler azalmıyorsa en son seçenek cerrahi yöntemdir. Cerrahi boyun fıtığında tercih edilebilecek en son seçenektir. İlerleyen vakalarda cerrahi ile fıtıklaşan diskler çıkarılır. Cerrahi sinirleri kapsadığı için son derece riskli bir ameliyat türüdür.

  ]]>
  Adet Döneminde Baş Ağrısı https://www.basagrisi.gen.tr/adet-doneminde-bas-agrisi.html Tue, 20 Nov 2018 16:21:13 +0000 Adet döneminde baş ağrısı, Adet döneminde yaşanan baş ağrısı bu dönemdeki kadınların ve genç kızların çoğunda görülebilir. Yaşanan baş ağrısı bu dönemde kişinin yaşam kalitesini bozarak daha fazla stre Adet döneminde baş ağrısı, Adet döneminde yaşanan baş ağrısı bu dönemdeki kadınların ve genç kızların çoğunda görülebilir. Yaşanan baş ağrısı bu dönemde kişinin yaşam kalitesini bozarak daha fazla strese girmesine neden olabilir. Adet döneminde kasıklarda meydana gelen inanılmaz ağrılar ile beraber birde baş ağrısı yaşandığı zaman kişi psikolojik olarak oldukça olumsuz etkilenir. Adet döneminde yaşanan baş ağrısı birkaç nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Bu nedenler;

  • Stres
  • Uyku problemleri
  • Uzun süre aç kalmak
  • Östrojen seviyesinin düşük olması olarak sıralanabilir.

  Adet döneminde yaşanan baş ağrısı evde bazı tedavi yöntemleri ile kontrol altına alınabilir. Bu yöntemlerden en çok kullanılanı ağrılı bölgeye uygulanan buzdur. Buz direkt olarak başa uygulandığı zaman bölgede tahrişe neden olabileceğinden buz bir havluya sarılarak bölgeye uygulanabilir. Ayrıca ağrılar için buz torbası da kullanılabilir. Bu yöntem baş ağrısının hafiflemesine yardımcı olur.

  Adet döneminde yaşanan baş ağrısını hafifletmek için uygulanabilecek diğer bir yöntem ise boyun ve omuzlarda bulunan kaslara masaj yapmaktır. Gergin kaslar masaj yapılarak rahatlatılabilir. Masaj uygulaması yaşanan baş ağrısının hafiflemesine yol açar.

  Reçeteli ya da reçetesiz ağrı kesici ilaçların kullanılması baş ağrısını hafifletmek için yararlı olabilir. Adet döneminde yaşanan baş ağrısı alınan önlemlere rağmen geçmiyorsa ve yaşam kalitesini düşürerek günlük aktiviteleri engelliyorsa mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

  Adet Döneminde Baş Ağrısı

  Adet dönemi düzenli aralıklar ile seyreden kişi adet döneminde her ay baş ağrısı yaşıyorsa bu ağrıyı kontrol altına almak için adet dönemi başlamadan birkaç gün önce ağrı kesici ilaç kullanımına başlayabilir. Kullanılan ilaca adet başladıktan sonra da birkaç gün devam edilebilir. Doğum kontrol hapı kullananlarda adet döneminde baş ağrısı daha fazla tetiklenebilir. Eğer kullanılan doğum kontrol hapı baş ağrısını tetikliyor ise mutlaka bu konu hakkında doktora başvurulmalıdır. Gebelik döneminde baş ağrısı sorunu ile pek karşılaşılmaz.

  Yeni doğum yapmış bir anne östrojen seviyesinde ani düşüşler yaşayabilir. Östrojen seviyesinde düşüş, stres, uyku problemleri ve beslenme bozuklukları birleştiği zaman adet döneminde şiddetli baş ağrısı yaşanmasına neden olabilir.

  Adet Döneminde Oluşan Baş Ağrısı İçin Bitkisel Öneriler

  Zencefil: Zencefilin ağrı kesici özelliği vardır ve bu özelliğinden dolayı birçok ağrı türü için kullanılmaktadır. Adet döneminde oluşan baş ağrılarını kontrol altına almak için zencefil kullanılabilir. 1 gram kadar toz zencefil 25 damla kadar su ile karıştırılır ve günde 3-4 defa içilir. Bu karışım baş ağrısının hafiflemesi için faydalı olur. Karışım tek başına tüketilemiyorsa bal ile tatlandırılarak içilebilir.

  Nane Çayı: Nane çayının sakinleştirici özelliği vardır. Adet döneminde oluşan baş ağrısını hafifletmek için nane çayından faydalanılabilir. Özellikle baş ağrısının ve diğer ağrıların şiddetlendiği günlerde 3 fincana kadar nane çayı hazırlanarak içilebilir. Nane çay olarak içilebileceği gibi eczanelerden kapsül şeklinde de temin edilerek kullanılabilir.

  Yaban Mersini Çayı: Yaban mersini çayının kasları gevşetici etkisi vardır. Adet döneminde oluşan baş ağrısı, kasık ağrısı ve karın ağrısı için yaban mersini çayından faydalanılabilir.

  Melisa Çayı: Melisa çayı yine adet döneminde kullanılabilecek şifalı bir çaydır. Baş ağrısı, kas ağrısı ve karın ağrısına iyi geldiği gibi bu dönemde oluşan şişliğe karşı da kullanılabilir.

  ]]>
  20 Lik Diş Baş Ağrısı Yaparmı https://www.basagrisi.gen.tr/20-lik-dis-bas-agrisi-yaparmi.html Tue, 20 Nov 2018 21:47:54 +0000 20’lik diş baş ağrısı yapar mı, Diş hekimlerinin genellikle hepsi 20’lik dişlerin çürümeye başlamadan önce çekilmesini tavsiye etmektedirler. 20’lik dişler insanların 20 yaşından sonra çıkmaya başlar ve en arkadak 20’lik diş baş ağrısı yapar mı, Diş hekimlerinin genellikle hepsi 20’lik dişlerin çürümeye başlamadan önce çekilmesini tavsiye etmektedirler. 20’lik dişler insanların 20 yaşından sonra çıkmaya başlar ve en arkadaki dişlerdir. Kimi insanda 20 yaşta çıkarken çoğu insanda yirmi yaşından sonra çıkmaya başlar. 20’lik diş çıkacağı zaman diş etini parçalayarak çıktığı için bazı geçici sorunları da yanında getirir. Kaba bir diş olduğundan eti parçalaması zaman kişinin canını yakar ve 20'lik diş, yüksek ateşe ve baş ağrısına neden olur. Gece uykularını kaçırır ve şiddetli ağrısıyla uykudan uyandırır. Bu dişin çıkış aşamasında zorluk çekildiği gibi faydası da uzun süre görülmez. Çünkü bu diş en arkada olduğundan dişler ne kadarda fırçalansa diş arkasına kaçan yemek kalıntıları iyi temizlenemediği için kısa sürede 20’lik dişler çürür. Bu dişlerin çabuk çürümesi yüzünden erken çekilmesi tavsiye ediliyor.

  20’lik Diş Ağrımasının Sebepleri Nelerdir

  • Diş minesinin aşınması
  • Sinüzit gibi ağız dışından kaynaklı hastalıklar.
  • Diş eti hastalıkları
  • Diş eti apseleri
  • Diş Çürükleri. Diş ağrılarının en önemli nedenidir. Ağız içerisine yerleşen bakterilerin ağızdaki şeker ve karbonhidratlar ile asit oluşturarak diş minelerine zarar verir ve çürümesine neden olur.
  20'lik Diş Baş Ağrısı Yapar mı

  20'lik diş kök bakımından en derine inen ve karışık bir yapıya sahip diştir. Bu nedenle bu dişin çürümesiyle içlerdeki sinirlere etki ederek hem çene ağrısı yapmaktadır hem de zonklar tarzda baş ağrısı yapmaktadır.

  20 Lik Diş Baş Ağrısı Yaparmı

  20’lik Diş Ağrısı Tedavileri

  • Halk arasında son derece yaygın olan bir yanlış uygulama vardır. 20’lik diş ağrısında ağrıyan diş üzerine aspirin konmasıdır. Aspirin gibi ilaçların kimyasal içerikleri nedeniyle zaten asidik bir ortam üzerine konduğu takdirde bu ilaçlar bulunduğu ortama daha fazla zarar vermektedir.
  • 20’lik diş ağrısı yaşandığında dişler fırçalanmalı ve diş ipiyle diş etleri arası temizlenmeli ve bir kaşık tuz suya karıştırılarak ağızda gargara yapılmalıdır. Bu uygulama diş etine gidene kadar en azından ağrıyı geçirerek rahatlık sağlayacaktır.
  • İltihaplanmadan dolayı yüzde şişlik oluşmuşsa iltihaplı bölgeye soğuk uygulama yapmanın faydası olacaktır.
  • Diş üzerindeki çürükler nedeniyle içinde oyuk oluşmuşsa ve bu oyuk zonklar tarzda ağrıyor ve sizin canınızı çok yakıyorsa karanfil yağına batırılmış pamukla pansuman yapmanız ağrısını geçirecektir. Fakat diş etine değdirmekten sakının. Çünkü karanfil yağının yumuşak yapıları tahriş edici özelliği vardır.
  ]]>
  Baş Ağrısı Geçirme Yöntemleri https://www.basagrisi.gen.tr/bas-agrisi-gecirme-yontemleri.html Wed, 21 Nov 2018 19:39:42 +0000 Baş ağrısı geçirme yöntemleri, bazen o kadar işe yarar ki, sizi doktora gitmekten kurtarır. Baş ağrılarının şiddeti bazen o kara yüksek oluyor ki kişinin sinirlerini yıpratıyor. Bazen de hafif bir ağrı teğet geçtiği Baş ağrısı geçirme yöntemleri, bazen o kadar işe yarar ki, sizi doktora gitmekten kurtarır. Baş ağrılarının şiddeti bazen o kara yüksek oluyor ki kişinin sinirlerini yıpratıyor. Bazen de hafif bir ağrı teğet geçtiğinde şükür çabuk atlattım diye seviniyoruz. Özellikle migren tarzı baş ağrıları insanı çok zorluyor hatta kafayı duvarlara vurdurduğu oluyor. İşte böyle şiddetli ağrınız olduğunda ilaç kullanmanın yanında yapmanız gereken bazı çalışmaları aşağıya sıralıyoruz. Baş ağrısı geçirme yöntemlerini uyguladığınızda ya tamamen ağrıyı geçirmiş olacaksınız veya ağrının şiddetini azaltacaksınız.

  Her ağrı kendiliğinden gelişen baş ağrısı olmayabilir. Yani baş ağrınız varsa buna neden olan altında başka bir hastalığınız olabilir. Bu yüzden sağlık taraması yaptırarak önce ağrınızın başka nedenleri var mı onu öğrenin. Şayet başka bir rahatsızlık yoksa kendi uygulayacağınız yöntemlerle baş ağrısını geçirmeyi deneyebilirsiniz.

  • Boyun kaslarınızı egzersizle güçlendirin: Zayıf olan boyun kasları daha fazla ağrıya duyarlıdır ve sırtınızın üst kısmından boyuna doğru çıkan bir ağrıya sebep olabilir. Bu fazla oturmaktan ve örgü gibi işlerle bayanların fazla uğraşmasından kaynaklanabilir. Bu noktada trapez kaslarını güçlendirmek %80 fayda sağlayacaktır. Boyun egzersizleri ile boyun kaslarınıza çalışın.
  • Ağrıyı terleyerek atın: Baş ağrınız varsa vücudunuzdaki sinir sistemi gerilmiş demektir. Bu yüzden tüm kaslarınızı gevşetmeniz gerekir. Kasa gevşetmenin en etkili yolu da yoga ve germe egzersizleri yapmaktır. Mümkün se bir süre kendinizi yalnız bir odaya atın ve yoga hareketleri ile egzersiz yapın. Egzersiz çalışmanızı tempolu yaparak terlemeye çalışın. Kaslarınız gevşedikçe ağrınızın geçtiğini göreceksiniz.
  • Gıda takviyesi deneyin: Bazı mineraller ve vitaminler baş ağrısını önlemeye neden olabilir. Bu gıdalar; B2, Q10 ve magnezyum sülfattır. Bunların bilimsel kesin sonuçları yoktur ama deneyen kişilerin tecrübelerine göre baş ağrısıyla mücadele ettiği ve geçirdiğine dair bilgiler vardır.
  • Basınç noktalarına dokunun ve gevşetin: Parmaklarınızla sinir noktalarınıza masaj yaparak kaslarınızı gevşetmeyiş deneyin. Şakak kemiğinizin tam orta noktasını baş parmağınızla ve işaret parmağınızla tutun ve ovmaya başlayın. Bu kasın gevşemesine kadar ovmaya devam edin. Ardından tam kulaklarınızın arkasındaki kafatası kemiğini boyuna yakın yerini baş ve orta parmak ile tutarak dairesel hareket yaparak ovun. Ardından iki gözlerin ortasından burun kemiğinin arasındaki sinüslere baskı yaparak ovmaya başlayın. Bu hareketle kaşlarınızın basıncı hissedeceksiniz. Ardından bir elinizin baş ve işaret parmağı ile diğer elinizin işaret ve baş parmak arasındaki yumuşak dokuyu sıkıştırarak ovun.
  • Sıcak- soğuk uygulama yapın: Banyoyu iyice ısıtarak sıcak suyla banyo yapmanız kaslarınızın gevşemesini sağlayacaktır. Tam tersi olarak soğuk uygulama da yapabilirsiniz. Bu torbasını boyun, sırt ve şakaklarınıza koyup bir müddet bekletmenizin faydası olacaktır.
  • Nefes alma egzersizi yapın: Yere sırt üstü yatın ve yavaş bir şekilde burundan nefes alıp hem burundan hem ağızdan verin. Nefes alırken göbek ve kaburgalarınızla nefes alın ve tüm akciğerlerin solunuma katılmasını sağlayın. Nefes egzersizi ile nefesinizi düzene sokmanızın ağrınızı geçirmeye faydası olacaktır.

  Baş Ağrısı Geçirme YöntemleriBaş Ağrısı Geçirme Yöntemlerinin Faydaları

  • Bu ağrı geçirme yöntemlerini uyguladığınız sürece, hafif ağrılarınızda ilaç kullanmadan bunu geçirme ihtimaline kavuşacaksınız.
  • İlaç kullanma alışkanlığını azaltacağınız için ağrı kesici ilaçlara karşı bünyeniz alışkanlık kazanmayacak ve çok ağrınız olup da bu yöntemlerin faydasını göremediğiniz zamanlarda kullandığınız ilacın etkisini daha iyi göreceksiniz. Çünkü sürekli ilaç kullanan kişilerin bünye]]> Kolesterol Baş Ağrısı Yaparmı https://www.basagrisi.gen.tr/kolesterol-bas-agrisi-yaparmi.html Thu, 22 Nov 2018 19:19:40 +0000 Kolesterol baş ağrısı yapar mı, toplumda en sık karşılaşılan hastalıklar arasında diyabet ve kolesterol ilk sıralarda gelmektedir. Kolesterol yağ barındıran gıdalardan temin edilen vücudun yapı taşlarını olu Kolesterol baş ağrısı yapar mı, toplumda en sık karşılaşılan hastalıklar arasında diyabet ve kolesterol ilk sıralarda gelmektedir. Kolesterol yağ barındıran gıdalardan temin edilen vücudun yapı taşlarını oluşturan bir yağ türüdür. Bu yağ türü vücutta hormon ve safra üretimi gibi birçok önemli fonksiyonun temelini oluşturur. Fakat diğer tüm şeylerde olduğu gibi bu yağın da fazlası vücuda zarar verebilir. HDL-LDL değerleri vücutta kolesterol taşınımını sağlayan moleküllerdir. HDL iyi huylu kolesterol olarak tanımlanır. Hücrelerde var olan fazla kolesterolü karaciğere ulaştırır. Kötü kolesterol olarak bilinen LDL ise hücrelere kolesterol taşımaktadır. Bu nedenle de ciddi artış yaşanır.

   Kolesterol baş ağrısı yapar mı Sorusunun cevabı ise kolesterolün direkt olarak baş ağrısı yapmazdır. Ancak kolesterolün yükselmesi ile damar tıkanması yaşanabilir ve damar tıkanması ciddi anlamda baş ağrısına yol açabilir. Damarlarda yaşanan tıkanma nedeni ile kan akışı azalır ve damar tıkanıklığı daha ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

   Kolesterolün baş ağrısına yol açması bu anlamda gerçekleşebilir. Beyne giden damarlarda yaşanan tıkanıklık nedeni ile kısmi ya da total kan akımı kesilebilir. Bu durumda dokulara ulaşan oksijen miktarı azalarak baş ağrısı problemi ortaya çıkabilir. Dokulara ulaşan kan tamamen kesilirse beyin dokuları tüm fonksiyonlarını kaybedebilir. Kolesterol hastası olan ve belli bir yaş aralığına gelmiş kişiler belirli aralıklarda baş ağrısına maruz kalabilir. Eğer kişi kolesterol hastası ve belli aralıklarda baş ağrısı yaşıyorsa mutlaka zaman kaybetmeden bir doktora başvurmalıdır. Alınacak önlemler ve zamanında yapılan müdahale birçok konuda hayati riski ortadan kaldırabilir.

   Kolesterol Baş Ağrısı YaparmıKolesterole Karşı Nasıl Önlemler Alınabilir

   Uzun süredir devam eden kolesterol ileride ciddi rahatsızlıklara yol açabileceği için bazı önlemler alınması gerekmektedir. Öncelikle doğru beslenmek, ideal kiloda olmak ve düzenli egzersiz yapmak gerekir. Bu noktalarda dikkatli olunursa kolesterol ve neden olabileceği hastalıklara yakalanma riski tamamen ortadan kalkabilir.

   Kolesterolü Düşüren Gıdalar Nelerdir

   Fındık: Fındık kalp sağlığını korumak için ideal bir gıdadır. Kolesterolü düşürücü etkisinden yararlanmak için gün içinde 1 fincan kadar fındık tüketilebilir. Ayrıca badem ve ceviz de kolesterole karşı iyi gelen yemişlerin arasındadır.

   Yulaf: Daha çok kahvaltılarda tüketilen yulaf ezmesi LDL kolesterolün düşmesine yardımcı olur. Yulaf ile beraber lif yönünden zengin içeriğe sahip olan erik, elma gibi besinler de tüketilebilir.

   Zeytinyağı: Özellikle sızma zeytinyağı antioksidan yönünden oldukça güçlüdür. Diğer yağ türlerine oranla daha az işlenmiş olduğu için sağlıklı bir yağ olarak tüketilebilir. Zeytinyağı kalori bakımından zengin olduğu için diyet yapan kişiler günde 2 yemek kaşığından fazla kullanmamaya özen göstermelidir.

   Kolesterol İçin Diğer Öneriler

   Egzersiz: Düzenli aralıklar ile yapılan egzersizler kötü kolesterolün karaciğer tarafından iyi kolesterole çevrilmesine yardımcı olabilir. Hayatın bir parçası haline getirilen egzersizler vücudu hem kolesterole karşı hem de daha farklı hastalıklara karşı korur. Haftada en az 3-4 gün düzenli yapılan egzersizler kolesterolün yaklaşık %20 düşmesini sağlayabilir.

   Sigara: Sigara tüketimi iyi kolesterolün düşmesini sağlayarak damar tıkanıklığı riskini arttırmaktadır. Kolesterolün düşmesi damarlardaki zararlı maddelerin dışarı atılmasını önler.

   ]]>
   Aşırı Baş Ağrısı https://www.basagrisi.gen.tr/asiri-bas-agrisi.html Fri, 23 Nov 2018 09:28:04 +0000 Aşırı baş ağrısı, baş ağrısı birçok nedenden dolayı oluşan ve çok fazla çeşidi olan bir rahatsızlıktır. Aşırı baş ağrısı kişiyi oldukça rahatsız edici, günlük aktiviteleri engelleyici bir ağrı tü Aşırı baş ağrısı, baş ağrısı birçok nedenden dolayı oluşan ve çok fazla çeşidi olan bir rahatsızlıktır. Aşırı baş ağrısı kişiyi oldukça rahatsız edici, günlük aktiviteleri engelleyici bir ağrı türüdür. Eğer kişinin daha önce hiç başı ağrımamış ve aniden aşırı bir baş ağrısına maruz kalınmışsa bu durum çok ciddiye alınmalı ve hemen bir doktora başvurulmalıdır. Baş ağrısı çok sık rastlanan ve herkesin hayatının bir döneminde yaşayabileceği bir sıkıntıdır.

   Baş ağrıları tiplerine göre farklı olarak gruplandırılır. Ağrı beyin ya da daha farklı bir rahatsızlıktan dolayı ortaya çıkmışsa ikincil baş ağrısı olarak tanımlanır. Eğer baş ağrısı her hangi bir hastalığa bağlı olarak gerçekleşmiyorsa birincil baş ağrısı olarak tanımlanır. Baş ağrısı gerilim, küme ve migren gibi farklı şekillerde ve nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir.

   Birincil Baş Ağrısı Nedenleri

   Migren: Migren neden kaynaklandığı henüz bilinmeyen bir baş ağrısı türüdür. Çevresel ya da genetik etkenlerden dolayı ortaya çıktığı tahmin edilmektedir. Beyin damarları farklı tetikleyicilerden dolayı genişleyip tekrar daraldığında ortaya çıkan ağrı türüdür. Kişi oldukça şiddetli ve aşırı bir ağrıya maruz kalabilir.

   Stres: Uzun süre açlık, uykusuzluk gibi bazı faktörler migreni tetikleyebilmektedir. Kadınların çoğunluğunda hormon değişimleri yine migreni tetikleyerek ciddi baş ağrılarına yol açabilir.

   Aşırı Baş AğrısıGerilim Tipi Baş Ağrısı: Bu tip bir baş ağrısına boyun ve kafa derisi ağrıları da eşlik edebilir. Ağrı başın arka kısmından başlayarak ön tarafa doğru yayılır. Kafa, çene, omuz ve boyun kısmında gerilme yaşanarak aşırı baş ağrısına yol açabilir. Çok sık karşılaşılan bu tür baş ağrısına depresyon, stres, başa alınan bir darbe gibi faktörler neden olabilir.

   Küme Baş Ağrısı: Küme tipi baş ağrısı birden bire başlayarak, kişi gece uykuda olsa bile ağrının şiddeti ile uyanabilir. Ağrı aynı gün içinde aniden birkaç kere tekrarlayabilir. Bu tip ağrı bazen hafta bazen aylarca sürebilir. Böyle bir tip ağrının neden kaynaklandığı tam olarak bilinmemektedir. Ancak bazı bilimciler histamin ve serotonin hormonundan kaynaklandığını belirtmektedir. Bu tip baş ağrısına diğer baş ağrılarına oranla daha az rastlanır.

   İkincil Baş Ağrısı Nedenleri Nelerdir

   İkincil baş ağrıları vücutta başka bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Daha önce hiç yaşanmamış aşırı ve devamlı tekrar eden bir baş ağrısı yaşanıyorsa mutlaka altta yatan nedenin tespit edilmesi için bir doktora başvurmak gerekir. Çünkü aşırı baş ağrısının altında yatan ciddi bir neden olabilir.

   İkincil Baş Ağrısına Neden Olabilecek Hastalıklar Nelerdir

   • Sinüzit
   • Beyinde gerçekleşen enfeksiyonlar
   • Baş ve boyunda yaşanan yaralanmalar
   • Damar ve beyin hastalıkları
   • Beyin tümörleri
   • Beyin hastalıkları
   • Beyin basıncının artması olarak sıralanabilir.
   ]]>
   Ani Baş Ağrısı https://www.basagrisi.gen.tr/ani-bas-agrisi.html Sat, 24 Nov 2018 05:15:29 +0000 Ani baş ağrılarının birçok sebebi olabilir. Bazı insanlarda ani baş ağrıları nadiren olurken bazılarında da hayatlarının bir parçası haline gelmişcesine sürekli bir şekilde görülür. Eğer bu ani baş ağrıları siz Ani baş ağrılarının birçok sebebi olabilir. Bazı insanlarda ani baş ağrıları nadiren olurken bazılarında da hayatlarının bir parçası haline gelmişcesine sürekli bir şekilde görülür. Eğer bu ani baş ağrıları sizi uykunuzdan bile uyandıracak kadar şiddetliyse hiç vakit kaybetmeden mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Bazen görülen ani baş ağrıları stres, boyun bölgesindeki kasların sertleşmesi nedeniyle oluşabilir. Ani gelen baş ağrılarında akla ilk gelen migrendir. Migren hastalarının çoğunda görme bozukluğu, yüzde sertleşme, ani duygusal değişimler gibi belirtiler görülür. Ani baş ağrıları bazı belirtiler ile ortaya çıkıyorsa mutlaka ciddiye alınmalıdır.

  Baş ağrısı kendi başına bir hastalık da olabilir. Bazen de başka hastalıkların belirtisi olabilir. Baş ağrısının nedeni beynin ya da vücudun başka bölgelerine ait hastalıklarından da olabilir. Bu baş ağrılarına  ikincil baş ağrıları denir. Migren, gerilim tipi baş ağrısı, küme tipi baş ağrısı gibi başka bir hastalığın nedeni olmayan ağrılara ise birincil baş ağrıları denir. Migren ülkemizde de sıkça görülen bir hastalıktır. Daha çok kadınlarda ortaya çıkar. Hastayı işinden eden, saatlerce hatta günlerce süren, bulantı ve kusmaya neden olan, başın sadece bir tarafında oluşan, ışıktan ve sesten rahatsız eden şiddetli bir hastalıktır.

  Ani Baş Ağrısı

  Baş Ağrısı Çeşitleri

  Baş ağrılarının çeşitleri vardır. Başın içinde tam bir ağrının olduğu, başın sadece bir bölgesinde oluşan ve ağrının bir sinir boyunca devam ettiği ağrılardır. Baş ağrısı şikayetiyle doktora başvuran birçok hastada ağrıya yol açan beyin tümörü, beyin damarlarında tıkanıklık ya da yüz yapısındaki bozukluk gibi yapısal nedenlerden kaynaklı sebepler görülür. Hipertansiyon ve gözlerdeki bozukluk ve hastalıklar da baş ağrılarına neden olur. Yapısal bozukluktan kaynaklanmayan baş ağrıları çoğu zaman fiziksel etkilerle ortaya çıkar. Başın soğukta kalmasına bağlı oluşan baş ağrıları, öksürük sırasında oluşan baş ağrıları, egzersiz yaparken ortaya çıkan ve soğuk gıdalar tükettikten sonra ortaya çıkan baş ağrıları bunlardandır.

  Birincil baş ağrısından biri olan migrende baş ağrısının nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bir diğeri olan salkım tipi baş ağrısı, erkeklerde daha sık görülür. 
  Sık nöbetler halinde ve aniden oluşur. Kısa süreli ama şiddetli olabilir. İkincil baş ağrıları ise kafatası içi rahatsızlığından veya kafatası dışı hastalığı kaynaklı ağrılardır. Beyin kanaması, tümörler, apseler, atar damar ya da kafa içinde balonlaşma kafatası içi hastalıklarıdır. Sinüs iltihabı, görme bozukluğu, göz içi iltihaplanmaları, orta kulak iltihabı kafatası dışı hastalıklarıdır. 

  Baş Ağrısı Tedavisi

  Baş ağrılarının sebebi psikolojik nedenler de olabilir. Kişilik özellikleri, stres, depresyon ve kaygı bozukluğu, bilinçaltındaki duyguların çatışması baş ağrısını tetikleyebilir. Ruhsal nedenli ağrılar, bedenin ilgisiz birden fazla bölgesinde çıkabilir. Bu durumda ağrı kesicilerin faydası olmaz. Psikolojik nedenlerle ortaya çıkan baş ağrılarında kişinin bireysel ve mesleki görevlerini yerine getirmesine engel ağrı şikayetleri vardır. Ruhsal nedenli ağrılarda tedavi yöntemi ilaç ve psikoterapidir. Kronik baş ağrısı denilen ağrı ise her gün sabahtan akşama kadar devam eden zaman zaman şiddetlenen bir ağrıdır. Baş ağrısına eğilimli kişiler daha çok mükemmeliyetçi, kusursuzluğu arayan kişilerdir. Şiddetli baş ağrılarından kurtulmak için mutlaka bir nöroloji doktoruna gidilmeli ve hastalığın nedenleri tespit edildikten sonra uygun tedavi uygulanmalıdır. Bazı durumlarda yapabileceğiniz birkaç öneriyi şöyle söyleyebiliriz: 
  • Karanlık ve sessiz bir odada uyuyun.
  • Bulunduğunuz yerin havadar olmasına özen gösterin veya açık havada yürüyüş yapın.
  • Sıcak duşa girin, şakaklarınıza alnınızın ort]]> Baş Ağrısı Mide Bulantısı https://www.basagrisi.gen.tr/bas-agrisi-mide-bulantisi.html Sun, 25 Nov 2018 01:10:24 +0000 Baş ağrısı mide bulantısı, baş ağrısı ve mide bulantısı aynı anda oluştuğu zaman ciddi sıkıntılara yol açabilir. Her ikisi de toplumda oldukça yaygın bir şekilde görülmektedir. Mide bulantısı ve baş ağr Baş ağrısı mide bulantısı, baş ağrısı ve mide bulantısı aynı anda oluştuğu zaman ciddi sıkıntılara yol açabilir. Her ikisi de toplumda oldukça yaygın bir şekilde görülmektedir. Mide bulantısı ve baş ağrısı çoğu zaman farklı hastalıkların habercisi olabilir ve bu hastalıklar tespit edildikten sonra uygulanan tedavi ile baş ağrısı ve mide bulantısı ortadan kalkabilir.

   Baş Ağrısı Ve Mide Bulantısı Nedenleri

   Baş ağrısı ve mide bulantısı bir takım sağlık problemleri ve yaşam tarzına bağlı olarak oluşum gösterebilir. Baş ağrısı ve mide bulantısına neden olan faktörler;

   Migren: Migren mide bulantısı ve baş ağrısı ile birlikte görülebilen bir rahatsızlıktır. Östrojen seviyesinde oluşan bazı değişimler mide bulantısı ve baş ağrısına yol açabilmektedir. Ayrıca serotonin salgısına bağlı olarak beyinde kan damarlarında aşırı şişlik yaşanabilir ve bu durumda baş ağrısı, mide bulantısı aynı anda ortaya çıkabilir.

   Grip, Nezle Ve Mide: Nezle ve mide de oluşan iltihaplanma baş ağrısı ile beraber mide bulantısına yol açabilir. Grip ya da nezle gibi bir hastalığa maruz kalan kişide mide bulantısı ve baş ağrısının yanı sıra başka şikayetlerde oluşabilir. Bu şikayetler, ateş, kusma, burun akıntısı ve susuzluk olarak sıralanabilir.

   Baş Ağrısı Mide BulantısıMenenjit: Menenjit beyin ile alakalı gelişen ve şiddetli baş ağrısı mide bulantısına yol açan bir enfeksiyon türüdür. Boyunda sertlik ve yüksek ateş menenjit ile karakterize şikayetlerdir.

   Tansiyon: Tansiyon nedeni ile ortaya çıkan baş ağrısı psikolojik gelişebileceği gibi fiziksel olarak da gelişebilir. Tansiyon baş ağrısı, mide bulantısı gibi şikayetlere yol açabilecek bir rahatsızlıktır.

   Küme Tipi Baş Ağrısı: Küme tipi baş ağrısı tek taraflı oluşan bir ağrı türüdür. Küme tipi baş ağrısına maruz kalan birçok kişi beraberinde mide bulantısına da maruz kalabilir.

   Baş Ağrısı Mide Bulantısına Neden Olan Diğer Sebepler

   Baş ağrısı ve mide bulantısına yol açan diğer faktörler, baş bölgesine alınan darbeler, kanser, kan basıncının yüksek olması, kullanılan ilaçların yan etkileri, gebelik, depresyon, stres, enfeksiyon, Crohns hastalığı ve diyabet olarak sıralanabilir. Şayet yaşanan şikayetlere bağlı olarak kişi bu tür hastalıklardan birinden şüpheleniyorsa mutlaka en kısa sürede doktora başvurmalıdır.

   Baş Ağrısı Mide Bulantısına Karşı Alınabilecek Önlemler

   Bu iki rahatsızlık birbiri ile bağlantılı olabileceğinden sadece birine yönelik uygulanan tedavi diğerinin de ortadan kalkmasına yardımcı olabilir. Mide bulantısı ve baş ağrısına karşı çözüm getirebilmek için uygulanabilecek birçok yöntem bulunmaktadır.

   İlk önce baş ağrısı ve mide bulantısına sebep olan faktör bulunmalıdır. Eğer bulantı ve baş ağrısı alkol, stres ya da araç tutmasına bağlı olarak gerçekleşiyorsa bu faktörlerin ortadan kaldırılması probleme çözüm olabilir. Mide bulantısı ve baş ağrısını çözümlemek rahatsızlığa neden olan faktöre bağlı olarak değişim gösterebilir. Bu nedenle yapılması gereken ilk adım problemin nedenini tespit etmektir.

   Baş Ağrısını Tedavi Edebilmek İçin; Baş ağrısını tedavi edebilmek için ilk olarak yaşam tarzını gözden geçirmek gerekmektedir. Karanlık bir odada dinlenmek baş ağrısı tedavisinde etkili olabilir. Alın bölgesine ıslak bez uygulamak yine ağrıyı hafifletebilir. Ayrıca eczanelerden reçetesiz bile temin edilecek basit ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir.

   Mide Bulantısını Tedavi Edebilmek İçin; İlk olarak günlük yaşam tarzını gözden geçirerek mide bulantısına sebep olan faktör aranmalıdır. Mide bulantısına neden olan faktör bulunduktan sonra tedavi etmek daha kolay olur. Bulantıyı önleyen ilaçlar ya da bitki çayları kullanılabilir. Özellikle zencefil çayı mide bulantısı için oldukça etkilidir.

   ]]>
   Adet Öncesi Baş Ağrısı https://www.basagrisi.gen.tr/adet-oncesi-bas-agrisi.html Sun, 25 Nov 2018 07:52:39 +0000 Adet öncesi baş ağrısı, olma ihtimali normal zamanlara göre ve erkeklerin baş ağrısına yakalanmalarına göre karşılaştırıldığında kadınlarda adet öncesi tüm hormon düzenleri bozulduğu için baş ağrısına yakalan Adet öncesi baş ağrısı, olma ihtimali normal zamanlara göre ve erkeklerin baş ağrısına yakalanmalarına göre karşılaştırıldığında kadınlarda adet öncesi tüm hormon düzenleri bozulduğu için baş ağrısına yakalanma ihtimalleri üç kat artmaktadır. Adet döngüsünü düzenlemede önemli etkiye sahip olan östrojen ve progesteron hormonları, baş ağrısını tetikleyici özellikteki hormonlara etki ederek düzenlerini bozar.

   Adet Öncesi Baş ağrısına Ne Etki Eder

   Adet öncesi baş ağrılarının nedeni bazı hormonal dengesizliklerden kaynaklanmaktadır. Adet periyodunun iki gün öncesi ve devam eden ilk üç gün içerisinde görülen baş ağrısına “Saf regl migren” denir. Kadınların hemen hemen yarısından fazlası adet döneminde migren tarzı ağrılara yatkın olmakla beraber sadece %10’luk kısmında saf regl migren görülmektedir.

   Adet Öncesi Baş Ağrısı

   Genellikle saf regl migreni tetikleyen en önemli sebeplerden birisi, östrojen hormonunun düşük seviyede salgılanmasından kaynaklanmaktadır. Genellikle regl döneminde östrojen hormonu dalgalanmalar gösterir. Bu hormonun artması baş ağrısına iyi gelirken azalması baş ağrısını tetiklemektedir. Gebelikle birlikte baş ağrısı azalabilir. Gebe kalan kadınların 2/3’ü baş ağrılarının azaldığını bildirmişlerdir. Bunun nedeni gebelikte östrojen hormonunun dalgalanmayı bırakarak hep üst seviyede olmasıdır.

   Adet Öncesi Bağ Ağrısı Tedavisi

   Adet öncesi baş ağrıları normal migren hastalıklarına göre daha şiddetli ve uzun ataklar şeklinde geçtiği için tedavisi de daha zor olmaktadır. Bu nedenle migren belirtilerini kontrol altına alacak ilaçlar kullanılabileceği gibi aynı zamanda adet döngüsünü engelleyecek yöntemler de düşünülmelidir.

   Adet dönemi öncesi baş ağrısı üç grupta incelenebilir:

   • Atak tedavisi: Bu tedavide ilaçlar mümkün olduğunca ağrının ilk başladığı andan itibaren alınmalıdır. Bu ağrı sırasında mide ağrısı da eşlik ediyorsa bulantı giderici ilaçlarda tedaviye eklenmelidir.
   • Kısa süreli koruyucu tedavi: İlaç alımı henüz ağrının ortaya çıkmasından önce alınır. Kişi adet döngüsünden iki gün önce ilaçlarının alır ve kanamanın üçüncü gününe kadar kullanmaya devam eder. Bu ilaç tedavisi yöntemi adet döngüsünün düzenli seyrettiği kişilerde uygulanabilir.
   • Kesintisiz koruyucu tedavi: Bu tedavi adet düzensizliği yaşayanlarda, atak tedavisinden fayda görmeyen ve şiddetli baş ağrısı yaşayan kadınlarda kullanılabilir. Bu tedavi yönteminde kişide ağrı olsun veya olmasın sürekli her gün ilaç kullanılmasıyla tedavi edilir. Bu adet öncesi baş ağrısı tedavisinde maksimum ilaç kullanma zamanı altı aydır.

   Doğum Kontrol Hapları İle Tedavi

   Bu tedavinin amacı östrojen hormonlarını yükselterek ağrıyı önlemeye yöneliktir. Bu tedavide vücuda dışarıdan östrojen hormonu verilmektedir. Bu tedavide ara verilmeden doğum kontrol hapı kullanılmalıdır. Fakat 35 yaş üzeri kadınlarda ve sigara içenlerde bu haplar kullanılacaksa doktor gözetiminde ve dikkatli olarak kullanılmalıdır. Çünkü fazla östrojenin bazı kanser risklerini artırdığı unutulmamalıdır.

   ]]>
   Baş Ağrısına İyi Gelen Bitkiler https://www.basagrisi.gen.tr/bas-agrisina-iyi-gelen-bitkiler.html Sun, 25 Nov 2018 14:12:31 +0000 Baş ağrısına iyi gelen bitkiler, Baş ağrısı birçok kişinin maruz kalabileceği yaygın görülen rahatsızlıklardan biridir. Baş ağrısına maruz kalan kişilerin çoğu gerilim tipi baş ağrısına maruz kalmaktadı Baş ağrısına iyi gelen bitkiler, Baş ağrısı birçok kişinin maruz kalabileceği yaygın görülen rahatsızlıklardan biridir. Baş ağrısına maruz kalan kişilerin çoğu gerilim tipi baş ağrısına maruz kalmaktadır. Gerilim tipi baş ağrısı daha çok stres ve anksiyete gibi sorunlardan dolayı ortaya çıkmaktadır. Baş ile beraber çene ve kafa derisinde de ağrı görülebilir. Diğer baş ağrıları ise küme tipi, migren ya da sinüslere bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi bazı hastalıkların belirtisi olarak da ortaya çıkabilir. Bazı baş ağrılarında yaşam tarzını değiştirmek, gevşeme egzersizleri yapmak ya da ağrı kesici ilaçlar kullanmak ağrıyı ortadan kaldırmak için yeterli olabilir. Ayrıca bitkisel tedavi yöntemleri ile de baş ağrısı kontrol altına alınabilir. Fakat baş ağrısı için uygulanacak bitkisel küre başlamadan önce bir doktora görünmekte fayda vardır.

   Baş Ağrısına İyi Gelen Bitkiler

   Nane: Nanenin sakinleştirici bir etkisi vardır. Baş ağrısı için çay şeklinde kullanılabileceği gibi nane yağı ile alın bölgesine masaj yapmakta faydalı olur.

   Zencefil: Zencefil baş ağrısına iyi gelen bitkiler arasındadır ve baş ağrısı için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Çay olarak hazırlanıp gün içinde 2-3 fincan kadar tüketilebilir. Zencefil baş ağrısı haricinde özellikle gebelikte oluşan mide bulantıları için de kullanılabilecek ideal bir bitkidir. İltihap giderici bir bitki olarak bilinen zencefil özellikle gerilim tipi baş ağrılarına karşı oldukça faydalı olur. Adet döneminde ya da öncesinde oluşan baş ağrıları için de gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Zencefil çayı tek başına tüketilemiyorsa bal ve limon ile tatlandırılarak içilebilir.

   Baş Ağrısına İyi Gelen BitkilerSarı Kantaron: Antidepresan bir özelliği olan sarı kantaron ağrı kesici özelliği ile kullanılan yaygın bir bitki değildir. Ancak gerilim tipi baş ağrılarına karşı faydalı olduğu düşünülmektedir. Farklı hastalıklar nedeni ile devamlı ilaç kullanan kişiler sarı kantaronu kullanılan ilaçlar ile etkileşim yaratacağında kullanmamalıdır. Ayrıca bitki kullanılmadan önce bir doktora danışmak faydalı olur.

   Kedi Otu: Kedi otu uyku düzensizlikleri ve endişeye karşı kullanılan bir bitkidir. Baş ağrılarına karşı da oldukça faydalıdır. Kedi otu, çay, kapsül ya da tablet şeklinde kullanılabilir. Kedi otu en fazla 1-1,5 ay kadar kullanılmalı ve bu süreden sonra ara verilmelidir. Bazı kişilerde yan etki olarak mide problemleri, yorgunluk ve hatta şiddetli baş ağrılarına yol açabilir.

   Yeşil Çay: Yeşil çay sinüzite bağlı olarak gelişen baş ağrılarına karşı iyi gelen bir bitki çayıdır. Baş ağrısının hafiflemesine yardımcı olabilir. Ancak bu tip bir baş ağrısı için ilk olarak doktora başvurmak gerekir.

   Veba Otu: Veba otu baş ağrısı tedavisinde ve migren ataklarını hafif atlatmak için kullanılan bitkiler arasında yer almaktadır. Özellikle gerilim tipi baş ağrısı için oldukça faydalı olan veba otu standadize edilmiş ekstraktının kullanılması önerilmektedir. Veba otunun karaciğerlere dokunduğu bilinmektedir. Şayet baş ağrısı ve migren tedavisi için veba otu kullanılacaksa bitki mutlaka doktora danışarak kullanılmalıdır. Doktor kullanım şekli ve dozu hakkında gerekli bilgiyi verdikten sonra bitki bilinçli bir şekilde kullanılmalıdır. Gebelik ve emzirme döneminde bitki kesinlikle kullanılmamalıdır.

   Gümüşdüğme: Uzun yıllardır baş ağrısı tedavisi için kullanılan bitkisel bir yöntemdir. Daha çok migren nedeni ile oluşan ağrılar için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Gümüşdüğme bitkisinin çok fazla olmasa da kan inceltici etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle kan inceltici etkisi olan ilaçlar ile birlikte kullanılmamalıdır. Çay, meyve suyu ya da çaya damlatılarak tüketilebilir. Gümüşdüğme yaprağı özü direkt olarak alınırsa ağız ve dilde yaraya, dudaklarda şişmeye yol aç]]> Baş Ağrısının Göze Vurması https://www.basagrisi.gen.tr/bas-agrisinin-goze-vurmasi.html Mon, 26 Nov 2018 05:45:23 +0000 Baş ağrısını göze vurması, küme tipi baş ağrısının belirtisidir. Küme tipi baş ağrısı çok şiddetli bir baş ağrısı olup gök çevresinde ve arkasında görülen ve atak şeklinde gelen bir ağrı çeşididir. Gece u Baş ağrısını göze vurması, küme tipi baş ağrısının belirtisidir. Küme tipi baş ağrısı çok şiddetli bir baş ağrısı olup gök çevresinde ve arkasında görülen ve atak şeklinde gelen bir ağrı çeşididir. Gece uykudayken genellikle uykudan uyandıracak derecede şiddetli ve zonklar tarzda bir ağrı yapmaktadır.

   Göze Vuran Baş Ağrısının Belirtileri

   • Bu tarz ağrı tek taraflı olup dayanılmayacak kadar şiddetlidir.
   • Genellikle göz çevresinde, arkasında ve yan şakaklarda hissedilir.
   • Baş ağrısına gözlerin yaşarması, kızarması ve kanlanması eşlik eder.
   • Burun tıkanıklığı ve akıntısı görülür.
   • Göze vuran baş ağrısında yüzlerde ve alında terleme meydana gelir.
   • Göz kapağında şişme veya göz kapaklarının düşmesi gibi durumlar görülebilir.
   • Göze vuran bağ ağrısı atakları 15 dakika ile 3 saat arası sürmektedir.
   • Bu tarz ataklar günde 2-2 defa tekrarlayabildiği gibi gün aşırı da olabilir.
   • Bu tarz baş ağrısı yaşayan kişilerin alınlardan şakaklara gelen damarların genişlediği görülür.

   Baş Ağrısının Göze VurmasıGöze Vuran Baş Ağrısını Neler Tetikler

   Göze vuran baş ağrılarının asıl nedeni pek bilinmemekle birlikte tetikleyen unsurlar aşağıdaki gibidir.

   • Alkol ve sigara kullanımı göze vuran baş ağrısını tetiklemektedir.
   • Mevsim değişim dönemlerinde ağrı genellikle artar.
   • Stres bu tarz ağrının tetikleyicisidir.
   • Işık ve güneş göze vuran ağrıyı tetikler. Bu tarz ağrı olduğunda ışıktan kaçınılmalı ve güneşe çıkılmamalıdır.

   Göze Vuran Baş Ağrısı Kimlerde Daha Sık Görülür

   • Bu baş ağrısı 30 yaşının üzerindeki erkeklerde daha sık görülmektedir.
   • Kafa travması veya operasyonu geçiren kişiler bu tarz ağrıya daha çok meyillidir.
   • Mide ülseri olan veya kalp damar hastalığı yaşayan erkeklerde sık görülür.
   • Daha önce migreni olup da tedavi görmüş kadınlarda görülme olasılığı daha sıktır.

   Göze Vuran Baş Ağrısının Teşhisi

   Doktorun hastayı muayene ettiğinde hastanın anlattığı ağrı karakteri doktorun tanı koymasında kolaylık sağlayacaktır. Tanıda atakların şekli, süresi ve sıklığı çok önemlidir. Hastanın bir tanı günlüğü tutması gerekir. Hangi zamanlarda ne sıklıkta ve nasıl tarzda ağrı olduğu ve bu ağrıyı tetikleyen unsurları iyi belirlemesi gerekmektedir. Tüm bu bilgiler ışığında doktor göze vuran baş ağrısına tedavi uygulayacaktır.

   Göze Vuran Baş Ağrısının Tedavisi

   • Ağrının şiddetini azaltmaya yönelik ve aynı zamanda ağrının oluşmasının önüne geçecek ilaç tedavisi uygulanır.
   • İlaçlara karşı duyarlı olup sonuç alınamayan kişilere gangliyon blokajı ve stellar gangliyon blokajı gibi farklı blokajlar uygulanabilir.
   • Atakları artırıcı etkenlerden kaçınılması önerilir. Stres, ışık, gürültü ve alkol gibi etkenlerden uzak durması tavsiye edilir.
   ]]>
   Baş Arkası Ağrısı https://www.basagrisi.gen.tr/bas-arkasi-agrisi.html Mon, 26 Nov 2018 20:42:04 +0000 Baş arkası ağrısı, Başın arka tarafında oluşan ağrılar ön tarafta oluşan ağrılara nazaran daha az görülmektedir. Bu tip ağrılar migren, boyunda oluşan kas spazmları ve stres nedeni ile ortaya çıkabilir. Baş Baş arkası ağrısı, Başın arka tarafında oluşan ağrılar ön tarafta oluşan ağrılara nazaran daha az görülmektedir. Bu tip ağrılar migren, boyunda oluşan kas spazmları ve stres nedeni ile ortaya çıkabilir. Başın arkasında oluşan ağrılar ayrıca duruş bozukluğu, başı devamlı aynı pozisyonda tutmak gibi faktörlerden dolayı da ortaya çıkabilir. Baş arkası ağrılar için boyun bölgesine ve saç derisine hafif masaj hareketleri uygulanabilir. Bu tür hareketler ağrının hafiflemesine yardımcı olur. Ayrıca kas rahatlatıcı egzersizler de ağrıları hafifletmek için uygulanabilir. Alınan önlemlere rağmen ağrıda hafifleme yaşanmıyor ve ağrı şiddetini artırıyorsa alta yatan bir nedenin varlığı söz konusu olabilir. Bunun için mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır.

   Baş ağrısı toplumda sıkça karşılaşılan ve milyonlarca kişiyi etkisi altına alan bir rahatsızlık türüdür. Ağrı bazen o kadar şiddetlenebilir ki kişi günlük aktivitelerini bile gerçekleştirmekte zorluk yaşayabilir. Özellikle stres, çalışma hayatı vücutta birçok olumsuz etki yaratabilir. Bu tür faktörler baş ağrısına neden olarak bazen başın bir kısmını, bazen tümünü, ön kısmını ya da yalnızca arka kısmını etkileyebilir. Baş ağrısı ile beraber konsantrasyon bozukluğu yaşanabilir. Kişi iş hayatında verimsiz, okul hayatında ise performans düşüklüğü yaşayabilir. Bazen yemek yerken, konuşurken ya da yapılan bir hareket ile ağrı şiddetini arttırabilir.

   Baş Arkası Ağrısı Neden Olur

   Baş arkası ağrısının sebebi tam olarak bilinmemektedir. Ayrıca ağrıya sebep olan faktör kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Ancak en yaygın sebepler stres, migren ve gerginlik olarak sıralanabilir.

   Masa başında, bilgisayar başında uzun süre oturmak zorunda kalanlar, uzun süre pozisyon değişikliğine gitmeden çalışanlarda boyun bölgesinde kasılma yaşanabilir. Bu kasılmalar baş arkası ağrıları tetikleyebilir. Duruş bozukluğu, boyun bölgesinde gerçekleşen travmalar, yetersiz egzersiz yine baş arkası ağrısına yol açan etkenlerdendir.

   Baş Arkası Ağrısı

   Baş Arkası Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir

   Baş arkası ağrısı için reçetesiz eczanelerden temiz edilebilecek ağrı kesiciler kullanılabilir. Fakat ağrıya neden olan faktör tam olarak tespit edilmemişse ağrı kesici ilaçlar sorunu geçici çözüm olabilir. Kullanılan ilacın etkisi geçtikten sonra ağrı devamlılığını sürdürebilir. Ağrı eğer stresten kaynaklanıyorsa stresten uzaklaşmak ağrının tedavisi için yararlı olur. Boyun ve baş egzersizleri, pozisyon değişikliği ve gözleri dinlendirmek baş ağrısına çözüm getirebilir.

   Baş arkası ağrılarını hafifletmek için bitkisel kürlerden de yararlanılabilir. Sakinleştirici ve gevşetici etkisi olan bitkisel çaylar ağrıları hafifleterek rahatlama sağlayabilir. Özellikle zencefil, nane, yeşil çay gibi bitkisel çaylar baş ağrısını hafifletmek için kullanılabilecek bitkisel tedavi yöntemleri arasında sayılabilir. Alınan her önleme rağmen ağrıda gelişme sağlanamazsa, ağrının şiddeti artarsa ve başka bölgeleri de etkisi altına alırsa başka bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkmış olabilir. Bu tür ağrılarda devamlı ağrı kesici ilaç kullanımı bağımlılık yapabilir ve kullanılan ilaçlar vücutta farklı dokuları olumsuz olarak etkileyebilir. Bu nedenle gerekli araştırmaların yapılması ve nedene yönelik tedavi başlatılması gerekebilir.

   ]]>
   Baş Ve Boyun Ağrısı https://www.basagrisi.gen.tr/bas-ve-boyun-agrisi.html Tue, 27 Nov 2018 03:51:25 +0000 Baş ve boyun ağrısı arasında ilişki bulunmaktadır. Baş ağrısının bir nedeni de boyun ve sırt kaslarından kaynaklı bir ağrının başa vurması ve ağrı oluşturmasıdır. Bu tip ağrılar akut ve kronik olarak iki türd Baş ve boyun ağrısı arasında ilişki bulunmaktadır. Baş ağrısının bir nedeni de boyun ve sırt kaslarından kaynaklı bir ağrının başa vurması ve ağrı oluşturmasıdır. Bu tip ağrılar akut ve kronik olarak iki türdür.  Akut baş- boyun ağrısında ağrı birkaç saatten birkaç güne kadar sürebilir. Kronik boyun- baş ağrısı ise yıllarca sürer ve haftalarca süren ataklar şeklinde görülebilir. Bu makalede baş- boyun ağrısı arasındaki ilişkiden ve ağrının nedenleriyle tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

   Baş ve Boyun Ağrısının Nedenleri Nelerdir

   • Duruşun önemi: Çalışma koşulunuz itibariyle masa başında uzun süre çalışıyor ve sırtınız kambur şekilde duruyorsa bu tür ağrı görülme ihtimali yüksektir. Masa başında çalışanlar oturuş pozisyonuna dikkat ederek kambur vaziyette durmamalıdır. Gece yatakta yatarken kambur çıkarılıp kıvrılır vaziyette yatan kişilerde de bu tarz ağrı görülme olasılığı yüksektir.
   • Boyundan sakatlanmalar: Baş ve boyundan kaza veya herhangi bir spor sonucu sakatlanmalarda ileriye dönük baş- boyun ağrısı yapabilmektedir. Bu tür durumda ağrı zamana yayıldığı için kronik tarzda seyreder ve etkisinin azaltılması için fizik kültür yapılmalıdır.
   • Boyun kaslarının zorlanması: Bu durum halk arasında “Ters hareket yapmak” olarak bilinir. Her zaman yapılmayan bir boyun hareketini aniden yapmak boyun kaslarına zarar verebilir. Bu nedenle boyundan başa vuran bir ağrı hissedilebilir.
   • Stres: Uzun süreli stres yaşadığınızda vücudunuzdaki tüm kaslar gibi boyun kaslarınız da kasılır ve uzun süre kasılı kaldığı için boyundan başa vuran bir ağrı yaşamanıza neden olabilir.
   • Menenjit: Ölümcül bir hastalık olan menenjit beyin zarı iltihabıdır. Bu iltihaplanma sonucu boyuna giden kasla kasılabilir ve bu nedenle ağrı hissi duyabilirsiniz.
   • Boyun kireçlenmesi: Boyuna bağlı bölgelerdeki kemik ve buna yakın bölgelerdeki eklemin iltihaplanması sonucu boyun ve baş ağrısı yaşayabilirsiniz. Osteoartrit gibi hastalıklarda boyun kaslarına bası yapılır ve bu bası ağrıya neden olabilir. Bu tür ağrı genellikle başın arka kısmına kadar tırmanabilir.
   • Boyun diski kayması: Omurilikler arasındaki disklerin kayması sonucu boyun fıtığı oluşur. Bu da boyun ve baş ağrısına neden olmaktadır.

   Baş Ve Boyun AğrısıBaş ve Boyun Ağrısı Kimlerde Görülür

   • Boyun vücudun en hareketli kısmı olup başın ağırlığını taşımaktadır. Bu nedenle boyun kaynaklı baş ağrısı her cinsiyette ve yaşta görülebilecek bir ağrı türüdür.
   • Daha önce trafik kazası geçirmiş kişiler boyun kaynaklı baş ağrısına daha meyillidir.
   • Özellikle yaşlılarda daha fazla görülen boyun kaynaklı baş ağrısı ileri ki yaşlarda kemik eklemleri arasındaki dejenerelere bağlı olarak artabilir.
   • Romatizmal hastalık geçiren kişiler bu tarz ağrılar için potansiyeldir.

   Baş ve Boyun Ağrısı Belirtileri Nelerdir

   • Bu tarz ağrı boyunun üst kesiminden başlayıp bağın arka kısmına göre yayılır.
   • Nadiren göz çevresine yayıldığı görülen bu tarz ağrı kasılma tarzında görülür.
   • Zonklama tarzında bir ağrı olmaz.
   • Nadiren bu ağrıya bulantı ve kusma eşlik edebilir.
   • Baş ve boyun ağrısında ışık ve sese karşı hassasiyet görülmez.

   Baş ve Boyun Ağrısında Tanı Nasıl Konur

   Öncelikle hasta fiziki muayene edilir ve hastaya ağrının karekteristik özelliği sorulur. Ağrının yeri, yayılım alanı ve sıklığı önemlidir.  Ardından Mr ve Tomoğrafi incelemeleri yapılarak kaslar ve eklem aralıkları incelenerek teşhisi yapılır.

   Baş ve Boyun Ağrısında Tedavi Yöntemleri Nelerdir

   • Ağrı kesici ilaçlar kullanılır.
   • Hastanın uygulayacağı fizik tedavi hareketle]]> Başın Sağ Tarafında Ağrı https://www.basagrisi.gen.tr/basin-sag-tarafinda-agri.html Tue, 27 Nov 2018 15:06:21 +0000 Başın sağ tarafında ağrı, birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Ağrı yaşam tarzından, stresten, migrenden, gerginlikten, depresyondan, omuz ve boyun zedelenmesi ya da farklı hastalıklardan dolayı ortaya Başın sağ tarafında ağrı, birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Ağrı yaşam tarzından, stresten, migrenden, gerginlikten, depresyondan, omuz ve boyun zedelenmesi ya da farklı hastalıklardan dolayı ortaya çıkabilir. Başın sağ tarafında oluşum gösteren ağrının en yaygın nedeni migren ya da bölgede oluşan zedelenmelerdir. Fakat migren ya da bu tür bir zedelenmeye maruz kalmayan kişilerde yaşanan ağrı için mutlaka alta yatan nedenin araştırılması için doktora başvurulmalıdır.

    Migren nedeni ile oluşan ağrılar daha çok başın tek tarafını etkisi altına alır. Ağrı birden bire başlayarak zonklayıcı şekilde devam eder. Baş ağrısı ile beraber ışığa duyarlılık, mide bulantısı ve kusma oluşabilir. Başın sağ tarafında oluşan ve migrene bağlı gelişen ağrılar erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülür. Bu tür ağrılar iştah kaybı, görme kusurları, kaygı ve konsantrasyon bozukluğuna yol açabilir.

    Başın Sağ Tarafında Ağrı

    Temporal arterit olarak tanımlanan ağrı türü daha çok 60 yaş üstü kişilerde oluşum gösterir ve başın bazen sağını bazen de sol tarafını etkisi altına alır. Bu tür bir ağrı saatlerce devamlılığını koruyarak hayat boyu belli aralıklar ile tekrarlayabilir.

    Omuzlarda bulunan kaslarda yaşanan zedelenmeler yine başın sağ ya da sol tarafında ya da tamamında ağrıya neden olabilir. Omuzu kol kemiğine bağlayan kaslarda yaşanan yaralanmalar ya da travmalar omuzun bulunduğu bölgede şiddetli ağrılara sebep olabilir. Omuz ağrısı hangi tarafta ise o tarafta aynı şekilde baş ağrısı da görülebilir. Başın sağ tarafında oluşan ağrılar farklı hastalıklardan belirtisi olarak da ortaya çıkabilir. Ağrı, göz, beyin gibi hayati önem taşıyan organlara yakın bir yerde yaşandığı için oldukça önemsenmelidir. Ağrı devamlı tekrarlıyorsa ve şiddeti artıyorsa uygulanan tedavi yöntemleri ile bir sonuç alınamıyorsa uzman biri tarafından kontrol edilmesi ve tanı konularak tedaviye başlanması gerekir.

    Başın Sağ Tarında Oluşan Ağrının Tedavisi

    Başın sağ tarafında oluşan ağrı için ağrı kesici ilaçlar, hafif masaj hareketleri, baş egzersizleri gibi tedavi yöntemlerine başvurulabilir. Sakin ve karanlık bir odada dinlenmek ağrıyı hafifletmek için fayda sağlayabilir. Fakat ağrının nedeni tespit edilmeden bu tür yöntemlere başvurulmuş ve her hangi bir sonuç alınamamışsa mutlaka ağrının nedeni uzman bir kişi tarafından farklı tetkikler ile araştırılmalı ve nedene yönelik tedavi başlatılmalıdır.

    ]]>
    Baş Ağrısı Neden Kaynaklanır https://www.basagrisi.gen.tr/bas-agrisi-neden-kaynaklanir.html Wed, 28 Nov 2018 05:19:29 +0000 Baş ağrısı neden kaynaklanır, en az üç yüz tipi ve sebebi olduğu söylenir. Ama ağrı olduğunda akla ilk gelen neden migrendir. Migren hastalarının bazılarında bunun dışında; görme zorluğu, yüzde uyuşma, konuşma z Baş ağrısı neden kaynaklanır, en az üç yüz tipi ve sebebi olduğu söylenir. Ama ağrı olduğunda akla ilk gelen neden migrendir. Migren hastalarının bazılarında bunun dışında; görme zorluğu, yüzde uyuşma, konuşma zorlukları gibi belirtiler de görülür. Baş ağrısı başın herhangi bir noktasında başlayabilir ve başın iç kısmı haricinde, kafa derisini ve yüzü de kapsayabilir. Birbirinden oldukça farklı sebepler değişik türde ağrılara yol açar. Birkaç saat süren baş ağrılarının yanı sıra birkaç hafta boyunca süren ağrılar da vardır. /div>

    Baş Ağrısı Nedenleri

    • Stres ve uykusuzluk
    • Göz yorgunluğu
    • Çikolata gibi yiyecekler
    • Ses veya görüntü gibi duyusal sinyaller 
    • Kafein yoksunluğu
    • Halsizlik
    • Sinüzit
    • Göz yorgunluğu
    • Düzensiz beslenme
    • Ergenlik dönemi
    • Depresyon
     Baş ağrısını psikolojik nedenler de etkiler. Ağrının süresi uzayabilir ya da artabilir. Kimi zaman bilinçaltındaki çatışmaların beden ile ifadesi, stresli duyguları açığa çıkarma ağrı şeklinde gerçekleşir. Bazen baş ağrısının altında vücudun başka bölgelerine ait hastalıklar yatar. Bu baş ağrılarına ikincil baş ağrısı denir.Baş ağrısıyla birlikte kusma, bulantı, zihin bulanıklığı ve görme bozukluğu da yaşanırsa ihmal edilmeden doktora görünmelidir. İkincil baş ağrıları hayati risk taşıdıkları için erken teşhis çok önemlidir.

    Baş Ağrısı Neden Kaynaklanır

    < İkincil Baş Ağrılarına Neden Olabilecek Hastalıklar  
    • Baş ve boyun yaralanmaları
    • Beyin damar hastalıkları
    • Sinir hastalıkları
    • Beyin tümörleri
    • Beyin enfeksiyonları
    • Sinüzit
     Baş Ağrıları Tedavisi

     Baş ağrılarının altında herhangi bir neden varsa, tedavi bu nedene göre yapılmalıdır. Çoğu migren hastası uygun tedavi ile ağrılarından kurtulur ve iyi hayat yaşarlar. Tedavide ilaçların yanı sıra, psikolojik, fizik tedavi ve rehabilitasyon gibi tedaviler de uygulanabilir. Eğer kişinin baş ağrısı uygulanan farklı tedavilere cevap vermiyorsa, günlük hayatını ağrılarına göre planlıyor, sohbetlerinin vazgeçilmez konusu baş ağrısı oluyorsa psikiyatrik hastalıkla ilgili olma ihtimali de göz önünde bulundurulmalıdır. Başka hastalığa bağlı olmayan ama her gün ortaya çıkan ağrılardan şikayet eden kişilerin çoğunda, çok sık ağrı kesici aldıkları için tekrarlayan baş ağrıları görülür. Ağrı kesiciye alışan vücut, ilaç alınmadığında baş ağrısıyla cevap verir. Bu da sizin için önemli bir sorundur. 

    ]]>
    Başın Sol Tarafında Ağrı https://www.basagrisi.gen.tr/basin-sol-tarafinda-agri.html Wed, 28 Nov 2018 06:36:32 +0000 Başın sol tarafında ağrı, bölgesel olarak gerçekleşen baş ağrıları toplumda en sık görülen ağrı türleri arasındadır. Migren genellikle başın bir kısmını tamamen etkisi altına alabilecek bir rahatsızl Başın sol tarafında ağrı, bölgesel olarak gerçekleşen baş ağrıları toplumda en sık görülen ağrı türleri arasındadır. Migren genellikle başın bir kısmını tamamen etkisi altına alabilecek bir rahatsızlık türüdür. Ağrı başlamadan önce ortaya çıkan belirtiler kişinin migren atağı geçireceğinin habercisi olabilir. Migren nedeni henüz tam olarak bilinmemektedir ve rahatsızlığın kesin çözümü yoktur. Ağrılı dönemlerde ortaya çıkan semptomları azaltıcı tedaviler uygulanabilmektedir.

    Başın sol tarafında ağrı oluşması sol göz ile alakalı bir sorundan dolayı kaynaklanabilir. Göz ve diş ağrısı oluştuğu bölgede baş ağrısına neden olan en yaygın sebeplerden biridir. Eğer göz ya da diş ile alakalı bir sorun yoksa ve başın sol tarafında ağrı varsa, ayrıca kişi migren şikayetleri yaşıyorsa mutlaka bir uzmana başvurmalıdır. Migren nedeni ile başın sol tarafında oluşan ağrılar bazen yalnızca günlük baş ağrıları ile sınırlı kalırken bazen mide bulantısı ve kusma gibi şikayetler ile birlikte de görülebilir. Başın sol tarafında oluşan ağrıların nedeni bilinmiyorsa mutlaka tetikleyici sebeplerin araştırılması gerekir. Alkol, sigara, çikolata, parfüm kokusu gibi etkenler de migren ataklarını tetikleyebilir.

    Başın Sol Tarafında Ağrı

    Migren ataklarında karanlık ve sakin bir odada dinlenmek oldukça faydalı olur. Çünkü ışık, ses migren ataklarını ciddi anlamda tetikleyebilir. Aynı zamanda ağrı kesici ilaçlar gün içinde 3 defa kullanılabilir.

    Başın Sol Tarafında Ağrı İçin Öneriler

    Karanlık Ve Sessiz Ortam: Başın sol tarafında oluşan ağrı stres ya da migren gibi nedenlerden dolayı oluşuyorsa karanlık ve sessiz bir ortamda dinlenmek oldukça faydalı olur.

    Açık Havada Yürüyüş: Baş ağrısını geçirmek için açık havada yürüyüş yapılabilir. Eğer yürüyüş yapamayacak kadar kişi kendini iyi hissetmiyorsa bulunduğu ortamı iyice havalandırabilir.

    Sıcak Duş: Sıcak duş ile vücutta gevşeme sağlanabilir. Duşa girilerek ayaklar sıcak su dolu bir küvetin içinde 15 dakika kadar bekletilir. Duş alındıktan sonra ayaklar yukarıda kalacak şekilde uzanılır. Bu yöntem baş ağrısını geçirmek için faydalı olabilir.

    Masaj: Alın bölgesinden göz kenarlarına kadar yapılacak hafif masaj sayesinde baş ağrısından kurtulmak mümkün olur.

    Soğuk Kompres: Buz torbası ya da soğuk su ile ıslatılan bir bez alın ve baş bölgesine uygulanır. Bu yöntem baş ağrısından kurtulmak için oldukça etkilidir.

    Ağrı Kesici İlaçlar: Baş ağrısına karşı eczanelerden reçetesiz temin edilebilecek ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Fakat baş ağrısı uzun zamandır ve sık aralıklar ile tekrarlıyorsa mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

    Boyun Kasları İçin Egzersiz: Boyun kaslarını geliştirmek ve rahatlatmak için bazı egzersizler yapılabilir. Boyun kaslarının zayıflaması baş ve boyun ağrısına neden olan sebeplerden biridir. Bu nedenle boyun kaslarını güçlendirmek için bazı egzersizlerden yararlanarak, baş ağrısına da çözüm getirilebilir.

    ]]>
    Baş Ağrısı Sebepleri https://www.basagrisi.gen.tr/bas-agrisi-sebepleri.html Thu, 29 Nov 2018 01:01:11 +0000 Baş ağrısı sebepleri, günümüzde yaşayan insanların en az üç kişiden biri baş ağrısından şikayet etmektedir. İnsanların hayatını çekilmez kılan baş ağrılarının en az 300 sebebi olduğu söylenmektedir. Bunların e Baş ağrısı sebepleri, günümüzde yaşayan insanların en az üç kişiden biri baş ağrısından şikayet etmektedir. İnsanların hayatını çekilmez kılan baş ağrılarının en az 300 sebebi olduğu söylenmektedir. Bunların en çok öne çıkanları ise, migren, sinüzit, grip, diş enfeksiyonları, tansiyon ve şekere bağlı olarak sıralanabilir. Diğer bir baş ağrısı sebebi ise psikolojik olanlardır. Psikolojik baş ağrısının en önemli sebebi ise strese bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Yukarıda belirttiğimiz baş ağrısı sebeplerinden en şiddetli olanı ve süreklilik göstereni migrendir.

    Migren nedir

    Kafanın alın kısmından başlayarak enseye kadar uzanan çok şiddetli baş ağrısıdır. yukarıda saydığımız, sebepler tek başına baş ağrısı sebebi olduğu gibi, migren ataklarına sebep olduğu içinde baş ağrısı yapmaktadırlar.

    Migren hastalığının sebepleri nelerdir
    • Migrenin sebepleri kişiden kişiye farklılıklar gösterir. Bazı tür migrenler aileden geçiş sebebi ile olmaktadır. Ailesinde Halası, Teyzesi veya Annesi migren hastası olanların, ilerleyen yaşlarda migren hastası olma olasılığı çok yüksektir. 
    • Bazı migren rahatsızlıklarında, tıpkı şeker ve astım gibi hastalıklarda olduğu gibi genetik olarak yatkınlık bulunur. Bu sebepten dolayı Beynin, Beyin koteks denilen dış bölgesinde fazla uyarılma hali meydana gelir.
    • Özellikle kadınların adet dönemlerinde, hava basıncı değişiklikleri, stres gibi sebepler beyinde migren atağını tetikler. 
    • Ayrıca hoş bile olsa, ağır kokulara karşı hassasiyet gösterebilir. 
    • Bazı migren hastalarında damarları çevreleyen ''entedol'' tabakasında da değişiklikler gözlemlenir. Bu tür hastaların migren atağı döneminde inme ve kalp krizi geçirme olasılıkları diğer insanlara göre çok daha yüksektir.

    Baş Ağrısı SebepleriMigren, hastaların psikolojisini nasıl etkiler


    Migren hastalarındaki depresyon oranı, diğer insanlara göre iki kat fazladır. Panik atak, pipolar afektif bozukluk, kaygı bozuklukları ve diğer duygusal hassasiyetler migren hastalarında çok daha fazla gözlemlenmektedir. Bunun sebebi ise migren rahatsızlığının, psikolojik rahatsızlıklarla beyinde bazı ortak bozukluklar oluşturması olduğu düşünülmektedir.

    Migren tedavisi nasıl yapılır

    Migrenin ilaçlarla tedavisi ağrı kesicilerin ötesine geçememiştir. Ağrı sırasında karanlıkta 1 saat kadar dinlenmek hastaya iyi gelebilir ama bu sadece geçici bir çözümdür. Doksanlı yıllarda bilim adamları tesadüf eseri botoks yaptıran kadınların migren şikayetlerinin ortadan kalktığını keşfetmesi üzerine, alın bölgesindeki sinirlerin gevşetilmesine bağlı olarak fayda sağladığını gözlemlemiştir. Prensip olarak migren cerrahisi,  botoks uygulamasında benzer şekilde etki gösterir. Migren ameliyatlarının en büyük avantajı çok küçük kesiklerle yapıldığı için hastanın çok çabuk iyileşmesidir. Örnek vermek gerekirse, şakak ve alın migreni ameliyatı, saç içinden, endoskopik kamera ile yapılabilir. Aynı şekilde alın migreni ameliyatı üst göz kapağı kıvrımından yapılabilir ve bu bölgelerde yüzde doksan oranında bir iyileşme sağladığı söylenmektedir.

    Gerilim, baş ağrısı sebebi olabilir mi

    Gerilimle gelen baş ağrısı hemen her kesin karşılaşabileceği baş ağrısı sebebidir ve insanların en çok yaşadığı baş ağrısı gerilim sonucu meydana çıkan baş ağrısıdır. Büyük bir üzüntü, kaygı, yorgunluk uykusuzluk stres gibi sebeplerden meydana gelebilir. Migren ağrısına göre, daha az şiddetlidir, fakat daha uzun sürebilir. Biraz dinlenmek ve düşük dozdaki bir ağrı kesici ile geçebilir. Ağrı kesicinin etkisi azalınca genelde yeniden başlamaz.

    Psikiyatri hastalarında şiddetli baş ağrısının sebebi nedir 

    ]]>
    Adet Dönemi Baş Ağrısı https://www.basagrisi.gen.tr/adet-donemi-bas-agrisi.html Thu, 29 Nov 2018 13:36:59 +0000 Adet dönemi baş ağrısı, adet döneminde östrojen homonun kandaki seviyesinde dalgalanmalardan kaynaklanan baş ağrısıdır. Her 10 kadından 1' i ise "saf regl migren" olarak adlandırılan, adet döneminden 1-2 gün önce başlayıp a Adet dönemi baş ağrısı, adet döneminde östrojen homonun kandaki seviyesinde dalgalanmalardan kaynaklanan baş ağrısıdır. Her 10 kadından 1' i ise "saf regl migren" olarak adlandırılan, adet döneminden 1-2 gün önce başlayıp adet dönemi boyunca 3 gün devam eden baş ağrılarına yakalanmaktadır.

    Hormon kaynaklı olduğu düşünülen adet dönemi baş ağrısı için 4 teori ortaya atılmıştır:
    • Adet döngüsü süresince östrojenin azalması 
    • Adet başlangıcından itibaren 48 saat boyunca prostaglandin salgılanması 
    • Serum magnezyum seviyesinin düşmesi
    • İnhibitör nörotransmitter sistemindeki düşüşler
    Tanı için halihazırda bir test yapılmamakla birlikte, adet dönemi baş ağrısı tanısını kesin doğrulayacak en önemli yaklaşım hastanın bu sorunu ile ilgili günlük tutmasıdır.

    Günlük Tutma
    En az  3 ay boyunca baş ağrınızın adet döneminizle ilişkisini ortaya çıkarmak için şu bilgileri içeren bir günlük tutulur :
    • Ağrı ne zaman başlıyor
    • Ağrı ne kadar sürüyor
    • Ağrının yeri 
    • Alınan ilaç , yapılan egzersiz, yiyecekler gibi adet döneminiz boyunca yaptığınız aktiviteler
    Günlük tutmaya başladığınızda, önceleri yaptığınızdan farklı şeyler yapmamanız  yorumlama açısından daha sağlıklı olacaktır.
    Doktorunuz tuttuğunuz günlüğün ışığında adet dönemi baş ağrısı tanısını koyacak ve ona göre uygun tedavi seçeneklerini sunacaktır.

    Adet Dönemi Baş Ağrısı
    Kendi Kendinize Alabileceğiniz Önlemler 
    • Az az ve sık yiyerek şekerinizi dengede tutun.Öğün atlamayın  ve ya uzun süre aç kalmayın.Uzun süre açlık ve insülin hormonu dengesizlikleri baş ağrısını tetikler
    • Uyku düzeninizi ayarlayın. 
    • Strese karşı gevşeme, rahatlama metodlarını uygulayarak stres seviyenizi düşürün 
    • Egzersiz yapın
    • Taze sebze ve meyveleri sofranızdan eksik etmeyin. Kafein, alkol ve sigaradan uzak durun.
    Bu uygulamalarla adet dönemi baş ağrısı sorunu biraz daha hafifleyecektir.

    İlaçla Tedavi:
    İlaçla tedavi akut ve önleyici tedaviler olarak değerlendirilir. Akut tedavi ağrı başlar başlamaz, önleyici tedavi ise oluşmasını ve ilerlemesini engellemek amacıyla alınır. Önleyici tedaviler için kısa dönem ve uzun dönem olarak ayırım yapılabilir. Kısa süreli olanlar öngörülen adet dönemi baş ağrısı başlangıcından 1-2 gün önce alınarak, 4 ila 7 gün süreyle devam eder. Devamlı önleyici tedavi; hem adet dönemi baş ağrısı için hem de adetten kaynaklanmayan migren ataklarını önlemek için her gün alınır. Bu tedavi şekli kesintisiz olup, adetleri düzensiz olan veya diğer tedavi şekillerine cevap vermemiş hastalara uygulanır. Düşen östrojen seviyesinin yükselmesi, adetlerin düzenlenmesi için doğum kontrol hapları da verilebilir. Destekleyici olarak B vitamini ve Magnezyum takviyeleri de adet dönemi baş ağrısı yakınmalarını rahatlatmaktadır.
    ]]>
    Baş Ağrısı Ve Baş Dönmesi https://www.basagrisi.gen.tr/bas-agrisi-ve-bas-donmesi.html Thu, 29 Nov 2018 22:21:11 +0000 Baş dönmesinin tıbbi terminolojideki adı vertigo 'dur. Vertigo, kişinin etrafındaki objeleri kendi etrafında dönüyormuş gibi hissetme halidir. Bunun dışındaki baş dönmesi çeşitleri vertigo olarak ifade edilm Baş dönmesinin tıbbi terminolojideki adı vertigo 'dur. Vertigo, kişinin etrafındaki objeleri kendi etrafında dönüyormuş gibi hissetme halidir. Bunun dışındaki baş dönmesi çeşitleri vertigo olarak ifade edilmez. Hastaların kendisini kötü hissetme, dengesizlik ve bunaltı hissini baş dönmesi olarak tanımlanmasına rağmen vertigo değildir.
   
  Baş dönmesinin Nedenleri Nelerdir

  Baş dönmesinin üç nedeni vardır. İç kulakla ilgili hastalıklar, psikojen nedenler ve beyin hastalıklarıdır. İç kulakla ilgili sebeplerin en önemlisi Benign paroksismal posizyonel'dır. Beyin hastalıklarına en güzel örnek beyin tıkanıklığıdır. Beyin sapında meydana gelen iltihabi hastalıklar ve tümörler de baş dönmesine neden olabilmektedir.  Baş Dönmesinin Tedavisi Nasıl Yapılır

  Baş dönmesinin tedavisine karar verilmeden önce baş dönmesinin sebebi iyice araştırılmalıdır. Çünki her vertigo'nun tedavisi aynı değildir. En çok görülen baş dönmesi sebebi iç kulak kristallerine bağlı olarak gelişen Benign Paroksismal Posizyonel Vertigo'nun tedavisi yapılırken hasta bir sedyeye yatırılır ve hastanın başı belli pozisyonlara çevrilir. Buna manevra tedavisi denir. Bu tedavide hastaya 24 saat boyunca öne veya arkaya eğilmemeleri ve başı yüksekte tutmaları önerilir. Bunu yapamayacak hastalarda boyunluk kullanılır. Vertigo tedavisinde denge sistemini baskılayan ilaçlardan da faydalanılabilir.

  Baş ağrısı

  Baş Ağrısı Ve Baş Dönmesi
  Baş ağrısı genellikle yorgunluk, stres ve gerilimden meydana gelebilmektedir. Fakat baş ağrısı deyip geçmeyin. Bazı durumlarda baş ağrısı; beyin kanaması, beyin tümörü, anevrizma gibi hastalıkların tek belirtisi olabiliyor. Hayatında hiç baş ağrısı yaşamamış bir insan bulmak oldukça zor bir durumdur. İnsanların %93'ü yılda en az bir defa baş ağrısı çekiyor. En sık görülen baş ağrısı tipi %40 ile gerilim tipi baş ağrısıdır. İkinci sırada ise %20 ile migren bulunuyor.

  Baş Ağrısında Şu 9 Sinyal İhmale Gelmez
  • Çok ciddi ve ani başlayan baş ağrıları: Kişi hayatında ilk kez başına gelen ve çok kısa sürede en yüksek şiddete ulaşan bir baş ağrısı tarif ediliyorsa bu subaraknoid kanama olabilir. Acilen hastaneye başvurulmalıdır. Yakınması olmayan hastada ani bir baş ağrısı, bulantı, kusma, ışık hassasiyeti, epilepsi gözlenebilir. Bu tür hastaların yaklaşık 1/4'ü ilk 24 saat içinde kaybedilebiliyor. Bu yüzden acilen hastaneye başvurulması gerekmektedir.
  • Giderek şiddetlenen ve geçmeyen baş ağrısı: Baş ağrısı eğer gittikçe artmaya başlıyorsa mutlaka önemsenmelidir. Hem sigara içip hem doğum kontrol hapı kullanan bir bayanda giderek artan baş ağrısı serebral sinüs trombozu gibi hemen tedaviye başlanması gereken hastalığın işaretçisi olabilir.
  • Hapşırmak, cinsel aktivite veya efor ile meydana gelen baş ağrısı: Hapşırmak, egzersiz gibi kafa içi basıncın artması nedeniyle baş ağrısının oluşması beyin tümörleri veya anevrizmalar gibi etkenler düşündürüyor.
  • Kafa travması sonucu ortaya çıkan baş ağrısı: Kazalar sonucu meydana gelen travmalarda kafa kemiklerinde oluşan kırıklar beyin dokusunda veya beyin zarları arasında kanamalar meydana getirebiliyor. Bu durumda hemen bulgu vermeyip aylar sonra baş ağrıları veya denge bozuklukları ortaya çıkabiliyor.
  • Nörolojik semptomların eşlik ettiği baş ağrıları: Hem baş ağrısı hem nörolojik semptomların beraber görülmesi beyin dokusundaki sorunu gösterir.
  • Tedaviye rağmen düzelmeyen baş ağrıları: Kafa içinde yer kaplayan lezyonlar, tümörler, kafa içi basınç artışı ve merkezi sinir sitemi enfeksiyonları gibi beyinde yapısal değişiklik görülebilir.
  • Baş ağrısının hep aynı bölgede olması: Baş ağrısı sürekli aynı yerde ve hiç geçm]]> Baş Ağrısı Duası https://www.basagrisi.gen.tr/bas-agrisi-duasi.html Fri, 30 Nov 2018 21:08:32 +0000 Baş Ağrısı Duası, Ey gözyaşına kıyamadığım, sol yanımın duası, sen hayatımın armağanı, sen yüreğimin tek sevabısın. Ya Rabbim Sen izzet ve celal sahibisin şu ağrımı geçir. Dua sözümüzün miracı, dua Baş Ağrısı Duası, Ey gözyaşına kıyamadığım, sol yanımın duası, sen hayatımın armağanı, sen yüreğimin tek sevabısın. Ya Rabbim Sen izzet ve celal sahibisin şu ağrımı geçir. Dua sözümüzün miracı, dua dudağımızın haccı, dua dilimizin namazı, dua arzularımızın kıblesi, dua, sözün göğe ağışıdır. Dua, isteyen ile istemeyi verenin birleşmesidir. Dua Ayetleri, Rabbimize yine Rabbimize sözleriyle yakarmanın tadına varabileceğimiz yolculuğa, henüz tamamlanmayan bir seyir defteridir. Dua Ayetleri, ilaç gibidir. Rabbimize gözyaşı dökerek, gizlice dua edelim. Bilesiniz ki O, haddi aşanları sevmez. Ürpererek ve umut ederek dua etmeliyiz. Şüphesiz ki O, güzel düşünüp güzel iş yapanlara çok yakındır. Rabbimiz, ikramı bol ve haya sahibi bir Rabb'dir. Ellerini kendisine uzatan kulunun ellerini boş çevirmekten utanır. Kur'an-ı Kerimde bir çok şifa ayetleri vardır. Yaşam içerisinde insanlar da oluşan baş ağrıları, genellikle bir kısmı psikolojiktir. Bu yüzden strese maruz kalanlar ve bunalıma girenler, içinden geldiği gibi, bizlere yardım edebilecek tek yüce yaratıcıya yalvarmaktır. Baş ağrısından dolayı yoğunluk içerisindeyseniz duaya olan inançla, bu gibi hastalıklara karşı koruyucu bir kalkan oluşturur. Yoksa ne ilaç şifa verir, ne de doktor. Gerçek şudur ki; Şifa verici Allah'tır. Kur'an-a göre insanın içinden bir kalp ile Allah'a yönelmesi, O'na muhtaç bir varlık olduğumuzu göstererek, bizi böyle acılı bırakma Yarabbim. Amin. Rahman ve Rahim olan Allah'tan şifa diliyoruz.

   Baş Ağrısı Duası; "Bismillahirrahmanirrahim"

   "Rahman ve Rahim Olan Allah (c.c.)'ın adıyla; "Bismillahil kebir. Neuzü billahil azimi min şerri ırkın na'ar  Ve min şerri harrin nar." Manası; Büyük Allah'ın adıyla, zonklayan her damarın şerrinden ve Cehennem ateşinin hararetinden, şerrinden yüce Allah'a sığınırız. "Bismillahi hayril esma, bismillahi rabbi erdı ves'sema, bismillahismühu beraketün ve şife; Bismillahillezi la yedurru measmihı şey'ün Filerdı ve la fis sema, ve hüves semiy'ul aliym." Beyaz bir kağıda bu harfler yazılır ve ağrı olan yerin üzerine bu yazılı kağıt konur. Allah'ın izni ile ağrı yok olacaktır. Bu dua bir kağıda yazılarak hastanın üzerine asılır; "Ya men ismuhu deva ve zikruhu şifa. Ya men yec'alu'ş-şifae fi ma yeşau mine'l-eşyai salli ala Muhammedin ve Al-i Muhammedin vec'al şifai min haza'd-duai fi ismike haza." Daha sonra 10 defa "Ya Allah" 10 defa "Ya Rabbi" 10 defa "Ya Erham'er-rahimin" yazılır. Manası; Ey ismi dertlere deva olan Allah, ey zikri hastalıklara şifa olan Allah, ey istediği her şeyde şifa bulduran Allah, salat ve selamın Muhammed ve Ehlibeytine olsun. Okuduğum bu isimleri benim için şifa karar ver Ya Allah, ya Rabbi, ya Erhamer-rahimin. Bunu hasta okur yada yazılıp taşırsa inşallah şifa bulur.

   Baş Ağrısı Duası

   "Bismillahirrahmanirrahim"

   "Rahman ve Rahman Olan Allah (c.c.)'ın adıyla; "Vallahü min veraihim mühıyt. Bel hüve kur'anün meciyd. Fi levhın mahfüz. Baş ağrısına bu ayeti üç kere okursa Allah'ın izniyle baş ağrısı geçer. "Bismillahi euzü biizzetillahi ve kudretihi min şerri ma ecidü min vecei haza." Manası; Allah'ın adıyla başıma gelen bu ağrının şerrinden Allah'ın izzet v kudretine sığınırım. Allah Rasulü (s.a.v.) buyurdular ki; Elini ağrıyan yerin üzerine koy sonra üç kere şöyle dua et. "Bismillahi Allahümme ezhib anni şerra ma ecidü bi da'vetike nebiyyiket tayyibil mübarakil mekiyni indeke bismillah." İmam Rıza (a.s.)'dan bir hadise göre; "Uizu nefsi birabb'il-arzi ve rabbi's-semai uizu nefsi billahillezi ismuhü beeketun ve şifa." Manası; Nefsimi yerin ve göklerin Rabbi olan Allah'a sığındırıyorum. Nefsimi bütün hastalıkların zararını def eden Allah'a sığındırıyorum. Nefsimi ismi bereket, zikri şifa olan Allah'a sığındırıyorum.

   "Bismillahirrahmanirrahim"

   "Rahman ve Rahman Olan Allah (c.c.)'ın adıyla; Bir yeriniz ağrıdığı zaman elinizi oraya koyup 7 defa şu duayı okuyun; "Euzu Bi İzzetillahi Ve Kudretihi A]]> Baş Ağrısı İçin Ne Yapılmalı https://www.basagrisi.gen.tr/bas-agrisi-icin-ne-yapilmali.html Fri, 30 Nov 2018 22:29:31 +0000 Baş ağrısı için ne yapılmalı Öncelikle görülen baş ağrısı eğer tıbbi müdahele gerektirecek şekilde şiddetli ise kişinin kullandığı ilaçları bırakmaması gerekir. Lakin ara, ara giren ve kronik hale gelmemiş bir ağr Baş ağrısı için ne yapılmalı Öncelikle görülen baş ağrısı eğer tıbbi müdahele gerektirecek şekilde şiddetli ise kişinin kullandığı ilaçları bırakmaması gerekir. Lakin ara, ara giren ve kronik hale gelmemiş bir ağrınız varsa bitkisel yöntemlerle ağrı giderilebilir. Doğal yöntemler baş ağrısını giderdiği gibi kişileri de hemen ilaç kullanmaya teşvik etmemektedir. 

   Baş ağrısı, bazen tüm gününüzü kötü bir hale getirip mahvedebilir. Sinirlilik, uykusuzluk ve stresli bir gün geçirmenize neden olan baş ağrısı için öncelikle morali iyi tutmak gerekir. Ardından hava değişikliği, bazı masaj uygulamaları ve bitki çayları baş ağrısına iyi gelebilir. Kanda oksijenin azalması ve tansiyon baş ağrısına neden olan etkenler arasında yer alır. 

   Baş Ağrısı İçin Ne Yapılmalı


   Baş Ağrısı İçin Ne Yapılmalı
   • Sessiz bir ortam ve karanlık, strese dayalı baş ağrılar için en iyi çözümler arasındadır. Bunun için öncelikle fazla mg olmayan bir ağrı kesici için ve ardından kendinize sessiz bir ortam hazırlayın. Sessizlik içerisinde ışıkları kapatın ve kendinizi dinleyin. Bu yöntem migrene dayalı baş ağrılarını geçirdiği gibi sakinleşip ferahlamanıza da neden olacaktır.
   • Açık hava yürüyüşü, gerilim tipi görülen baş ağrıları için temiz hava da yürüyüş veya havadar bir yerde kendinizi dinleyip stresini atmanız ağrının dindirilmesine de iyi gelecektir. Aynı zamanda kendinizi iyi hissediyor iseniz akşam yürüyüşünü deneyebilirsiniz.
   • Masaj, nane yağı veya baş ağrısına iyi gelen diğer yağlar ile alın bölgenize masaj yapın. Bunun için parmak uçlarınıza yağı sürüp ardından da burun deliklerinin üst kısmından alına doğru masaj yapın.
   • Sıcak duş, hem sakinleşmenize yardımcı olacaktır hem de gevşeyip sizi rahatlatacaktır. Eğer duşa girecek bir durumuz yok ise ayaklarınızı sıcak su dolu bir kabın içerisine alıp bekletin.
   • Soğuk kompres, baş ağrınızın geçmesi için bir bezi soğuk su ile ıslatıp başınızın üstüne koyun. Bir kaç dakika sonra ağrının geçtiğini fark edeceksiniz.
   • Terleme, baş ağrınızı terleme yöntemi ile de giderebilirsiniz. Bunun için yüzmeyi, bisiklete binmeyi ve yürüyüş yapmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca düzenli yapılan aerobik hareketler de ağrının giderilmesinde fayda sağlamaktadır. Aynı şekilde yoga ve meditasyon tekniği de kişilerin sakinleşmesine ve gerginliğin giderilmesinde yararlıdır. 
   ]]>
   Yarım Baş Ağrısı https://www.basagrisi.gen.tr/yarim-bas-agrisi.html Sat, 01 Dec 2018 19:24:24 +0000 Yarım baş ağrısı, migren adı verilen başın yarısını etkileyen, zonklama tarzında çeşitli şiddetlerde yaşanan baş ağrısı türüdür. Bu henüz neden kaynaklandığı belirlenmemiş, kompleks bir hastalıktır. Yarım baş ağrısı, migren adı verilen başın yarısını etkileyen, zonklama tarzında çeşitli şiddetlerde yaşanan baş ağrısı türüdür. Bu henüz neden kaynaklandığı belirlenmemiş, kompleks bir hastalıktır. Ağrı damarların genişlemesi nedeniyle sinirlerin üzerine yaptığı baskıdan kaynaklanmaktadır. Bu türdeki ağrının özelliği hastaları geceleri uyandırmamasıdır. Hastalar baş ağrısı çektiğinde uyuyabilir, geceleri rahatsız olmaz, ancak sabahları kalkınca baş ağrısı devam eder. Ayrıca baş ağrısının yayılma göstermemesi de bir özelliktir. Çoğunlukla göz çevresinde başlayan ağrı tek taraflı devam eder. Bu hastalar kendilerini toplumdan uzaklaştırmak ister, ağrıyı uyaracak etkenlerden sürekli olarak kaçarlar.

   Yarım baş ağrısını uyaran etkenler nelerdir

   Bu etkenler hastaların rahatsız olabileceği gürültü, ışık, değişik kokular olabilir. Hastalar bunlardan kaçmak için sakin yerler arar, uyuyarak ağrının etkisinin gitmesini beklerler. Burada ağrıdan bir kaçış söz konusudur. Bir anlamda kendilerini toplum karşısında izole etmeyi tercih ederler. Hastalar için yorgunluk, stres ve uykusuzluk baş ağrısını tetikleyen faktörlerdir. Oksijen azlığı olması nedeniyle damarlarda genişleme etkisi olabilir. Bu etki kirli ortamda bulunanlarda, kirli havada çalışan kişilerde daha fazladır. Kadınların anatomisi gereği yarım baş ağrısı sorununun kadınlarda daha fazla görülmesine neden olur.

   Yarım baş ağrısı tedavisinde ilaçların etkinliği

   Hastaların her baş ağrısı çektiklerinde analjezik ilaçlara yani ağrı kesici ilaçlara baş vurması nedeniyle, daha uzun aralıklarla gelen baş ağrıları her gün etkili olmaya başlayabilir. Bu durumda sorun günlük, süreğen baş ağrısına dönüşmektedir. Bilinçsizce kullanılan ağrı kesici ilaçlar, yarım baş ağrısını tedavi etmediği gibi, gidişatını da değiştirmektedir. Bu durum transformer migren olarak tanımlanır. Şekil değiştiren baş ağrıları için yapılması gereken ilk şey, kullanılan ağrı kesicilerin bırakılmasıdır. İlaçların bu şekilde gelişigüzel kullanılması yerine, bu sorun için geliştirilmiş özel ilaçların alınması gerekir. Ayrıca baş ağrılarını tetikleyen etkenlerin uzaklaştırılması için önlemler alınmalıdır. Hastaların rahat, stresten uzak, gevşemiş bir konuma getirilmesi sağlanmalıdır.

   Yarım Baş Ağrısı

   Yarım baş ağrısında alternatif tedavilerin etkinliği

   Bu tedavi sırasında akupunktur gibi alternatif tedavi yollarına başvurulabilir. Bunun faydasını gören hastalar bulunmaktadır. Ayrıca son yıllarda uygulanan ozon tedavisi de yarım baş ağrısının giderilmesinde olumlu sonuçlar vermiştir. Bu tedavileri almak isteyen hastalar genellikle ağrı kesicilerden fayda görmemiş, baş ağrıları dinmemiş olan kişilerdir. Ozon tedavisi ağrıların kalıcı olarak ortadan kaldırılmasında etkili olmaktadır. Ozon aktif oksijen olduğundan, toplardamarların büzüşmesine neden olmaktadır. Cilt oksijeni daha iyi hissettiğinden, ağrı nöbetleri sırasında oksijeni koklamak bile etkili olmaktadır. Bunun kandan verilmesi halinde, yarım baş ağrısını engelleyen bir tedavi olarak görülebilir. Yapılan araştırmalar  ozon tedavisinin % 40 oranında yarım baş ağrılarının ortadan kalkmasını sağladığını belirlemiştir. Bu tedavinin haftada 2 defa, toplamda 10 seans uygulanması yeterli gelmektedir. Diğer alternatif tedavi yöntemi olarak botoks uygulamaları gösterilebilir. Stres sırasında kişinin ilk olarak yüz kasları gerilmektedir. Bu gerilim baş bölgesinde olan kasları etkileyerek, baş ağrısının ortaya çıkışını hızlandırmaktadır. Estetik amaçlı yapılan botoks uygulamalarında, yarım baş ağrısı çeken kişilerin nöbetlerinin azaldığı ve ağrıların hafif etkide olduğu belirlenmiştir. Radyofrekans yönteminde ise, sinirlerin devre dışı bırakılmasıyla ağrıları önleyici etkiler oluşturulmaktadır.

   Yarım baş ağrısında cerrahi girişim yapılır mı

   Radyofrekans, botoks gibi alternatif tedavi yollarının uygulanmasıyla birlikte yapılan]]> Enseden Gelen Baş Ağrısı https://www.basagrisi.gen.tr/enseden-gelen-bas-agrisi.html Sun, 02 Dec 2018 18:29:37 +0000 Enseden gelen baş ağrısı, baş ağrısı şikayetleri içerisinde en tehlikeli sağlık sorunudur. Hastalığın ciddiyeti enseden gelen baş ağrısının beyinde bulunan ve bir çeşit baloncuk olarak adlandırılan anevrizmayı y Enseden gelen baş ağrısı, baş ağrısı şikayetleri içerisinde en tehlikeli sağlık sorunudur. Hastalığın ciddiyeti enseden gelen baş ağrısının beyinde bulunan ve bir çeşit baloncuk olarak adlandırılan anevrizmayı yüksek tansiyon tarafından tetiklenebileceği belirtilmektedir. Bu nedenden dolayı enseden gelen baş ağrısı şikayetiniz olursa mutlak surette bir sağlık kuruluşuna başvurmanız önerilmektedir.


   Anevrizma, beyinde bulunan kılcal damarların fazla dayanıklı olmayan zayıf kısımlarında meydana gelen baloncuk olarak isimlendirilmektedir.  Beyinde oluşan kanamaların en büyük nedeni anevrizmalarda oluşan yırtılmalardır. Bundan dolayı anevrizmaların yırtık oluşmadan tespit edilmesi hayati önem taşımaktadır. Enseden gelen baş ağrısı anevrizmalarda yırtılma olma ihtimalini güçlendirmektedir. Yüksek tansiyon bu türden bir yırtılmanın oluşmasını tetikleyebilmektedir. Bu açıdan değerlendirme yapılırsa enseden gelen baş ağrısına yol açabilen yüksek tansiyonun önemsenmesi gerekir. Beyinde anevrizmaların patlaması sonucu oluşabilen kanamaların mevsimsel sıcak yada soğuk gibi etkilerle ilgisi bulunmamaktadır. Eğer ara sıra da olsa enseden gelen baş ağrısı şikayetiniz oluşuyor ise hiç ihmal etmeksizin hemen bir sağlık merkezine gitmeniz önerilir. Baş ağrısı her kesimden insanda sıklıkla rastlanabilen bir sorundur. Ensede, gözlerde, kulak etrafında yada alında oluşabilen baş ağrısı şikayeti kişiden kişiye farklılık gösteren bulgular oluşturabilir. Bu nedenle enseden gelen baş ağrısı ile görülmesi olası diğer baş ağrıları karıştırılmamalıdır. Enseden gelen baş ağrısı dışındaki diğer ağrılar ağrının yeri, hissedilme şiddeti, devam etme süresi ve görülme sıklığı bakımından farklılıklar gösterebilmektedir. Bu nedenle tıbbi anlamda enseden gelen baş ağrısı dışında kalan baş ağrıları neden oldukları farklılıklara göre sınıflara ayrılmışlardır.

   Enseden Gelen Baş Ağrısı
   Temelde birincil gurup baş ağrıları ve ikincil gurup baş ağrıları olmak üzere iki sınıfa ayrılan ağrılardan ilk gruba girenler gerilim ve migren gibi hassasiyetler oluşturan ağrılardır. Bunlar enseden gelen baş ağrısı gibi başka hastalıklardan dolayı meydana gelen etkiler değillerdir. Baş ağrılarının % 90 gibi bir kısmı bu guruba girer ve oldukça sık görülebilmektedir. Çoğu zaman bir doktora gitmeye bile gerek kalmadan iyileşme gösterebilmektedirler. Enseden gelen baş ağrısı gibi olmayanların büyük kısmı bu gruba girer. İkinci gruptaki baş ağrıları tıpkı enseden gelen baş ağrısı gibi başka bir vücut fonksiyonunun bozulması sonucu oluşurlar. Enseden gelen baş ağrısı gibi ikinci gruptaki ağrılar menenjit, beyinde oluşan tümörler, merkezi sinir sistemini etkileyen hastalıklar ve hiper tansiyona bağlı hastalıklar nedeniyle görülürler. Bu gruba giren ağrılar seyrek görülürler ancak enseden gelen baş ağrısı gibi oldukça ciddi sorunlar nedeniyle oluşmaktadırlar.
   ]]>
   Sürekli Baş Ağrısı https://www.basagrisi.gen.tr/surekli-bas-agrisi.html Mon, 03 Dec 2018 03:27:30 +0000 Sürekli baş ağrısı genel olarak bilinen birçok sebebe bağlı olabilmektedir. Stres, yorgunluk kan şekerinin düşmesi, migren, göz yorgunluğu gibi en bilindik nedenler dışında baş ağrısının daha birçok nedeni bulunmaktadır. Sürekli baş ağrısı genel olarak bilinen birçok sebebe bağlı olabilmektedir. Stres, yorgunluk kan şekerinin düşmesi, migren, göz yorgunluğu gibi en bilindik nedenler dışında baş ağrısının daha birçok nedeni bulunmaktadır. Baş ağrısı ufak gerilim tipi ağrılar olabileceği gibi, uzun süren sürekli baş ağrısı şeklinde de ortaya çıkabilmektedir. Gerilim tipi olan baş ağrıları kısa süreli olmakla birlikte uykusuzluk, açlık ve stres gibi nedenlerden ötürü ortaya çıkarak, dinlenme ve beslenme ile düzene sokulabilir. Fakat uzun süren migren tipi ağrılarla savaşmak oldukça zordur. Öyle ki bu tip ağrılar kişiyi vücut olarak yorduğu gibi kişinin günlük yaşamını da olumsuz şekilde etkilemektedir.

   Sürekli baş ağrısı yaşayan kişilerin sorunun nedenini bularak, çözüm aramaları gerekmektedir. Gerekirse doktor kontrolünde ilaçlar kullanılabileceği gibi, bitkisel yöntemler kullanılarak da bu sorun giderilebilir. Sürekli baş ağrıları oldukça önemli bir hastalığın da belirtisi olabilir. Bu nedenle ihmal edilmeden uzun süren baş ağrıları yaşanıyorsa en kısa zamanda doktor kontrolünden geçilmelidir. Şiddetli bir baş ağrısı ve uzun süreli bir ağrı yaşanıyorsa beyin kanaması, beyin tümörü ve tümör içi bir kanama da söz konusu olabilir. Toplumuzda birçok kişide stresten kaynaklanan baş ağrısı görülürken, her 5 kadından 1 tanesi ve 10 erkekten 1 tanesinde migren görülmektedir. Kadınlarda özellikle regl döneminde sürekli baş ağrısı yaşanması da östrojen düzeyinden kaynaklanmaktadır. Migren uzun süren ve oldukça dikkat gerektiren baş ağrısı tipidir. Migren tipi baş ağrısı yaşayan kişilerde beslenme ve uyku düzenine dikkat edilmesi, stresten, kalabalık ortamdan ve gürültüden de mutlaka uzak durulması gerekmektedir. Peki neden birçok kişi baş ağrısı şikayeti ile hiç tanışmazken, birçok kişi de sürekli baş ağrısından şikayetçi olmaktadır Bu yazımızda sizlere bunun nedenlerinden ve çözüm yollarından bahsedeceğiz.

   Sürekli Baş Ağrısı
   Sürekli Baş Ağrısı Nedenleri
   • Stres: Sürekli görülen baş ağrılarının en önemli nedenidir. Yoğun iş temposunda çalışanlarda, kalabalık ortamlarda bulunanlarda, evliliğinde ve ailesinde sorun yaşayan kişilerde stres sürekli baş ağrılarına neden olur. Bunun nedeni ise stres ve kaygı ile beynin yorulmasından kaynaklanan baş ağrılarıdır.
   • Beslenme: Özellikle düzensiz beslenme alışkanlığı olan kişilerde ve diyet uygulayan bireylerde de sürekli baş ağrısı kendini göstermektedir. Bunun da nedeni bazı vitamin ve minerallerin hiç alınmaması ya da fazla alınmasından kaynaklanmaktadır. Özellikle bazı besin maddelerinin fazla tüketilme alışkanlığının birden bırakılması migren tipi şiddetli ağrılara neden olmaktadır. Kafein alışkanlığı bunun en bilinen örneğidir. Sürekli kahve içen kişilerin günlük olarak aynı saatte kahve tüketmeleri gerekir. Aksi taktirde baş ağrısı ortaya çıkacaktır.
   • Uyku düzensizliği: Uyku problemi yaşayan kişilerde de sürekli baş ağrıları görülmektedir. Uykunun eksik ya da fazla olması uyku düzensizliği olarak bilinen durumdur. Bunun yanı sıra kesik kesik uyumalar da sabaha baş ağrılarını beraberinde getirmektedir. Fazla uykunun nedeni herhangi bir rahatsızlıktan kaynaklanabildiği gibi stresten de kaynaklanabilmektedir. Fakat eksik ya da fazla uyku genel olarak kişide yorgunluğa, halsizliğe ve baş ağrısına yol açmaktadır.
   • Kansızlık ve diğer hastalıklar: Stres, uyku düzensizliği ve beslenmenin yanı sıra bazı rahatsızlıklar da sürekli baş ağrısı yaşanmasına neden olur. Kansızlık, tansiyon, tümörler, kanamalar ve enfeksiyonlar baş ağrılarına yol açmaktadır. Nedeni her ne olursa olsun sürekli baş ağrısının kesin teşhisi ancak bir hekim kontrolü sonrasında konulabilir. Bunun yanı sıra kullanılması gereken ilaçlar da mutlaka doktor tarafından önerilmelidir.
   Bunların yanı sıra sürekli baş ağrısına yol açan diğer faktörler ise hava kirliliği, sigara dumanı, gürültü, parlak ya da]]> Hamilelikte Baş Ağrısı https://www.basagrisi.gen.tr/hamilelikte-bas-agrisi.html Mon, 03 Dec 2018 22:25:48 +0000 Hamilelikte baş ağrısı, Baş ağrısı hamilelik dışında da çok sık rastlanılan bir rahatsızlıktır. Gebelik şikayetleri arasında mide bulantısı gibi yaygın bir şekilde görülebilir. 20-50 yaş arasındaki kadı Hamilelikte baş ağrısı, Baş ağrısı hamilelik dışında da çok sık rastlanılan bir rahatsızlıktır. Gebelik şikayetleri arasında mide bulantısı gibi yaygın bir şekilde görülebilir. 20-50 yaş arasındaki kadınlarda baş ağrısı sıkça görülmektedir. Baş ağrısına neden olan birçok faktör vardır. Bu faktörler, adet dönemi, gebelikte ve sonrasında değişen hormonlar olarak sıralanabilir. Kadınların maruz kaldığı baş ağrısı türleri daha çok migren ve gerilim tipi baş ağrılarıdır.

   Baş ağrısının boyutu ne olursa olsun asla hafife alınmamalıdır. Baş ağrısı şiddetli ve devamlı bir şekilde sürüyorsa nöroloji uzmanına başvurmak gerekir. Uzman doktor ağrının nedenini araştırarak nedene yönelik tedavi başlatarak ağrıyı kontrol altına alabilir. Gebelik döneminde baş ağrısının en önemli nedeni preeklampsi yani tansiyon yükselmesidir. Hamilelik döneminde baş ağrısı gebelik zehirlenmesinden de kaynaklanabilir. Bu nedenle daha ciddi sağlık sorunlarına yol açmadan baş ağrısı yaşayan gebelerin doktora başvurması gerekir.

   Hamilelikte Migren

   Migren tipi baş ağrısı kafanın yarısında hissedilen ağrı tipidir. Mide bulantısı, ışığa karşı duyarlılık baş ağrısına eşlik eden şikayetlerdendir. Belli aralıklar ile tekrarlayan zonklayıcı bir ağrı türüdür. Gebelik döneminde östrojen seviyesinin yükselmesi ile ortaya çıkar. Kadınların büyük bir kısmı gebelik döneminde migren ağrılarının arttığından yakınır. Migren tipi baş ağrısı genellikle gebeliğin ilk aylarında ortaya çıkar. Gebelik sonlara yaklaştığında yavaş yavaş ortadan kaybolur ya da tamamen geçer. Bazı gebelerde normal hayatlarında migren olmadığı halde gebelik döneminde migren tipi baş ağrısı olabilir. Bu ağrılar büyük ihtimalle doğum sonrasında devamlılığını korur. Doğumdan sonra bebeğini emziren annelerde migren baş ağrısı daha az görülür. Migrenin gebeliğin seyri ya da sonuçlarına herhangi bir olumsuz etkisi olmaz.

   Hamilelikte Baş Ağrısı

   Migren tipi baş ağrısına kulaklarda çınlama, ışığa karşı duyarlılık, kusma ve bulantı eşlik edebilir. Migren ağrılarını aşırı çay, kahve, stres, uyku problemleri, ağır aktiviteler, yorgunluk ve üzüntü daha da şiddetlendirebilir.

   Migrene karşı gebelik döneminde ilaç kullanımı zararlı olabileceğinden tavsiye edilmemektedir. Fakat ağrılar çekilmez boyutlara ulaşmışsa doktor kontrolü altında ilaç tedavisine başlanabilir.

   Hamilelikte Küme Tipi Baş Ağrısı

   Küme tipi baş ağrısı kadınlara oranla erkeklerde daha fazla görülmektedir. Ancak gebelik döneminde de ortaya çıkabilen bir ağrı tipidir. Gebeliğin 4-8. haftalarında görülen tek taraflı göz ve alın bölgesinde şiddetli bir ağrı ile kendini belli eder. Ağrının geliştiği tarafta kızartı, göz akması ve burun akması meydana gelebilir.

   Hamilelikte Gerilim Tipi Baş Ağrısı

   Gerilim tipi baş ağrısı kafanın tüm bölgesini kaplayan bir ağrı tipidir. Migren ve küme tipi baş ağrısına nazaran gebelerde daha sık rastlanılır. Migren gibi ışığa karşı duyarlılık, mide bulantısı ve kusma pek görülmez. Gebelik hormonlarından etkilenen bir ağrı tipi değildir. Gebelik döneminde ağrıyı hafifletmek için parasetamol türevi ağrı kesiciler kullanılabilir. Aynı zamanda terapiler de ağrıyı gidermek için etkili yöntemlerdendir.

   Doğum Sonrası Baş Ağrısı

   Doğum sonrasında yukarıda saydığımız faktörlere bağlı olarak baş ağrısına maruz kalınabilir. Spinal anestezi ile doğum yapan kişilerde beyin omurilik sıvısının dışarı akması nedeni ile geçici baş ağrısı ortaya çıkabilir.

   ]]>
   Baş Ağrısı Nedenleri https://www.basagrisi.gen.tr/bas-agrisi-nedenleri.html Tue, 04 Dec 2018 19:07:58 +0000 Baş ağrısı nedenleri, psikolojik durumlardan kaynaklanabileceği gibi bazı rahatsızlıklardan dolayı da kaynaklanabilir. Öyle ki nedeni her ne olursa olsun baş ağrısı günlük yaşamı oldukça kötü etkileyen bir durumdur. Kişi Baş ağrısı nedenleri, psikolojik durumlardan kaynaklanabileceği gibi bazı rahatsızlıklardan dolayı da kaynaklanabilir. Öyle ki nedeni her ne olursa olsun baş ağrısı günlük yaşamı oldukça kötü etkileyen bir durumdur. Kişi yaşadığı baş ağrısı nedeniyle hiçbir iş yapamayacak dereceye bile gelebilmektedir. Genel olarak baş ağrısının nedenleri stres, kaygı, migren ve kan şekerinin düşmesi gibi durumlar olsa da baş ağrısına neden olan birçok faktör bulunur. Bunlar arasında bayanlarda adet dönemlerinde vücutta bulunan östrojen düzeyinin düşmesinden dolayı kaynaklanan baş ağrıları da yer almaktadır. Nedeni her ne olursa olsun baş ağrısı birçok kişi için çekilmez bir durumdur. Özellikle yorgun geçen bir günün sonunda kaçınılmaz durumlar arasında baş ağrısı gelir. Açlık, susuzluk, uykusuzluk ve daha bir çok nedenden dolayı baş ağrısı meydana gelebilir. Baş ağrısı özellikle migren ağrıları ise kişi tüm işlerinden mahrum kalabilmektedir. Çünkü migren ağrıları oldukça şiddetli ve kişinin tüm hareketlerden mahrum kalmasına neden olabilmektedir. Bu yazımızda sizlere baş ağrısı nedenleri ile ilgili bilgiler vererek almanız gereken önlemlerden bahsedeceğiz.
   • Psikolojik Nedenler: Baş ağrısının nedenleri genellikle psikolojik durumlardan kaynaklanmaktadır. Bu tür ağrılar uzun süreli olmakta fakat migren ağrılarına göre daha az hissedilmektedir. Nedenleri ise yoğun stres, kaygılanma, depresyon, göz yorgunluğu, yoğun iş koşulları, yoğun bir gün yaşanması ya da büyük acılar olmaktadır. Bazı kişilerin yoğun iş koşullarında çalışmak zorunda olması gün bitiminde yorgunlukla birlikte psikolojik nedenden kaynaklanan baş ağrısına yol açmaktadır. Bunun dışında boşanma döneminde olan kişilerde psikolojik nedenlerden kaynaklı baş ağrıları da sık görülür. Öğrencilerde özellikle sınav zamanlarında yaşanan stres de baş ağrılarına neden olabilir. Baş ağrısı nedenleri kişinin yaşamına ve günlük olarak yaptığı işlere göre değişiklik gösterebilir. Bilinmesi gereken tek şey kaygısız ve sorunsuz bir günün ardından durduk yere baş ağrısının olmayacağıdır. Psikolojik nedenlerden kaynaklanan ağrılar sorunun çözülmesiyle kısa sürede geçebilir. Örneğin; kişi yoğun bir gün yaşamışsa elbette ki yorgunluktan kaynaklanan bir baş ağrısıyla baş başa kalacaktır. Kişinin evine gelerek uzanması ve kısa süreli dinlenmesi, bir yorgunluk kahvesi içerek rahatlaması baş ağrısından kolayca kurtulmasını sağlayabilir.
   • Migren: Baş ağrısı bazen uzun süreli, kişiyi canından bezdirir dereceye getirecek kadar yoğun görülebilir. Migren tipi ağrılar oldukça şiddetli hissedilmekle birlikte, bulantı ve kusmaya da neden olabilmektedir. Migren tipi baş ağrıları bulunan kişilerin oldukça hassas davranması gerekir. Aşırı sesli ve kalabalık ortamlarda bulunmaları kesinlikle ağrının tetiklenmesine neden olur. Migren tipi baş ağrısı bulunan kişilerin birçoğunda kahve içme ya da aşırı çikolata tüketme gibi alışkanlıklar bulunabilir. Kişi kahve saati geldiğinde içmezse migren ağrısıyla baş başa kalacaktır. Aşırı sinir, stres, üzüntü ve mutsuzluk kişinin migren ağrısı ile karşılaşmasına neden olabilir. Migren rahatsızlığı başladığında kişi sessiz, sakin ve ışıksız bir odaya geçerek dinlenmeli, mümkünse kısa süreli uyumaya çalışmalıdır. Baş ağrısı nedenleri arasında yer alan migren ağrısı en zor olan baş ağrısı tipidir.
   • Bazı Hastalıklar: Baş ağrıları her zaman sinir, stres, üzüntü, açlık ya da migrenden kaynaklanmaz. Bazı rahatsızlıklar da kişide baş ağrısı görülmesine neden olabilir. Bunlar arasında ilk sırada kansızlık, kan şekerinin düşmesi gelir. Kan şekerinin düşmesi ile birlikte kişide baş ağrısı meydana gelir. Özellikle böyle kişilerin aç kalmamaları gerekmektedir. Tansiyon, şeker hastalığı ve bazı rahatsızlıklar da baş ağrılarına neden olabilir. 
   Baş Ağrısı Nedenleri
   Nedeni her ne olursa olsun baş ağrısı hiçbir zaman ihmal edilmemelidir. Özellikle migren ağrıları en kısa sürede hekime başvurulm]]> Küme Baş Ağrısı https://www.basagrisi.gen.tr/kume-bas-agrisi.html Wed, 05 Dec 2018 05:04:10 +0000 Küme baş ağrısı, genellikle genç erkekleri etkisi altına alan bir rahatsızlıktır. Erkekler kadınlara göre dokuz kat fazla bu ağrılara maruz kalır. 20'li yaşlarda başlayan ağrılar, belirli dönemlerde ataklar şe Küme baş ağrısı, genellikle genç erkekleri etkisi altına alan bir rahatsızlıktır. Erkekler kadınlara göre dokuz kat fazla bu ağrılara maruz kalır. 20'li yaşlarda başlayan ağrılar, belirli dönemlerde ataklar şeklinde gelir. Genellikle mevsim geçişlerinde 15-45 gün kadar etkili olan ataklar, bu süreçte yarım saat kadar devam eder. Ataklar bittikten sonra uzun süre sessizlik dönemi olur. Bu baş ağrılarının oldukça şiddetli olduğu söylenebilir. Hastalar bunları şakağa bıçak saplanması, gözün oyulması, demir sokulması gibi tanımlamalarla açıklar. Ataklar sırasında hastaların başını duvarlara vurması, kendini öldürmeye çalışması, cinnet geçirmesi gibi etkiler görülür. Hastalara intiharı bile düşündürten bu ağrılar "suicidal headdache" olarak tanımlanır. Bu ağrılar genellikle migrenle karıştırılsa da, bunların dönemsel olması, belli saatlerde olması ve belirli bir ritmi olması gibi etkenler ayırıcı olur.

   Küme baş ağrısı nasıl yaşanır

   Bu tür ağrılar hızlı bir şekilde başlayarak, yine hızla biter. Çoğunlukla tek taraflı göz çevresinde ve şakakta yoğunlaşır. Ağrıyla birlikte aynı bölgede göz kızarması, yaşarması, şişmesi görülür. Aynı zamanda göz kapağında düşme olabilir. Ağrının olduğu tarafta burun deliğinde tıkanıklık meydan gelir. Bu alanda hassaslık oluşur, aynı bir yaraya dokunma ya da çürüme gibi acı hissedilir. Baş ağrısı sırasında bulantı ve kusma nadir olarak görülür. Hastaların hepsinde terleme görülür. Terleme göğüsten yukarısı ıslanmış gibi olur. Fakat bazı kişilerde ağrıyan bölümde terleme olabilir. Bunların yanında sıkıntı hissi, sıcak basması, kalpte sıkışma, çarpıntı, kan basıncında yükselme gibi etkilerde görülebilir. Hastalar huzursuzluklarını gizleyemez, yerinde duramaz, ağlayabilir, bağırır ve sürekli dolanır. Kendilerini bulundukları yerden dışarıya atmak ister, bazıları ellerinde buz poşetleriyle dolaşırken, bazıları sıcak suyla başlarını tutarlar.

   Küme Baş Ağrısı

   Küme baş ağrısı nasıl tedavi edilir

   Küme baş ağrılarında ilaç tedavisi ile burun yoluyla % 100 oksijen ya da hiperbarik oksijen tedavisi uygulaması çoğu hastada atakların süresini kısaltabilir. Fakat ağrılar dönemsel olarak değişmeden yaşanır. Bunlara rağmen ataklar uzayarak sıklaşabilir. Tedavilerin fayda sağlamadığı bu tür hasta grupları vardır. Hastaların öyküsü dinlendiğinde, oksijenin dışında ilaçların başta atağı durdurmasına rağmen, uzun vadede ağrıları daha kötüleştirdiği izlenmiştir. Hastaların ataklar sırasında saf oksijen soluması ağrıyı dindirmenin en etkili yollarından biridir. 

   Küme baş ağrısı olan hastalarda başın yarısında otonom sinir sistemindeki geçici disfonksiyona olduğu görülebilir. Hastalarda damar kontrolü geçici olarak bozulmuştur. Damarlarda genişleme olduğundan, şişlik, ödem, ağrı, akıntı, kızarıklık ve terleme görülür. Hastaların bir kısmındaki kan basıncında yükselme damar kontrolünün bozulmasından kaynaklanır. Sinir sisteminde bağırsak hareketleri bozulduğunda, kusma, bulantı ve ishal gelişebilir. Bu etkileri gidermek için nöral terapi uygulaması yapılmaktadır. Ancak bu tek başına küme baş ağrısını gidermeye yeterli gelmez. Hastalarda bozucu alan tespit edildiğinde, nöral terapi uygulanabilir. Ancak tek bozucu alanda çalışmak daha faydalı olur.

   ]]>
   Gerilim Tipi Baş Ağrısı https://www.basagrisi.gen.tr/gerilim-tipi-bas-agrisi.html Wed, 05 Dec 2018 06:09:29 +0000 Gerilim tipi baş ağrısı, halk arasında en yaygın olarak görülen baş ağrısı tipidir. Yıllık yaklaşık olarak %74'lük yaygınlık artış yüzdesine sahiptir. Migrenin aksine şiddetli ve anlık bir baş ağrısı olmayıp, Gerilim tipi baş ağrısı, halk arasında en yaygın olarak görülen baş ağrısı tipidir. Yıllık yaklaşık olarak %74'lük yaygınlık artış yüzdesine sahiptir. Migrenin aksine şiddetli ve anlık bir baş ağrısı olmayıp, sürekli bir etkiye sahiptir. 

   Gerilim Tipi Baş Ağrısı Nedenleri
   Gerilim tipi baş ağrısı daha çok kişinin günlük yaşamında tecrübe ettiği çevresel etkiler neticesinde meydana çıkar. Ailesel ve kişisel problemler ile zorluklar, uzun süreli hareketsizlik ve aynı pozisyonda kalma, ani hayal kırıklıkları ile gelen olumsuz psikolojik değişimler, gereğinden az veya fazla uyuma, yemek yeme, aşırı alkol kullanımı ve gürültülü ortamlar gibi durumlar bu tip baş ağrısına sebep olabilmektedir. Bu nedenle her ne kadar etkisi direkt olarak gözlenemese de kişinin psikolojik durumuyla doğrudan bağlantılı olduğu düşünülmektedir.

   Gerilim Tipi Baş Ağrısı Teşhisi
   Migrenin aksine gerilim tipi baş ağrısı, başın herhangi bir bölesinde değil, boyundan başlar. Bazen omuz ve sırt bölgelerine baskı yaptığı da duyulan şikayetler arasındadır. Başın her iki yanında da görülme olasılığı vardır ve migrende görüldüğü gibi başın dış kısmına aşırı baskı durumu söz konusu değildir. Gerilim tipi baş ağrısına sahip hastalar genellikle daha sosyal ortamlara dahil olduklarında şikayetlerinin azaldığını ve ağrılarının hafiflediğini bildirmişlerdir. Bu da hastalığın kişinin psikolojisiyle ilintili olduğunu gösteren bir başka kanıt olarak görülmektedir.

   Tedavi
   Bu hastalığın tedavisinde kişinin psikolojik durumunu iyileştirecek ve kas yapısını gevşetecek ilaçlar kullanılır. Depresif durumlar sinir sistemini etkilediklerinden dolayı kaslar üzerine baskı oluştururlar. Bu nedenle söz konusu depresif halin giderilmesi ve bunun yanında ağrıya sebep olabilecek olası olumsuz kas aktivitelerinin de engellenmesi önemlidir. Hastanın tecrübe ettiği ağrının şiddetine göre tedavi süreci ağrı kesiciler ile de desteklenir. 

   Gerilim Tipi Baş AğrısıÇeşitleri
   Gerilim tipi baş ağrısının iki farklı çeşidi vardır : 
   • Episodik gerilim tipi baş ağrısı
   • Kronik gerilim tipi baş ağrısı
   Söz konusu her iki tipin de tedavisi farklıdır. Örneğin, episodik gerilim tipi baş ağrısı çok daha hafiftir ve reçetesiz kullanılan ilaçlar ile dahi tedavi edilmesi mümkündür. Fakat, kronik gerilim tipi baş ağrısı görece daha şiddetli ve süreklidir. Bu nedenle doktor kontrolünde tedavisi gerçekleştirilir. Çünkü, bu tipe sahip hastaların episodik gerilim tipi baş ağrısı tedavisinde kullanılan ilaçları kullanmaları hastalığı daha da ilerleterek tedavi sürecini oldukça zora sokabilmektedir.
   ]]> Baş Ağrısı Ve Mide Bulantısı https://www.basagrisi.gen.tr/bas-agrisi-ve-mide-bulantisi.html Wed, 05 Dec 2018 23:10:30 +0000 Baş ağrısı ve mide bulantısı, tüm yaşlarda çeşitli sebeplerden ötürü karşılaşılabilen ve halk arasında en çok karşılaşılan rahatsızlıklardan biri olup, tek başlarına ufak hastalıklar olarak geçirilebildiği g Baş ağrısı ve mide bulantısı, tüm yaşlarda çeşitli sebeplerden ötürü karşılaşılabilen ve halk arasında en çok karşılaşılan rahatsızlıklardan biri olup, tek başlarına ufak hastalıklar olarak geçirilebildiği gibi aynı zamanda başka tür hastalıkların da habercisi olma riski taşımaktadırlar. 

   Baş Ağrısı
   Uzmanlar tarafından baş ağrısının yüzlerce farklı çeşidinin olduğu öngörülmektedir. Birçoğu kendi içinde kişinin günlük yaşamından etkilenmesi sebebiyle ortaya çıkar ve etki süreleri bir günü geçmez. Baş ağrısına sebep olan söz konusu etkilerin başında aşırı stres ve beslenme bozukluğu vardır. Tespit edilen ve bu zamana dek rastlanılan en şiddetli baş ağrısı hastalığı migren olarak adlandırılmaktadır. Araştırmalara göre tüm dünya üzerinde yaşayan insanların %11'i migren hastalığına sahiptir. Bu hastalığın en büyük belirtisi oldukça şiddetli baş ağrısı ve ona eşlik eden yüzde kısmi uyuşma, konuşmada zorluk veya geçici görme bozukluklarıdır. 

   Migren hastaları depresyon gibi ruhsal hastalıklar noktasında da risk grubunu oluşturmaktadırlar. Her ne kadar baş ağrısının psikoloji ile bağlantısı tam olarak açıklanamasa da, hastaların çoğunda migren ataklarından önce veya sonra depresif bozukluklar tespit edilmiştir. Migrenin sebebi çoğunlukla genetiktir fakat aynı zamanda aşırı stres ve basınç değişiklikleri de söz konusu hastalığa neden olabilmektedir. Migren sırasında beynin dış kısmında bulunan ve korteks olarak adlandırılan bölge aşırı bir şekilde uyarılır. 

   İnsanlar arasında yaygınlığı ele alındığında gerilim tipi baş ağrısı %74 gibi bir yüzde ile ilk sıradadır. Bu tip ağrılar migren gibi şiddetli değil fakat süreklidir. Gerilim tipi baş ağrısının başlıca nedenleri uyku yetersizliği, stres ve depresif bozukluklardır. Başta ve özellikle boyun kısmında kas sıkışması gibi bir sıkılık hissi görülür. Ağrı genellikle boyun kısmından başlayarak ilerler. Genellikle reçetesiz satılan ağrı kesicilerle önlenebilir. Fakat söz konusu ağrının sürekli olarak tekrarlanması durumunda kişinin mutlaka doktora başvurması gerekmektedir. Yanlış ilaç kullanımı hastalığın ilerlemesine sebep olduğu gibi, tedavi sürecini de zora sokabilmektedir. 

   Migren ve gerilim tipi baş ağrısının haricinde küme tipi baş ağrısı olarak adlandırılan ve yaygın olarak görülen bir diğer baş ağrısı türü bulunmaktadır. Bu tipin esas sebepleri aşırı sigara ve alkol tüketimidir. Göz çevresinde veya arkasında şiddetli ağrı olarak kendini göstermektedir.

   Mide Bulantısı
   Mide bulantısının birçok sebebi olmakla beraber en çok görülen durumu hamileliktir. Bunun haricinde enfeksiyonlar, araç tutması, stres, gıda zehirlenmesi ve kullanılan ilaçların yan etkileri gelmektedir. 

   Hamilelik döneminde neredeyse her gün sabah bulantısı olarak adlandırılan mide bulantısı tipi görülür. Her ne kadar ismi sabah bulantısı olsa da günün herhangi bir saatinde de gerçekleşebilir. Bazen bulantı sonucunda kusma da görülebilir.

   Baş Ağrısı Ve Mide BulantısıGıda zehirlenmesi sonucunda mide bulantısı oldukça yaygın görülen bir diğer  türdür. Genellikle kusma ile birlikte görülür ve hemen etkisini gösterir. Bazı nadir durumlarda da belirtilerin görülmesi zaman alabilir. 

   Bazı güçlü antibiyotikler ve ağrı kesiciler mide bulantısına yol açabilirler. Bu nedenle ilacın kullanımı doğru bir şekilde yapılmalıdır. Aç veya tok karnına içmek arasında bir mide bulantısı kadar fark olabilir. Aynı zamanda doğum kontrol haplarının da mide bulantısına sebep olduğuna dair şikayetler görülmüştür. Bu durumda gece yatmadan önce hapın yutulması tavsiye edilmektedir. 

   Mide enfeksiyonları en ciddi mide bulantısı sebepleridir ve enfeksiyon geçene kadar devam edebilir. Mide içerisinde y]]> Baş Ağrısı Nasıl Geçer https://www.basagrisi.gen.tr/bas-agrisi-nasil-gecer.html Thu, 06 Dec 2018 18:43:22 +0000 Baş ağrısı nasıl geçer ve baş ağrısı başladığında neler yapmalıyım diyorsanız makalemizi dikkatle okumalısınız. Baş ağrısı özellikle uykusuz, stresli ve sinirli bir günde moraliniz bozulduğu anda karşınıza çıkan Baş ağrısı nasıl geçer ve baş ağrısı başladığında neler yapmalıyım diyorsanız makalemizi dikkatle okumalısınız. Baş ağrısı özellikle uykusuz, stresli ve sinirli bir günde moraliniz bozulduğu anda karşınıza çıkan en istenilmez durumdur. Basit baş ağrıları herhangi bir stres, sinir sonucunda ya da oksijensiz ortamlarda meydana gelirken, sinirsel ağrılar ise gerilimden ve stresten ötürü meydana gelen adeta beynin zonklaması gibi bir baş ağrısı olmaktadır. Bu tip ağrılar genellikle boyundan ya da alın bölgesinden başlayarak, başın tüm kısımlarına doğru şiddetli bir şekilde yayılma göstermektedir. Basit baş ağrıları dinlenme, uyku gibi kolay çözümlerle geçerken, şiddetli baş ağrıları ise daha zor geçmektedir. Bu nedenle bu yazımızda şiddetli baş ağrılarınızın nasıl geçeceği konusunda bilgi edinebilirsiniz. 

   Baş ağrısını engellemek için öncelikle akşam geç saatlerde tatlı yemekten uzak durmalısınız. Çünkü akşam geç saatlerde yenen tatlı sabah uyandığınızda baş ağrısı gibi bir sorunla karşılaşmanıza yol açacaktır. Özellikle bayanlarda adet dönemlerinde baş ağrıları sık görülen problemlerdendir. Bu dönemlerde görülen migren ve baş ağrılarına karşı bayanlara tarçınlı tatlıları tercih etmelerini tavsiye ediyoruz. Baş ağrısı nasıl geçer sorusunun aslında birçok cevabı var. Sizlere öncelikle baş ağrısına karşı kolayca uygulayabileceğiniz yöntemleri ve önerilerimizi sunacağız.

   Baş Ağrısı Nasıl GeçerBaş Ağrısından Kurtulmak İçin Öneriler
   • Aspirin ve diğer ağrı kesicileri her baş ağrısında kullanmaktan kaçının. Çünkü her seferinde ağrı kesici kullanmanız vücudunuzda alışkanlık haline gelecektir. Bu nedenle baş ağrılarınızı doğal yöntemlerle geçirmeyi deneyin.
   • Baş ağrısını geçirmek için diğer bir doğal yöntem ise ayaklarınızı sıcak suda bekletmek olacaktır. Su soğudukça sıcaklaştırmak baş ağrınızın daha da hafiflemesine yardımcı olacaktır.
   • Baş ağrısını geçirmek için uygulanabilecek en iyi yöntemlerin başında ayak bölgesine uygulanan sıcak, ense bölgesine ise soğuk kompres olmaktadır. 
   • Baş ağrısı bazen açlık ve buna bağlı oluşan kan şekerinin düşmesinden de kaynaklanabilir. Bu gibi durumlarda yemek yemeli ve nişastalı gıdalar tüketilmeye özen gösterilmelidir. 
   • Stres ve depresyon gibi nedenler de baş ağrısına yol açmaktadır. Bu gibi durumlarda sorunu kafadan uzaklaştırmak ve rahatlamaya çalışmak baş ağrısından kurtulmak için en iyi çözüm olacaktır.
   • Baş ağrısı nasıl geçer diyenler için diğer bir önerimiz ise bileğin iç kısımları ve şakak bölgesine kolonya dökerek rahatlamaya çalışmak olacaktır.
   • Baş ağrısına karşı doğal yöntemler oldukça etkili olmaktadır. Özellikle naneli bitkisel çay baş ağrısı için etkili olmaktadır.
   • Özellikle şakak bölgesine ve kaşların birleşme bölgesine ellerle masaj uygulaması yapmak da baş ağrınızı geçirmek için etkili olacaktır. Bunun yanında ense kısmına hafifçe bastırmak da baş ağrısına iyi gelecektir.
   Özellikle migren tipi baş ağrılarını geçirmek için hemen ağrı kesici içmekten kaçınarak, karanlık ve sessiz bir ortamda dinlenmeyi tercih edebilirsiniz. Şakaklarınıza, kaşlarınızın ortasından başlayarak yukarı kısma doğru ve göz kenarlarına masaj uygulaması yapmanız da sizi rahatlatacaktır. Şiddetli baş ağrılarında sıcak duş almanız da vücudunuzun gevşemesine ve baş ağrısının azalmasına yardımcı olur. Bu tip baş ağrılarında stresten uzak durmaya çalışmalı, sizi rahatlatacak açık hava yürüyüşleri yapmanızı da tavsiye ediyoruz.

   Baş Ağrısını Geçiren Bitkisel Yöntemler
   1 çay bardağı suyun içerisine lavanta, karabaş otu, kekik ve papatya bitkilerinden hangisini tercih ederseniz 1 çay kaşığı ilave edin. 5 dakika kadar demledikten sonra bu çaydan günde 2-3 bardak içerek baş ağrısından kurtulabilirsiniz. Özellikle her defasında taze olarak tüketmeniz fayda sağlar. Bayanlarda özellikle adet dönemlerind]]> Baş Ağrısı İçin Dua https://www.basagrisi.gen.tr/bas-agrisi-icin-dua.html Fri, 07 Dec 2018 12:58:48 +0000 Baş Ağrısı İçin Dua, Baş ağrısından çaresizlik içinde kıvranıyorsanız manevi reçetelerin birini sadakat yada samimiyetle okuduğunuzda Allah'ın izniyle şifa bulursunuz. Baş ağrısı çok uyumaktan, çok söy Baş Ağrısı İçin Dua, Baş ağrısından çaresizlik içinde kıvranıyorsanız manevi reçetelerin birini sadakat yada samimiyetle okuduğunuzda Allah'ın izniyle şifa bulursunuz. Baş ağrısı çok uyumaktan, çok söylemekten, gam ve açlıktan olur, başta olan damarlar hastalanmış olmasıyla ve kanın hücumu sırasında ağrıya neden olur. Resulullah (asm) baş ağrısı derdi çekenlere başına bir hacamat yaptır buyurmuşlardır. Kendileri de ömürlerinde 1 kere olmak üzere hacamat yaptırmışlardır. Başı ağrıdıkları vakit, mübarek başını sıkıca sararlardı. Kanın başa hücumunun nedeni romatizma, egzama, asabi hastalıklar ve bünyevi hastalıklar olabilir. Yarım baş ağrısı sara ile alakalıdır, yarım baş ağrısına müptela olan ana babanın çocukları saralı olur. Başın zehirlenmesi baş ağrısına sebebiyet verir, o yüzden kan aldırmak, banyo yapmak, pekliğin önlenmesi gerekmektedir. Bağırsakların temizlenmesinde baş ağrısına fayda verir. Başınız çok ağrıyorsa ve bir çözüm bulamıyorsanız Allah'tan yardım dileyip baş ağrısı için okunacak dualar olarak bu Allah Resulü (s.a.v.) tavsiye ettiği bu duaları okuyunuz. Baş ağrısına iyi gelen okunacak dualar;

   Baş Ağrısı İçin Dualar Arapça Ve Türkçe Meali;

   "Bismillahirrahmanirrahim"

   Bismillahil kebir. neüzü billahil azimi min şerri ırkın na'ar. Ve min şerri harrin nar.

   "Büyük Allah'ın adıyla, zonklayan her damarın şerrinden ve cehennem ateşinin hararetinin şerrinden yüce Allah'a sığınırız."

   Resulullah (s.a.v.) buyurdular; Bir uzvun ağrıdığı zaman ağrıyan yerin üzerine koy ve Önce 3 kere bismillah 7 defa da;

   "Bismillahirrahmanirrahim"

   Euzü billahi ve kudratihi min şerri ma ecidü ve ühaziru

   "Hissetmekte olduğum ve sığınıp, sakınmaya çalıştığım şeyin şerrinden Allah'a ve O'nun kudretine sığınıyorum."

   "Bismillahirrahmanirrahim"

   Allahümme rabbi'n-naşi ezhibi'lbe'se işfi. Ente'ş-şafi. La şifae illa şifaüke. Şifaen la yüğadiru sekamen. Allahümme işfi abdeke yenke'leke adüvven ev yemşi leke ila salatin.

   Baş Ağrısı İçin Dua

   "Allah'ım! Ey insanların Rabbi! Şifa ver! Şifa veren ancak Sen'sin! Sen'den başka şifa verecek kimse yoktur! Allah'ım! Şu kuluna şifa ver ki, senin bir düşmanına acı versin veya Senin rızanı kazanmak için namaz kılmak üzere yürüsün."

   "Bismillahirrahmanirrahim"

   Bismillahi erkike min külli şey'in yü'zike min şerri külli nefsin ev aynü hasidin. Allahümme yeşfike bismillahi erkike.

   "Sana ıstırap veren her şeyden, her kıskanç nefisten, her hasetçi gözden Allah'ın adıyla sana şifa dilerim. Allah sana şifa versin. Allah'ın adıyla sana şifa dilerim."

   "Bismillahirrahmanirrahim"

   Bismillahi erkike vallahu yeş fike min külli dain fike min şerri'n-neffasati fi'l-ukadi ve min şerri hasidin iza hased.

   "Allah'ın adıyla sana okuyorum, sende olan her hastalığa karşı, düğümlere üfleyenlerin şerrine, haset ettikleri zaman hasetçilerin şerrine karşı Allah şifa versin." (veya şifayı verecek olan Allah'tır).

   "Bismillahirrahmanirrahim"

   Bismillah! erkike, min külli şey'in yü'zike, min şerri külli nefsin ev aynin hasidin. Ailahu yeşfike, bismillahi erkike.

   "Allah'ın adıyla, sana eziyet veren her şeyden, her canlının şerrinden yahut her hasetçinin gözünden seni Allah'a sığındırırım. Allah sana şifa verir. Allah'ın adıyla seni Allah'a sığındırırım."

   "Bismillahirrahmanirrahim"

    üizüke billahi'l-ehadi's-samedi ellezilem yelid ve lem yuied ve lem yekun Jehu küfüven ehadün min şerri ma tecidü.

   "Duyduğun hastalığın şerrinden, doğmayan, doğrulmayan, kendisine hiç bir şey denk olmayan, her şey kendisine muhtaç olan eşsiz bir Allah'a seni sığındırırım."

   "Bismillahirrahmanirrahim"

   Lev enzelna hazel kur'ane ala cebelil-leraeytehu khaşian(m)-mütesaddian(m)-mi]]> Çocuklarda Baş Ağrısı https://www.basagrisi.gen.tr/cocuklarda-bas-agrisi.html Fri, 07 Dec 2018 13:18:59 +0000 Çocuklarda Baş Ağrısı, baş ağrısı, çocukluk ve adolesan döneminden başlayarak görülen önemi büyük bir semptomdur. Bulguların büyük kısmında hiçbir neden saptanamamasına karşın, basit bir üst solunum y Çocuklarda Baş Ağrısı, baş ağrısı, çocukluk ve adolesan döneminden başlayarak görülen önemi büyük bir semptomdur. Bulguların büyük kısmında hiçbir neden saptanamamasına karşın, basit bir üst solunum yolu enfeksiyonunun veya intrakranial kitleye benzer ciddi bir hastalığın semptomu olduğu sonuçlanmaktadır. Bunun sebebi teşhisin doğru tanımlanması ile uygun tedaviye ihtiyaç duyulmaktadır. Migren baş ağrısına neden olduğu gibi beyinde de sinir hücrelerine ve kan damarlarına oluşturduğu farklılıklar sebebiyle, sinir hücrelerinin saldığı maddeler kan damarlarını genişleterek ve damarların dışarıya çıkmasıyla değişik maddeler olarak sonuçlanır. Bunun sebebi, kişinin şiddeti ve devamlı baş ağrılarına sebep olmaktadır. Bu baş ağrıları, birinci baş ağrısına neden olan ve ikincil olanlar ise belli hastalıklara bağlı yaşanan baş ağrılarının olgularıdır.

   Sıklığı nedir

   Baş ağrısı, yetişkinlerde görüldüğü gibi çocuklarında baş ağrısına sebep verdiği bulgular olabilmektedir. Küçük yaşlarda çocuklarda rastlanan baş ağrısıyla kıvrandıkları bilinmektedir. Okul çağındaki çocuklarda en sık görülen ve adölesan yaş itibariyle görülmektedir. Yedi yaşındaki çocuklarda %40'ı, 15 yaşlardaki çocuklarda %75'i sık rastlanmayan baş ağrıların olmasıdır. Sürekli yâda yineleyen baş ağrıları içinde migren en başta gelir ve çocukların ki, görülme sıklığının yoğunluğu %3-10 değerlerinde olduğu gözlemlenmiştir.

   Belirtileri;

   Zonklayıcı olan baş ağrıları, bulantı, kusma, karın ağrısı ve ışıktan yada sesten rahatsızlığın eşlik ettiği şiddetli baş ağrılarından migren olasılığı yüksektir. Yetişkinlerde tek yanlı baş ağrısı oluşurken çocuklarda ağrının baş kısmının her iki tarafında oluşur. Ağrı esnasında renkte solma, halsizleşme oluşmaktadır. Migrenin tek tipli olması aura migrende bile ilave olarak bulanık görme, yanıp sönen ışıklar-zigzag çizgiler görmek gibidir. Görsel acılar çekmek, yüz, kol bacaklarda uyuşma yada baş dönmesine benzeyen kıvranmalar başlar. Ağrının atak zamanlarında çocuklar genelde sessiz bir ortamda uyumak istemesi, özellikle de uykudan sonra baş ağrısı yok olmaktadır. Çocuklarda araba tutması, bir nedene bağlı olmadan sürekli baş dönmesinin ataklarının bir nedene saptanmaması kusma ve karın ağrısı ataklarının migren ile beraber oluşabilmektedir. Bu belirtilerde çocukların migren ile öncül belirtileri olabilmektedirler.

   Çocuklarda Baş Ağrısı

   Migren ağrılarını diğer baş ağrılarından ayıran belirtiler nedir

   • Başta orta kıvamda veya şiddetli ağrının olması.
   • Ağrıya bulantının eşlik etmesi.
   • Ağrı ile birlikte kusmaların olması.
   • Işığa, sese ve kokuya duyarlılık
   • Zonklayıcı şekilde, nabız atış şeklinde ağrı olması.
   • Hareketle artan özellikte ağrı olması.

   Migrenin oluşumunu tetikleyen nedenler nedir

   Yiyecekler, Tütsülenmiş veya salamura et ve balık, eski peynir, karaciğer, soğan, yoğurt, incir, sucuk, sosis, salam gibi nitrat eklenmiş gıdalar, çikolata, çerez gibi yiyecekler hastalığı tetiklemektedir.

   İçecekler, Çay, kahve, diyet, soda, kafeinli yiyecekler, özellikle bira, şarap, viski gibi alkollü içeceklerde tetikleyici içecekler yer alır.

   Katkı maddeleri, Monosodyum glutamat, sodyum nitrit, aspartam, tiramin, fenolik flavonoidler gibi katkı maddeleri içerdiği besinler üzerinde tetikleyici unsurlar besinlerde bulunur.

   Duyusal ve duygusal uyarıcılar, Endişe, depresyon, aşırı heyecan veya üzüntü, titreyen flüoresan ışıklar, parlak gün ışığı, stres, aşırı sevinç, korkular hastalığı tetikleyen unsurlar arasındadır.

   Yaşam tarzı değişiklikleri, Az veya çok uyku, zaman farkı, kafeinsiz kalma, aşırı egzersiz, zihinsel veya fiziksel yorgunluk, ağırlık k]]> Baş Ağrısı Neden Olur https://www.basagrisi.gen.tr/bas-agrisi-neden-olur.html Sat, 08 Dec 2018 07:54:37 +0000 Baş ağrısı neden olur ve kişilerde yaşamı olumsuz yönde etkileyen baş ağrısının nedenleri hakkında tüm bilgiler bu makalemizde yer alacaktır. Baş ağrısı en yaygın görülen rahatsızlık türlerinden biridir. Baş ağ Baş ağrısı neden olur ve kişilerde yaşamı olumsuz yönde etkileyen baş ağrısının nedenleri hakkında tüm bilgiler bu makalemizde yer alacaktır. Baş ağrısı en yaygın görülen rahatsızlık türlerinden biridir. Baş ağrılarının türleri çok fazla olmasına rağmen en fazla görülenleri gerilim tipi baş ağrıları ile migren ağrıları olmaktadır. Baş ağrısı başın herhangi bir noktasında başlayarak, kafa derisinde ve yüz bölgesinde hissedilmektedir. Baş ağrısına neden olan etkenler oldukça farklı olabilmektedir. Bazı baş ağrıları bir kaç saat sürerken, bazıları ise bir kaç hafta boyunca sürmekte ve kişinin yaşamını mahvetmektedir. Baş ağrıları vücutta oluşan başka bir rahatsızlıktan dolayı kaynaklanıyorsa bu tür ağrılara ''ikincil baş ağrıları'' denilmektedir. Fakat baş ağrısı hiçbir hastalıktan kaynaklanmadan da oluşabilmektedir. Bu tür ağrılara ise ''birincil baş ağrıları'' denilmektedir. Fakat bizler için günlük yaşamımızı tamamıyla olumsuz etkileyen bu durum ne olursa olsun baş ağrısı olarak adlandırılmaktadır. Bu yazımızda sizlere baş ağrılarını türlerine göre yazarak nedenlerini de baş ağrısının türüne bağlı olarak açıklayacağız.


   Migren tipi baş ağrısı neden olur
   Migren nedeni henüz tam olarak bulunamayan fakat çevresel ve genetik nedenlerden kaynaklanan bir türdür. Migren çeşitli nedenlerden dolayı beyin damarlarının genişlemesi ve tekrar daralmasından kaynaklanan baş ağrılarıdır. Yapılan araştırmalar neticesinde migrenin kaynağında serotonin ve ağrı düzenleyici kimyasalların etkisinin bulunduğu ortaya konulmuştur. Migren ağrılarının oluşumunda, düşük seviyeye inen serotonin kimyasalının trigeminal sinirinin bazı moleküller salgılamasına neden olması etki yaratmaktadır. Migren ağrılarının nedeni genellikle, sinir, stres, açlık, uykusuzluk ve bazı besin maddelerinin tüketilmesidir. Özellikle şarap ve çikolata migren tetikleyicileri olarak bilinmektedir. Migrenin nedenleri arasında kadınlarda görülen adet dönemi de yer almaktadır. Çünkü bu dönemde salgılanan serotonin miktarı artmakta, bu nedenden dolayı da migren ortaya çıkmaktadır.

   Baş Ağrısı Neden Olur
   Gerilim tipi baş ağrısı neden olur
   Gerilim tipi baş ağrısı boyun ve kafa derisini de etkisi altına alarak, etkileyen bir türdür. Gerilim tipi baş ağrısı başın arka kısmında başlayarak ön taraflara doğru yayılmakta ve en çok karşılaşılan baş ağrısı türü olmaktadır. Bu tip ağrılarının en yaygın nedenleri; omuz, boyun, kafa derisi ve çene kaslarının gerilmesi gibi nedenlerdir. En çok karşılaşılan baş ağrısı türü olan gerilim tipi baş ağrılarının nedenleri arasında, anksiyete bozukluğu, depresyon, aşırı sinir ve stres, kas gerilimi ve başın zedelenmesi de yer almaktadır. 

   Gerilim tipi baş ağrıları başın uzun bir süre boyunca sabit bir şekilde tutulmasından da kaynaklanabilmektedir. Buna örnek olarak bilgisayar başında uzun süre sabit bir şekilde oturmayı verebiliriz. Halsizlik, uykuda kötü pozisyonda uyuma, sinüzit, uykusuzluk, göz yorgunluğu ve düzensiz beslenme de gerilim tipi baş ağrısının oluşmasında etkili olan nedenler arasındadır. Gerilim tipi baş ağrılarına neden olan bazı gıdalar da bulunmaktadır. Özellikle alkol baş ağrısına neden olan içecekler arasında yer almaktadır. Kafein almaya alışkın bir kişide de kahve içmediği zaman baş ağrısı görülmesi olağandır. Çünkü kafeine alışkın olan kişi her gün bu ihtiyacı alışkanlık haline getirmekte ve bir gün içmediğinde baş ağrısını davet etmektedir.
   En yaygın şekilde görülen iki tip baş ağrısının nedenlerini kısaca açıkladık. Peki, bu tür baş ağrılarına karşı hangi önlemleri almak gerekmektedir. Migren ya da gerilim türü baş ağrısına sahipseniz aşağıdaki uyarılarımızı dikkate almanız gerekmektedir.
   • Uyku düzeninize mutlaka dikkat etmelisiniz.
   • Beslenme düzeninize, öğün atlamamaya ve migren türü baş ağrılarına sahipseniz çikolata, kafein ve alkol tü]]> Gebelikte Baş Ağrısı https://www.basagrisi.gen.tr/gebelikte-bas-agrisi.html Sat, 08 Dec 2018 15:09:25 +0000 Gebelikte baş ağrısı, baş ağrısı gebelik dönemi haricinde de çoğu bayanın maruz kaldığı bir sıkıntıdır. Normal şartlarda fazlaca rastlanan baş ağrısına gebelik döneminde de sıkça rastlanmaktadır. Mide bulantısı Gebelikte baş ağrısı, baş ağrısı gebelik dönemi haricinde de çoğu bayanın maruz kaldığı bir sıkıntıdır. Normal şartlarda fazlaca rastlanan baş ağrısına gebelik döneminde de sıkça rastlanmaktadır. Mide bulantısı-kusma, halsizlik, sırt ağrısı ve bel ağrısı gibi baş ağrısı da gebeliğin neden olduğu bir belirtidir. Normalde 20-45 yaş arası bayanlarda baş ağrısı %80 oranında görülmektedir. Gebelik döneminde oluşan baş ağrısı gebelik nedeni ile değişime uğrayan hormonların etkisi ile oluşabilmektedir. Kadınlarda görülen baş ağrıları daha çok migren ve gerilim tipi olarak adlandırılan baş ağrılarıdır.

    Bu yazımızda ele aldığımız baş ağrıları tipleri, baş ağrısı olarak karşımıza çıkan baş ağrısı tiplerinden yalnızca birkaç tanesidir. Bahsedeceğimiz faktörlerin haricinde baş ağrısına neden olabilecek birçok neden bulunmaktadır. Hamilelik döneminde oluşan baş ağrısı küçümsenmemeli ve mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Bu dönemlerde ağrı kesici kullanarak baş ağrısının geçiştirmek hiç uygun bir yaklaşım değildir. Daha çok şiddetli ve yoğun yaşanan, sürekli nükseden ağrılarda nöroloji uzmanına başvurmak ve ağrının nedeninin araştırılması gerekir. Ağrının nedeni bulunduktan sonra doktor nedene yönelik tedavi başlatarak anne adayının rahatlamasına yardımcı olacaktır.

    Gebelik döneminde oluşan baş ağrısının en sık rastlanan sebebi preeklamsi olarak adlandırılan, halk arasındaki ismi ile gebelik zehirlenmesidir. Gebelik zehirlenmesi nedeni ile tansiyon yükselmesi yaşanarak baş ağrına yol açabilmektedir. Gebelikten önce sık sık baş ağrısına maruz kalan kadınların çoğunda gebelik döneminde de baş ağrısı yaşanabilmekte ve şiddeti normal zamandan daha yoğun olabilmektedir.

    Gebelikte Baş Ağrısı

    Gebelikte Migren Tipi Baş Ağrısı

    Migren tipi baş ağrısı başın bir kısmında etkili olan, mide bulantısı ve kusma gibi şikayetleri de beraberinde getiren, zonklayıcı etkisi olan bir ağrı türüdür. Regl dönemi, menopoz, hamilelik gibi etkenler migren tipi ağrılarda etkili faktörlerdir. Doğum gerçekleştikten sonra migren tipi ağrıların hafiflediği düşünülmektedir. Ancak gebelik döneminde artan östrojen hormonunun etkisi ile bu dönemde migren ağrıları ciddi boyutlarda yaşanabilir.

    Migren tipi baş ağrısı daha çok gebeliğin başlangıç dönemlerinde etkili olurken gebelik 3. ayının tamamladıktan sonra rahatlama yaşanabilir. Bazı anne adayları daha önce hiç migren ağrısı yaşamasa bile gebelik döneminde migren ile tanışabilir. Bu anne adaylarında doğum sonrasında da migren devamlılığını koruyabilir. Fakat hamilelikte migren ağrısının tedavisi yapılsa da yapılmasa da gebeliği herhangi bir şekilde etkilemediği yapılan araştırmalar sonucu belirtilmiştir.

    Gebelikte Migren Tipi Baş Ağrısını Etkileyen Faktörler Nelerdir

    • Stres
    • Uyku bozuklukları
    • Aşırı egzersiz
    • Çok sesli ortamlar
    • Yorgunluk
    • Üzüntü
    • Depresyon
    • Aşırı kahve, çay

    Gebelikte migren tipi baş ağrılarına karşı kullanılacak migren ilaçlarının anneye ve bebeğe verebileceği zararlardan dolayı kullanılmaması önerilmektedir. Fakat ağrı çok şiddetli ve sürekli devam ediyorsa doktor bazı ilaçlar reçete edebilir.

    Gebelikte Küme Tipi Baş Ağrısı

    Küme tipi baş ağrısı kadınlara oranla erkeklerde daha fazla görülebilen bir baş ağrısı türüdür. Ancak gebelik döneminde bazı anne adayları küme tipi baş ağrısına maruz kalabilir. Hamilelik döneminin 4-8. haftaları aralarında tek taraflı oluşabilen oldukça şiddetli bir ağrı türüdür. Ağrının gerçekleştiği tarafta kızarıklık, göz akması gibi şikayetler oluşabilir.

    Gebelikte Gerilim Tipi Baş Ağrısı

    Gerilim tipi baş ağrıları tüm kafayı etkisi altına alarak, gerilme hissi yaşanmasına neden olan bir ağrıdır. Migren ve küme tipi ağrıya oranla hamilelikte daha fazla rastlanan bir ağrıdır. Bulantı, kusma ve yüksek ses ile ilişki]]> Vertigo Nedir https://www.basagrisi.gen.tr/vertigo-nedir.html Sat, 08 Dec 2018 22:06:23 +0000 Vertigo nedir, Nöroloji alanında sıkça rastlanan baş dönmeleri vertigo olarak adlandırılmaktadır. Bu şikayetlerin 40 yaş ve üzerinde daha fazla yaşandığını söyleyebiliriz. Başta sallantı, dönme, dengesizlik g Vertigo nedir, Nöroloji alanında sıkça rastlanan baş dönmeleri vertigo olarak adlandırılmaktadır. Bu şikayetlerin 40 yaş ve üzerinde daha fazla yaşandığını söyleyebiliriz. Başta sallantı, dönme, dengesizlik gibi sorunlarla yaşanan rahatsızlık, kadınlarda daha fazla görülmektedir. Yakınmalara eşlik eden kulaklarda çınlama, uğultu, bulantı, işitime kaybı gibi rahatsızlıklar, yaşam kalitesini olumsuz olarak etkileyen unsurlardır. Uzun süren baş dönmelerinin hastalarda boyun ağrıları ve tutulmalara yol açtığı da bilinmektedir. Hastaların hissettiği dönme hissi, kişilerin kendi etrafında ve çevresinde olan dönmelerdir. Hastaların baş dönmesi şikayetiyle doktora başvurmaları durumunda çoğunlukla hemen teşhis koyulamayabilir. Öncelikle panik atak teşhisi konulabilir. Baş dönmesiyle birlikte tansiyon düşmesi yaşayan hastaların, tansiyonları normale döndürülse bile baş dönmesinin devam etmesi durumunda kulak burun boğaz uzmanı tarafından muayene edilmesi gerekecektir.

    Vertigoya sebep olan nedenler nelerdir

    Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo: (BPPV) Baş dönmelerinin nedenlerinden olan, iç kulağın uzun kanalına serbest dolaşan kalsiyum karbonat kristallerinin girmesi sonucunda yaşanan rahatsızlıktır. Kanalın duyarlı hale gelmesi ve pozisyon değiştirmesiyle vertigo şikayetleri yaşanır. Başlangıcı ani olan, sadece birkaç dakika süren şikayetler, tekrarlayıcı tarzdadır. Ani baş hareketlerinde baş dönmesi kaçınılmazdır. 

    Meniere hastalığı: İç kulaktaki sıvı miktarının artması ile yaşanan vertigo hastalığıdır. Bu sırada yaşanan işitme seviyelerindeki farklılıklar, vertigo atakları yaşanmasına sebep olur. İç kulak tansiyonu olan hastalığın ilerleyen dönemlerinde kulak çınlaması ve kalıcı sağırlık oluşabilir. Ataklar arttıkça sağırlık seviyesi kötüleşir. Bulantı ve kusmanın da görüldüğü rahatsızlık, tedavi ile  birkaç yılda tamamen iyileşebilir.

    Vertigo Nedir

    Vestibüler Nörit: (Akut Periferal Vestibülopati) Birkaç gün süren şiddetli vertigo ataklarıyla görülen hastalık, ailede birden fazla kişide görülebilir. Bahar ve yaz başlangıcında daha sık görülür.

    Serebellar Vertigo: İnme şeklinde görülen vertigo, ani baş dönmesi, yürüme bozukluğu, baş ağrısı, kusma, bulantı gibi şikayetlerle yaşanır. Beyin sapında komplikasyon gelişirse, hastanın akli dengesinde bozulma görülür. Buna bağlı olarak ölümler yaşanabilir.

    Hastalık birçok önemli rahatsızlığın başlangıcı olabileceğinden, doktora giderek tedavi olmak önemlidir. Hastalığın oldukça fazla nedeni bulunmaktadır. Hastaların yaşamını kısıtlayan bir rahatsızlıktır. Tamamen tedavisi olmasa da, hastalığın etkileri hafifletilebilir. Altta yatan hastalıkların da tedavi edilmesi şikayetleri azaltmaya yardımcı olacaktır. Migren hastalarının bile %25'i vertigo hastası olarak teşhis edilmiştir. MS hastaları, yaşlılar belirtiler konusunda hassas olmalıdır. Bu sorunu yaşayan kişiler, sabah yataklarından kalmadan önce bir süre yatakta oturmalıdır. Hızla yataktan kalmak, baş dönmelerini tetikleyecektir. Yürürken baston kullanmak, merdivenlerde dikkatli olmak, geceleri karanlıkta dikkat etmek gerekir.

    ]]>
    Baş Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.basagrisi.gen.tr/bas-agrisina-ne-iyi-gelir.html Sun, 09 Dec 2018 12:00:54 +0000 Baş ağrısı, genel olarak her yaş da görülmesi mümkün olan, farklı hastalıklara bağlı olarak yahut yaşam tarzından dolayı kaynaklanan, oldukça sık rastlanılan bir rahatsızlık türüdür. Özellikle migren ve sinüzit Baş ağrısı, genel olarak her yaş da görülmesi mümkün olan, farklı hastalıklara bağlı olarak yahut yaşam tarzından dolayı kaynaklanan, oldukça sık rastlanılan bir rahatsızlık türüdür. Özellikle migren ve sinüzit gibi başlıca hastalıklar sık, sık baş ağrısına neden olmaktadır.  Kişilerin kalabalık ve gürültülü ortamlardan uzaklaşmak, aşırı derecede zihin yoran işler ile ilgilenmemek, baş ağrısının görüldüğü dönemlerde alınabilecek önlemler arasında yer alır.

    Tıp içerisinde yapılan çalışmalar dâhilinde baş ağrısını ortadan kaldırmak amaçlı etkin rol üstlenen pek çok ilaç üretimi yapılmıştır. Bu ilaçların en sık bilinenleri ağrı kesiciler, tablet ve kapsüller diye sıralanabilir. Hastanın durumu, ağrının kaynağı ve sonucunda kişiye verdiği kötü etkenler değerlendirilip ağrının giderilmesi için hastaya uygun miktarlarda ve belirli aralıklarda alınması önerilen medikal çözümler kişilerin sorunlarına çözüm olmuştur.

    Baş ağrısı, bazen tüm gününüzü mahveder ve sizi uykusuz, stresli ve sinirli bir hala sokarak, moralinizi bozabilir. Basit olarak görülen baş ağrıları çoğunlukla stres, üzüntü, gerilim halinde daha çok görülmektedir. Çoğunlukla alında ve boyun kısmında görülüp zonklayıcı da bir özelliği olmaktadır.

    Baş ağrılarının çok çeşitleri olup en ufak belirtide bilirkişilerden (doktor) yardım almak gerekir. Nedeni ise ağrının, vücut da oluşan bir şeylerin yolunda gitmediğinin habercisidir. Önlemi alınmayan baş ağrılarının kronikleşme olasılığı çok fazladır.

    Baş ağrısına ne iyi gelir

    Açık hava yürüyüşü;

    Stresten kaynaklanan bir baş ağrınız varsa aklınıza hemen ilaç alımı gelmemelidir. Çünkü ağrının önlenmesi ve önüne geçilmesi için pek çok doğal yöntem bulunmaktadır. Özellikle açık havada ve sakinlik edası ile yapılan hafif tempo yürüyüşleri baş ağrılarınızın geçmesinde yardımcı olacaktır. Eğer kendiniz de yürüyüş yapacak o gücü bulamıyorsanız odanızın camı hafif derece de açın ve karanlık da dinlemeyi tercih edin.

    Baş Ağrısına Ne İyi Gelir

    Masaj;

    Kaşlara, şakaklara ve alın bölgesine terapi amaçlı masaj teknikleri uygulayın. Hatta masaj yaparken doğal yağlardan da faydalanabilirsiniz. Özellikle nane ve kekik yağı sizin sorunuza cevap olacaktır.

    Sıcak duş;

    Teni yakmayacak derece sıcak bir duş ile vücudunuzu gevşetebilirsiniz. Eğer duşa girmek istemiyorsanız ayaklarınızın altına sıcak su ile dolu bir kap koyun ve ayaklarınızı su soğuyana dek sıcak suyun içerisinde bekletin. Ayak banyonuzu uyguladıktan sonra çorap veya patik giyin ve dinlenmek üzerine uzanın.

    Karanlık ve sessizlik;

    Eğer migren sorunuyla alakalı bir baş ağrınız varsa ilk olarak karanlık bir odada dinlenmeye çekilin. Işık olmayan ortamlar baş ağrısı durumunu azaltmaktadır. Nedeni ise baş ağrısını tetikleyen hiçbir unsurun olmamasıdır. Işık ise, direk olarak beyine yansıyan ve sinyal veren bir hipostazdır.  

    Baş ağrısına iyi gelen bitkisel çözümler;

    Kedi otu;

    Kedi otunu kişilere vermiş olduğu en büyük avantaj, yatıştırıcı ve sakinleştirici özelliğinin olmasıdır. Hatta baş ağrısını giderebilmek adına üretilen pek çok kapsül ve tabletlerin içeriklerini merak edip okumak istediğiniz de, kediotu ekstresine rastlayabilirsiniz. Kedi otu, baş ağrısını dindiren önemli bir bitkidir.

    Sarı kantaron;

    Moral bozuklu, stres, motivasyon eksikliği gibi durumların iyileşmesinde sarı kantaron bol, bol kullanılmalıdır. Sarı kantaron, bu semptomlara karşı tam bir anti-depresan görevi yapmaktadır. Baş Ağrısı’nın giderilip, rahatlık kazanılması için sarı kantaron çaylarından faydalanılabilinir.

    Zencefil;

    Zencefil, baş ağrısını gidermek için değil, önlemek amaçlı kullanılması tavsiye edilir. Eğer bir migren hastasıysanız zencefili günlük öğünle]]> Baş Ağrısı https://www.basagrisi.gen.tr/bas-agrisi.html Mon, 10 Dec 2018 00:49:02 +0000 Baş ağrısı, başta, bazen de boyun ya da sırtın üst kısmında gerçekleşen ağrılara verilen ortak addır. Yaygın ağrı şikâyetlerinden biridir ve hemen hemen tüm insanlar değişik sebeplerle baş ağrısından muzdarip olur Baş ağrısı, başta, bazen de boyun ya da sırtın üst kısmında gerçekleşen ağrılara verilen ortak addır. Yaygın ağrı şikâyetlerinden biridir ve hemen hemen tüm insanlar değişik sebeplerle baş ağrısından muzdarip olurlar.

    Baş ağrıları genellikle geçicidir ve kendiliğinden yok olur. Ortak nedenler stres, migren, göz yorgunluğu, dehidrasyon, düşük kan şekeri ve sinüzittir. Daha ender nedenler menenjit, ensefalit, beyinsel anevrizmalar, aşırı yüksek tansiyon ve beyin tümörleri gibi tehlikeli hastalıklar da olabilir. Baş ağrıları daha çok kadınlarda görülmekte olup adetli yıllarda vücutlarında östrojen düzeyinin değişmesinden dolayı ve menstrüasyonun orta stajından önce ya da staj süresince olmaktadır.

    Geçici bir baş ağrısının tedavisi Aspirin, Parasetamol ya da İbuprofen gibi satın alınabilen ağrı kesicilerle yapılabilir. Ancak bazı baş ağrı türleri diğer, daha uygun olan tedavilere ihtiyaç duyar. Bir baş ağrısının, diğer sebeplerden ötürü kuvvetlenmesi mümkündür.

    Beyin, ağrılara nosiseptörleri olmadığından duyarlı değildir. Başın birçok kısmı, örneğin derisi, yüz, ağız ve boğazdaki sinirler acıyabilir. Meninjler ve kan damarları ağrılara duyarlıdır. Baş ağrılarının olması ekseriyetle meninjlerde ve kan damarlarında olan traksiyonlar ya da  iritasyonlardır. Beyin ve omuriliğin etrafındaki membran, nosiseptörlerle doludur. Bu nosiseptörlerin stimülasyonuyla baş ağrılarının olduğu düşünülmektedir. Aynı şekilde, baştaki kaslar ağrılara duyarlı olabilmektedir.

    Baş ağrısı türleri:

    Şiddetli ve ani başlayan baş ağrıları: Kişi hayatında ilk kez, çok şiddetli ve yaklaşık 1 dakika içinde en yüksek şiddetine ulaşan baş ağrısı tarif ediyorsa subaraknoid kanamadan şüphe edilebilir. Subaraknoid kanama, beyin damar duvarlarındaki anomaliden kaynaklanan balonlaşma şeklinde tarif edilebilecek anevrizmaların yırtılması sebebiyle oluşur. Baş ağrısı bazı hastalar tarafından ''başımın içinde bir şey patladı'' şeklinde de ifade edilir. Yakınması olmayan hastada ani ve şiddetli baş ağrısı ile birlikte bilinç değişiklikleri, uyku hali, bulantı, kusma, ışık hassasiyeti, epilepsi nöbetleri gözlenebiliyor. Hastaların yaklaşık dörtte biri ilk 24 saat içinde kaybedilebiliyor. Bu sebeple hastanın acil olarak hastaneye ulaştırılması gerekir.

    Şiddetlenen ve geçmeyen baş ağrısı: Baş ağrısı altta yatan tehlikeli bir hastalık olmaksızın da sık görülmesine rağmen, eğer ağrı gittikçe artıyorsa mutlaka önemsenmelidir. Sigara içen ve doğum kontrol hapı kullanan genç bir kadında gittikçe şiddeti artan baş ağrısı, beyin venlerinde pıhtılaşma sonucu meydana gelen serebral sinüs trombozu gibi hızla tedaviye başlanması gereken bir hastalığın işareti olabilir.

    Sarf edilen efor ile ortaya çıkan baş ağrısı: Egzersiz, hapşırmak ya da ıkınmak gibi kafa içi basıncının artması nedeniyle baş ağrısı oluşması, kafa içinde yer kaplayan bir oluşumu akla getirir. Beyin tümörleri, anevrizmalar bu tip baş ağrısına neden olabileceği gibi, genç, orta yaş şişman kadınlarda daha sık gözlenen, beyin omurilik sıvısının basıncının artmasının neden olduğu psödotümör serebri gibi hastalıklar da buna sebep olabilmektedir.

    Travma sonrası ortaya çıkan baş ağrısı: Özellikle trafik kazaları gibi şiddetli kafa travmalarının ardından kafa kemiklerinde kırıklar, beyin dokusunda veya beyin zarları arasında kanamalar oluşabilir. Daha az sıklıkta beyin zarları arasında sızıntı şeklindeki kanamalar başlangıçta bulgu vermeyip, travmadan günler hatta aylar sonra baş ağrısı ve denge bozukluğu gibi bulgularla ortaya çıkabilir.

    Uyuşma, güçsüzlük, görme bozukluğu, konuşma güçlüğü gibi nörolojik semptomların eşlik ettiği baş ağrısı: Baş ağrısı ile bu nörolojik işaretlerin görülmesi beyin dokusunda problem olduğunu bildirir. Yukarıdaki hastalıklara ek olarak örneğin inme hastalarının % 10'unda inme öncesinde baş ağrısı görülebilmektedir.

    Düzelmeyen baş ağrıları: Baş içinde yer kaplayan lezyonlar, tümör, kafa içi basınç artışı, merkezi sinir sistemi enfeksiyonları gibi beyinde yapı]]>